20.09.14 Péče

Zásady prevence před vnitřními parazity

Vnitřní parazité dokážou zvíře (ale i člověka) pěkně potrápit. Pokud však víte, jak na ně, bát se nemusíte.

1. Odčervujte vašeho psa a kočku přibližně jednou za 3 měsíce.

Pravidlo číslo jedna je pravidelné odčervování, které je základním a nezbytným způsobem ochrany zvířat před vnitřními parazity. Je třeba dbát na jeho pravidelnost. Dospělého psa a kočku by měli chovatelé odčervovat jednou za 3 měsíce. Koťata se odčervují ve 4., 8. a 12. týdnu. Následně ve 4., 5., 6., 9. a 12. měsíci věku kotěte. Štěňata se odčervují ve 2., 4., 8. a 12. týdnu věku psa. Dále ve 4., 5. a 6. měsíci.

2. Vždy sbírejte exkrementy po vašem mazlíčkovi z parků a zahrad.

Právě exkrementy jsou nebezpečným úložištěm vajíček vnitřních parazitů. Podle výzkumu České zemědělské univerzity vyprodukuje celkem 2223 psů v Praze za jeden den asi 300 kg trusu. Z tohoto počtu je 259 psů pozitivních na vnitřní parazity. To představuje cca 35 kg nebezpečného trusu s vajíčky parazitů. Alarmující je fakt, že v 1 g trusu může být obsaženo až 10 000 vajíček škrkavek, která mohou v prostředí přežívat měsíce až roky.

3. Ovoce a zeleninu před jídlem umývejte a stejně tak si nezapomeňte umýt ruce vždy po hře s pejskem a kočkou.

Nepodceňujte základní zásady hygieny a vždy pečlivě omyjte ovoce a zeleninu, kterou se chystáte jíst. To, že vy jste zodpovědní a pravidelně své domácí mazlíčky odčervujete, bohužel neznamená, že takoví jsou i všichni ostatní chovatelé. Nikdy nevíte, jaké zvíře přišlo do kontaktu se spadaným ovocem či zeleninou.

4. Ošetřujte pejska a kočku pravidelně proti blechám.

Ochrana před vnějšími a vnitřními parazity je spojenou nádobou. Právě blechy jsou nejen nebezpečnými vnějšími parazity, ale tvoří také most k parazitům vnitřním. Jsou totiž mezihostitelem tasemnice, která je nebezpečná nejen pro zvířata, ale i pro lidi. Stačí, aby na tlamě psa, který zrovna svému pánovi uštědřil přátelské olíznutí, zůstala blecha. Právě ona se pak může stát zdrojem nákazy člověka tasemnicí psí. Je proto potřeba zvíře nejen pravidelně odčervovat, ale současně ho také chránit před vnějšími parazity (k dispozici jsou antiparazitární obojky např. Foresto pro kočky a psy či spot-ony např. Advantix spot-on pro psy).

5. Dohlédněte, aby si vaše děti nehrály na místech, která mohou být kontaminována výkaly.

Ani ve velkých městech ani na vesnici nelze zcela zabránit volnému pobíhání psů a koček, jež mohou navštívit i dětská pískoviště a prostřednictvím svého trusu je kontaminovat vajíčky parazitů. Nedovolte vašim dětem, aby si hrály na odkrytých pískovištích a místech, která mohou být kontaminována. Při chvilce nepozornosti mohou ochutnat písek a s ním i vajíčka parazitů.

6. Udržujte vašeho mazlíčka v čistotě! Vykoupejte ho po odčervení!

Rčení „čistota půl zdraví“ platí i pro domácí mazlíčky. Udržováním psa a kočky v čistotě budete podporovat jejich zdraví. Po odčervení byste měli psa taktéž vykoupat. Zbavíte ho tak případných vajíček, která by mohla zůstat v okolí jeho konečníku.