Záněty uší

Onemocnění uší je u zvířat poměrně častým problémem. Mezi příznaky patří třepání hlavou, naklánění hlavy na stranu, škrábání se na uších, bolest při doteku, výtok z ucha, který může zapáchat, nebo otok ušního boltce.

Mnoho psů se už narodí s předpoklady pro tvorbu zánětů. Anatomie jejich ucha snadno přitahuje bakterie a nečistoty. Nejvíce náchylní jsou hlavně psi s převislými boltci, jako například kokršpanělé, retrívři, pudlové nebo baseti. U těchto psů je důležité dodržovat čistění uší až dvakrát týdně. Důležitý je však způsob, jakým uši čistíte. Na mechanické „uchošťoury“ zapomeňte a raději volte šetrný přípravek. „U pejsků s převislými boltci jsou uši často nepříjemně ‘cítit’, proto je důležité pravidelné čištění např. čistícími kapkami Epi-Otic, aby nedošlo k tzv. vzplanutí zánětu. Díky speciální glykotechnologii zabraňují kapky uchycení zárodků ve zvukovodu, tlumí přirozeným způsobem zánět a ucho zklidňují,“ doporučuje MVDr. Gabriela Zelinková. Kapky Epi-Otic jsou vhodné jak pro psy, tak pro kočky. Doporučené užívání je jedenkrát až dvakrát týdně při běžném čištění.

Nadměrné čištění způsobuje také zánět

Ovšem nic se nemá přehánět! Nadměrné čištění je také jednou z častých příčin zánětu zvukovodu. Proto by se do něho nemělo zasahovat v případě, že v něm nevidíme špínu, nadměrné množství ušního mazu, cizí těleso anebo když si pes nebo kočka „nestěžují“ již zmíněnými příznaky. Pozornost by se měla věnovat i okolí ouška po letní anebo podzimní procházce v přírodě, kdy se do srsti mohou dostat semena trav. Prostředí, ve kterém se zvíře pohybuje, je totiž také spoluurčující.

Když propukne zánět

Méně viditelnými původci ušních zánětů jsou parazité, bakterie a kvasinky. Mimořádně se jim daří ve vlhkém a oslabeném prostředí. Dalšími faktory jsou zarůstání zvukovodu chlupy, mechanické poškození (např. vatovými tampony), špatná výživa či souběžné kožní onemocnění. Pokud už zánět vypukne, měla by se léčba primárně konzultovat s veterinářem!

MVDr. Gabriela Zelinková nabízí řešení s účinnou trojkombinací látek hydrokortizon aceponátu, gentamycinu a mikonazolu: „Dnes již není nutné i víckrát denně složitě odpočítávat kapky. Kapky lze jednoduše aplikovat pomocí patentovaného sprejového aplikátoru. Dávkování může proběhnout v jakékoliv poloze psa a denní dávku stačí podávat pouze jedenkrát denně jediným stisknutím speciálního aplikátoru. Je to pro majitele i zvířátko velice přátelský způsob léčby.“ Stačí jedna dávka do nakaženého ucha denně a za 5 dní začne být pes bez známek bolesti a spokojený. Kapky jsou k dostání na předpis u veterinárního lékaře.