16.02.21 Zdraví a nemoci

Zvracení u psů - příčiny a související příznaky

Pes může zvracet jednoduše proto, že snědl něco zkaženého nebo zhltl příliš mnoho krmiva moc rychle. Ale zvracení může signalizovat i vážnější problém. Jaké jsou příčiny zvracení a kdy je nutné zasáhnout včas?

Pokud je pes aktivní, chová se normálně, má chuť k jídlu a zvracel jen jednou nebo dvakrát, může se jednat o žaludeční nevolnost, která se za pár dní zlepší. Tomu se říká akutní zvracení. Jestliže je to případ vašeho mazlíčka, mohlo by psovi pomoci snížení denní krmné dávky na 75 % normálního množství a rozdělit ji na 4 porce během dne. Zvratky mohou být v podobě žluté žluči nebo krmiva, které bylo částečně stráveno a páchne nakysle. Zvracení se může objevit hned po jídle (a obsahuje celé části granulí) nebo kdykoli poté. Pes může mít příznaky nevolnosti, jako slintání, olizování pysků nebo požírá trávu.

Zvracení s kousky krmiva může naznačovat, že pes se nažral moc rychle, nebo brzy po jídle pobíhal. Pěnivé, slizké nebo čiré zvratky během dne se liší od zvratků, které obsahují částečně natrávené krmivo. V některých případech jsou tekuté zvratky, které jsou žluté nebo čiré, známkou jiného zdravotního problému, který nemá žádnou souvislost s konzumovanou potravou. Slizké průhledné zvratky během noci mohou signalizovat žaludeční potíže způsobené prázdným žaludkem a příliš velkým množstvím žluče. V tomto ohledu může pomoci změna krmného režimu a podání části krmné dávky před spaním.

Související příznaky
Je důležité oddělit akutní zvracení od chronického (> 7 dnů) zvracení, protože mají různé příčiny. Veterinární lékař by proto měl určit příčinu zvracení, pokud se nevyřeší během jednoho dne nebo pokud se objeví jiné příznaky, například;

Průjem
Dehydratace
Letargie
Krev ve zvratcích
Ztráta váhy
Změna chuti k jídlu

Zdroj: prinspetfoods
Fotka od AnnCatrin Uppfeldt z Pixabay