10.11.12 Péče

Zápach z tlamy

Až polovina majitelů psů a koček¹ uvádí, že je trápí zápach z tlamičky jejich mazlíčků, který může být příznakem začínající parodontózy. Podle průzkumu společnosti VIRBAC tím trpí až 85 % psů a koček.

 

Zápach z tlamičky bývá často prvotním signálem počínajícího onemocnění zubů a dásní (parodontózy). „Hlavní příčinou vzniku parodontózy je zubní plak. Ten se usazuje na zubech a je zdrojem bakterií, které vylučují škodlivé toxiny. Sirné kyseliny narušují zubní sklovinu, způsobují zubní kaz a záněty dásní. Zubní plak souvisí také se vznikem zubního kamene, na jehož drsném povrchu se snadno zachytí další bakterie a zánět se prohlubuje,“ vysvětluje MVDr. Gabriela Zelinková. Jelikož se tomuto onemocnění dá předejít prevencí, je žádoucí dbát na pravidelnou dentální hygienu.

 

Žvýkací plátky a zubní pasty

Díky jednoduchosti aplikace se největší přízni v oblasti prevence mezi chovateli těší žvýkací plátky, které slouží zároveň jako pamlsek. Naopak zubní pastu a kartáčky používá pouze čtvrtina chovatelů, a to i přesto, že jsou nejúčinnější formou péče o zuby. Pro psy i kočky jsou k dostání pasty s různými příchutěmi (například rybí a drůbeží). MVDr. Gabriela Zelinková však upozorňuje, že není příliš vhodné užívat zubní kartáčky určené lidem, jelikož mají příliš tvrdé štětiny, které by mohly zvířatům uškodit.

 

Ústní voda – čistá tlama až 24 hodin denně

„Pro majitele, pro které je čištění zubů jejich miláčků obtížné, existuje snadnější a méně náročný způsob péče o zuby. Ústní vodu VET AQUADENT jednoduše nalijete do misky s vodou. Pokaždé, když se zvíře napije, automaticky čistí a osvěžuje zubní dutinu. Každé propláchnutí je preventivním krokem proti dentálnímu onemocnění. Zatímco mechanické čištění chrupu a žvýkací plátky použijete 2–3 dny v týdnu, zubní vodu zvíře pije několikrát denně,“ uvádí MVDr. Gabriela Zelinková.

Z průzkumu dále vyplynulo, že majitelé psů jsou v péči o chrup svých mazlíčků mnohem důslednější. Hygienu dodržuje 50 % z nich, oproti 15 % majitelů koček. Pokud ale prostředky prevence nejsou podávány denně, je jejich efektivita omezená. „Je nutné upozornit, že žádný preventivní prostředek nevyléčí těžší záněty. V takových případech je rozhodně nutné navštívit veterináře,“ dodává MVDr. Gabriela Zelinková.

 

Pět tisíc korun na léčbu zvířete – pro polovinu chovatelů žádný problém

Z průzkumu dále vyplynulo, že v případě vážného onemocnění zvířete je každý pátý Čech ochoten zaplatit až 10 000 Kč. Polovina chovatelů je ochotna do svého miláčka investovat až 5 000 Kč.

Jedenkrát do roka vyhledá zvěrolékaře 38 % majitelů zvířat. Více než polovina chovatelů (53 %) navštíví zvěrolékaře dvakrát až třikrát do roka.

¹Průzkum pro společnost VIRBAC realizovala agentura g82 v dubnu 2012, celkem odpovídalo 603 chovatelů psů a koček.