04.10.16 Kotě

7 rad, na co si dávat pozor, když jdete k chovateli pro kotě

Vybrali jste si vytoužené kočičí plemeno a teď už jen pročítáte inzeráty s nabídkou koťat? Dříve než svého nového mazlíčka přivezete domů, je vhodné zajít k chovateli na návštěvu a prohlédnout si celý vrh a prostředí, kde kočky žijí.

  1. Je úplně normální, když má chovatel víc koček, ale pokud má doma přímo „překočkováno“, není to žádné dobré znamení. Kočky potřebují lidskou pozornost a péči a když má někdo hodně zvířat, těžko jim ji poskytne v dostatečné míře (i když existují výjimky).

  2. Všímeje si, zda vám jdou koťata volně naproti. Duševně a tělesně zdraví jedinci vidí v návštěvě vítané zpestření každodenní rutiny, chovají se hravě a zvědavě (samozřejmě pokud zrovna nespí). Koťata, která vyrůstají v samostatné místnosti a nebyla příliš v kontaktu s lidmi, jsou často zdrženlivější a mohou působit bázlivě či nezaujatě. Vzhledem k tomu, že koťata prožívají u chovatele důležité období, kdy si mimo jiné zvykají na konakt s lidmi, je zásadní, aby chovatel své odchovy nechal vyrůstat uprostřed rodiny. Pak je mnohem pravděpodobnější, že budou kočky v dospělosti dobře a bez strachu reagovat na setkání s jinými lidmi.

  3. Zkontrolujte, zda koťata působí zdravým dojmem. Neměly by se u nich vyskytovat výtoky z nosu a očí, špinavá ouška nebo stopy průjmu.

  4. Dalšími náznaky, že něco nemusí být v pořádku, jsou mimo jiné příliš kulatá bříška a holá místa v srsti, která mohou mít různé nepříjemné příčiny.

  5. Nikdy si také nevybírejte „to vzadu“, protože většinou existuje oprávněný důvod, proč je toto kotě mnohem menší a méně odolné než ostatní.

  6. Seriózní chovatel nepředá svá koťata novému majiteli nikdy před dosažením dvanácti týdnů věku.

  7. Pokud kupujtete kotě s průkazem původu, automaticky byste k němu měli dostat i kupní smlouvu. Solidní chovatel se v ní mimo jiné zavazuje k řešení problémů (zejména zdravotních), pokud nějaké vzniknou.

Zdroj: ESTHER J.J. VERHOFF-VERHALLENOVÁ ENCYKLOPEDIE KOČEK