Zimní desatero pro vašeho mazlíčka

Sychravé počasí, nižší teploty, kratší dny... To vše nutí hledat odpověď na otázku, jak podpořit imunitu vašeho mazlíčka a zvládnout nadcházející období ve zdraví. Následující desatero poradí, jak se připravit na zimu a společně si ji užít.

1) Zateplení boudy
Pokud máte kočku nebo psa, který žije venku, nezapomínejte na přípravu místa, kde bude zvíře spát a odpočívat. Bouda by měla být zateplená polystyrenem a vystlaná slámou nebo dřevitou vlnou. Když teploty klesnou pod minus 10 až 12 stupňů Celsia, přemístěte mazlíčka přes noc raději do garáže, zahradního domku nebo kůlny, kde je tepleji.


2) Úprava krmiva
Tady záleží, zda máte zvíře žijící doma či venku. Domácím mazlíčkům aktivita v zimě spíše ubude, a tak je možné, že přibere. V tomto případě zvažte případnou změnu krmiva a zvolte takové, které obsahuje menší množství energie. Na druhou stranu nezapomínejte, že v zimě i přes menší pohyb, potřebuje váš mazlíček energii na to, aby se zahřál (termoregulaci). Je tedy možné, že naopak budete potřebovat krmivo s vyšší energetickou hodnotou. „Vždy je potřeba kontrolovat kondici zvířete a na jejím základě případně měnit typ krmiva“, radí Adéla Palacká, specialistka na výživu psů a koček značky Fitmin.


3) Posílení imunity
Silná imunita je základ a posilovat ji se vyplatí nejen v zimě. Kromě kvalitního krmiva můžete zvířeti přilepšit také doplňky stravy. Ty mohou pomoci předcházet nejčastějším problémům, které mohou vašeho psa potrápit. „Jako preventivní kúru můžete zařadit například doplněk Fitmin Purity Dlouhověkost a imunita, který má díky obsahu antioxidantů, beta glukanů a chlorelly blahodárný vliv na podporu imunity,“ říká Adéla Palacká. „Na přilepšenou můžete také pejskovi podávat kvalitní lososový olej, který obsahuje Omega 3 a 6 mastné kyseliny posilující mimo jiné právě imunitu zvířete“, dodává odbornice.


4) Kontrola vody
Pravidelně kontrolujte, aby měl pes čerstvou vodu, která nezamrzla. K dostání jsou i elektricky vyhřívané misky.


5) Přilepšení vývarem
Přilepšit můžete svému zvířeti teplým, neslaným, vývarem, který přidáte do granulí. Nejenže ho zahřeje, ale také zvýší výživovou hodnotu krmiva.


6) Hrátky ve sněhu
Dovádění ve sněhu a házení sněhových koulí je zábava, ale všeho s mírou. Pokud budete sníh pejskovi házet, berte raději čerstvý sníh napadený mimo silnice. Ve sněhu na ulicích mohou být nebezpečné chemikálie používané na ošetřování silnic. Pojídání ledového sněhu také může zvířeti způsobit trávicí obtíže, tedy pozor, ať ho nespolyká moc.


7) Péče o tlapky
Nezapomínejte na tlapky. Studený sníh a agresivní posypová sůl mohou tlapky poškodit. Proto se o ně starejte, po procházce je omyjte vlažnou vodou, osušte a natřete vhodnou mastí či vazelínou.


8) Oblečky a reflexní prvky
Především plemena s krátkou srstí jsou v zimě náchylnější na prochladnutí. Pokud tedy pejsek už není tolik aktivní, aby se zahřál vlastním pohybem, pořiďte mu obleček, který ho ochrání před zimou. V zimě se navíc i rychleji stmívá, proto vybavte vaše psa či kočku svítícím obojkem, aby bylo zvíře dobře vidět nejen pro vás, ale i pro projíždějící auta.


9) Dostatek pohybu
I během zimy bychom měli zvířeti dopřávat dostatek pohybu. Myslete však na to, že není dobré, aby stálo dlouho na jednom místě, a pokud mrzne, nenechávejte ho ani uvázaného před obchodem.


10) Domácí zábava
Když je „počasí, že by ani psa nevyhnal“, procházku zkraťte a připravte mazlíčkovi zábavný domácí program, aby vybil nahromaděnou energii. Pořiďte nebo vymyslete různé hlavolamy a čmuchací hry, které ho budou bavit. Jako motivace poslouží pamlsky.

Zdroj: TZ Fitmin
Foto: pixnio.com