04.03.10 Výchova a výcvik

Zásady vůdce

 

Jak u vlků, tak u zdivočelých a domácích psů se vytvořila sociální struktura zvířat žijících ve skupinách - smečkách. Pro soudružnost jakékoli smečky je nutné, aby v jejím čele stál dominantní jedinec – vůdce (tzv. alfa jedinec či pár). V lidské společnosti je nepřípustné, aby pes obsadil roli vůdce a pokud se to přece jen stane, doporučuji vám co nejdříve vyhledat odbornou pomoc. Jinak se připravte na nepříjemnosti, které mohou být pro vás, vaši rodinu i okolí nebezpečné. Nezapomínejte na to, že pes je šelma a jeho chování je řízeno především instinkty, proto potřebuje ve společnosti lidí vedení, aby se předešlo nepříjemnostem. Nejste–li důslední ve vašem vůdcovském postavení, tak vás pejsek může odmítat poslouchat a nevhodně se chovat. Může na vás zavrčet nebo dokonce i kousnout, pokud se mu něco znelíbí. Seznamte ho proto s novými hodnotami, které jsou mu srozumitelné a naučte se je dodržovat. Jedině tak si vytvoříte dobrý základ pro zdravý vztah s vaším psem. Zaměřte se především na dodržení zásad vůdce.

 Jak se stát vůdcem?

           Krmení

Nedávejte psovi krmení jen tak, ztrácíte jednu z hlavních motivací, která ho fixuje na vás. Pro upevnění role vůdce doporučuji před každým krmením se psem procvičit poslušnost, nebo mu vydat nějaký dobře známý povel, aby si krmení mohl jeho splněním zasloužit. Nenechávejte v misce krmivo přes noc, mělo by to za následek neúplnou fixaci na vaši osobu tzn. nabízíte tím psovi roli vůdce – vůdce má k dispozici krmivo, které mu nikdo nebere a nemusí nikoho poslouchat. Krmení, které pes nedojí, mu odeberte po max. 15 minutách. Nejlépe ihned, jak se vzdálí od misky.

           Dožadování se pozornosti, mazlení a hra

Je důležité, abyste nereagovali na každé žadonění psa o pozornost. Ale naopak, abyste vy tyto aktivity začínali zrovna ve chvíli, když si vás pes nevšímá. Každou aktivitu řídíte vy, to znamená, že vy začínáte i ukončujete veškerý kontakt se psem. Každá hra, výcvik i mazlení by mělo být co nejkratší, aby se pes na další aktivity s vámi těšil.

           Vést smečku

Nedovolte, aby vás pes vláčel na vodítku a vcházel do dveří jako první.

           Výcvik psa 

Denně ho zaměstnávejte různými jednoduchými úkoly. Naučte jej základním povelům. Samotný výcvik a práce se psem vás postaví do pozice vůdce a iniciátora všeho dění.

           Spaní a odpočívání na vyvýšených místech

Bez vyzvání by pes neměl lehávat na místech, která používáte vy i vaše rodina k odpočinku (sedačky, křesla, židle, postel, pohovky apod.)

 

Jste dobrým vůdcem? 

Sami si najděte, který z uvedených bodů se vás týká, abyste se mohli zaměřit na jeho odstranění a navrátili tak psovi pocit jistoty (ve vás jakožto vůdce smečky), který postupem času ztratil.

           Chybí vám umění vést smečku? Proto vás pes táhne na vodítku a všude se dere jako první.

           Umíte udržovat řád smečky? Proto vás pes usměrní (vrčením nebo kousnutím), pokud jeho řád porušíte.

           Posláním vůdce je hlídat si své teritorium – Proto vítá návštěvy jako první, také štěká a může být i neukázněný, pokud se mu něco nelíbí.

           Vůdce si značí své teritorium – Proto někteří pejsci značkují i v bytě (týká se většinou malých plemen chovaných ve skupině).

           Schopnost zajišťovat potravu tj. dávat podnět k lovu i ke hře - Proto pes utíká, honí zvěř a neposlouchá na přivolání. Nedá se odvolat, když si hraje s ostatními psy.

           Vůdce smečky si nárokuje právo jako první se pustit do potravy – Proto na vás může zavrčet, nebo i kousnout, přiblížíte-li se k jeho misce.

           Spát a lehávat na vyvýšených místech a mít neustálý dozor nad smečkou – Hrozí nebezpečí pokousání při omezení pejska v jeho pohodlí, nebo když ležíte na jeho oblíbené části gauče. Hlavně u dětí to může být obzvláště nebezpečné.

           Vyjadřování nadřazeného postavení např. naskakováním na členy smečky – Pejsek na vás neustále vyskakuje, dožaduje se pozornosti, nebo si na vás ukájí svou sexuální touhu.

           Vcházení i vycházení do dveří, nebo úzkých prostor jako první – Vůdce má vždy právo být v čele jako první, aby měl vše pod kontrolou a toto právo si tvrdě obhajuje .Jde si kam chce, kdy chce a nikdy se na nikoho neohlíží, je zvyklý, že jej smečka bude následovat.

           Neposlušnost – Vůdce nemusí nikdy nikoho poslouchat, protože se rozhoduje sám, kdy se co bude dít.

Podle zákona jste plně odpovědni za to, co váš pes způsobí, proto dbejte na to, aby byl dobře vychovaný. Pes by měl bez problému zvládat povely základní ovladatelnosti,  to zaručuje bezpečí jak pro něj, tak pro jeho okolí.

Připravila: Johana Polášková, Foto: Marta Brožová

 BHCONTROL VÁS A VAŠE PSÍ PARŤÁKY ZVE NA 1. JARNÍ VÝCVIKOVÝ KURZ, KTERÝ BUDE ZAMĚŘENÝ NA ZÁKLADNÍ A POKROČILOU POSLUŠNOST.