09.12.19 Péče

Zimní péče o psy

Jak psi žijící celoročně venku, tak bytoví „gaučáci“ potřebují během zimy trochu jinou péči než v ostatních ročních obdobích. Na co pamatovat?

Oblečky

I když poslední léta jsou zimy nadprůměrně teplé, občas se setkáme s mrazivým vpádem spojeným s výrazným poklesem teplot. Během mrazů jsou podchlazením nejvíce ohroženi mladí psi do 8-10 měsíců věku, protože jejich termoregulační mechanismy nejsou ještě plně vyvinuty, dále malí krátkosrstí pejsci a také staří a nemocní jedinci. Pro tyto psy je vhodné pořídit funkční obleček z materiálů, které neprofouknou a nepromoknou. Vhodně zvolený obleček není jen módním doplňkem, ale několikanásobně prodlouží dobu, po kterou může být zvíře venku. Malí psíci prochladnou velmi rychle i kvůli tomu, že jsou blíže chladné zemi, proto se doporučuje pořídit jim obleček, který zakryje i břicho kvůli prevenci zánětu močových cest. Psi se na procházce většinou zahřejí pohybem, problém je, když musí někde delší dobu sedět (uvázání na vodítku před obchodem apod.). Když teplota klesne pod nulu a vy víte, že budete někde delší dobu stát nebo půjdete jen krokem a pes bude na vodítku, tak funkční obleček ani pro velkého psa není od věci. Po příchodu z procházky obleček sundejte a nechte ho uschnout. Kvůli bezpečnosti je ideální, když má na sobě vesta nebo kabátek navíc nějaký reflexní prvek, přece jen venčení v podvečerních hodinách už probíhá za tmy. Dobrou viditelnost obstarají také různé svítící obojky nebo přívěsky.

Bouda

Alfa a omega všech psů žijících venku je bouda, která je ochrání před zimou, sněhem či deštěm a zároveň poskytne útočiště a klid. Jestliže má pes žít celoročně venku, je nejlepší začít s přivykáním a otužováním ještě před příchodem zimy. Samozřejmě ale zohledněte plemeno, ne všichni psi jsou zimním podmínkám přizpůsobeni. Třeba bernský salašnický pes se svou huňatou srstí zvládne zimu bez problémů, ale hladkosrstá plemena mají v mrazech problém, zvlášť když se jedná o hubené jedince. Co se týče rozměrů boudy, měla by odpovídat velikosti psa. Pokud je příliš malá, pes se v ní bude mačkat, moc velkou boudu si zase dostatečně nevyhřeje svým tělesným teplem. Psi ocení boudu zateplenou polystyrenem a vystlanou slámou nebo dřevitou vlnou. Sláma se musí pravidelně měnit, aby byla vždy suchá. Dřevitá vlna má oproti slámě tu výhodu, že se tak nerozpadá a není prašná, takže psi z ní nemají alergie a podrážděné oči. Když jsou velké mrazy, tak psovi „nastelte“ opravdu hodně, aby se mohl zachumlat, případně ho na noc zavřete někam dovnitř (zahradní domek, garáž, veranda), kde je chladněji než doma. V pokojové teplotě by totiž rychle přišel o zimní srst. Během mrazů nenechávejte psa stříhat na krátko, ani ho nekoupejte, protože srst dokonale vysychá až po 48 hodinách.

Tlapky

V mrazech dostávají zabrat také tlapky. Nejen kvůli sněhu a ledu, ale hlavně kvůli posypové soli. Pořídit můžete speciální vazelíny nebo krémy, kterými tlapky ochráníte. Dobře poslouží i neparfémovaná Indulona. Po každé procházce smyjte z tlapek sůl a pak je osušte hadříkem. Sůl mezi prsty psy trápí a na dlouhých chlupech se zachycuje, proto nezapomínejte chlupy na tlapkách dlouhosrstých psů pravidelně zastřihovat, zabráníte tím také nabalování sněhu. Pokud se pes na tlapce poraní, je vhodné pořídit mu speciální botičku.

Jídelníček

Podávat psovi speciální krmení? Opět záleží na podmínkách. Pokud pes žije na zahradě, dopřejte mu krmivo poskytující větší množství energie nebo mu navyšte krmnou dávku. Musí vykompenzovat energii, kterou vydá na termoregulaci. To je důležité hlavně u psů s malým množstvím tělesného tuku. Strava by měla být obohacena především o tuk. Můžete krmení pokapat třeba lososovým olejem, u granulí můžete přejít na výživnější recepturu. Pro zahřátí zalijte suché krmení teplou vodou nebo teplým masovým vývarem. Jídelníček můžete obohatit i o doplňky stravy na posílení imunity či kloubní výživu pro podporu pohybového aparátu. Také v mrazech pravidelně kontrolujte, jestli psovi nemrzne v misce voda. Existují elektricky vyhřívané misky, které tento problém vyřeší. Co se týče žraní sněhu, nic se neděje, když ho pes trochu olíže, aby uhasil žízeň, ovšem ve větším množství může způsobit žaludeční obtíže.

Bytoví psi

S bytovými psy je situace často opačná, protože páníčci s nimi chodí na kratší procházky a doma jsou ve vyhřátém bytě, takže mnohdy vydávají méně energie než během ostatních ročních obdobích. Pokud po běžném krmení přibírají, je vhodné omezit pamlsky a případně přejít na méně kalorickou stravu. Přechod z vyhřátého bytu do venkovního mrazu znamená pro psí organismus šok, proto je vhodné doplnit stravu i o doplňky na podporu imunity. Snažte se byt nepřetápět, chladnější prostředí je lepší i pro imunitu lidí. Kvůli přetopenému bytu může pes v zimě více línat, přizpůsobuje se tak prostředí, kde tráví nejvíc času. Dochází pak k zhoršení funkce tepelné ochrany srsti a venku může snadněji prochladnout.

Fotka od Goran Horvat z Pixabay