Moje kočka

Jak se správně krmit koťata? 
24.06.23 Kotě

Jak se správně krmit koťata? 

Nejvíce mláďat se vždycky rodí na jaře a v létě a možná i k vám do rodiny přibylo malé kotě nebo se vaší kočičce pár koťátek narodilo. Pokud nenastanou komplikace, kočka se většinou o svá mláďata dokáže po porodu postarat. Malé kotě totiž potřebuje nejvíc mámu a její mlíčko, teplo a klid. Ale může se stát i to, že kočičí máma bude potřebovat vaši pomoc. 

Proč je u koťat tak důležitá raná socializace? 
20.05.23 Kotě

Proč je u koťat tak důležitá raná socializace? 

Temperament kočky se utváří na základě genů (vlastností předaných rodiči) a prostředí, ve kterém zvíře vyrůstá. Kočky, které jsou přátelské, pravděpodobně předají tuto vlastnost i koťatům. Mnoho plemenných koček je vybíráno pro svou přátelskost k lidem, což se může projevit na chování potomstva. Naopak pouliční kočky žijící samostatně budou ostražitější vůči nebezpečí včetně potenciálního ohrožení ze strany člověka.

Jednoduchá péče o koťata
17.04.22 Kotě

Jednoduchá péče o koťata

Jak se starat o kotě? Nejlepší je začít s péčí o srst, uši a zuby co nejdříve. Tak si na to můžete zvyknout – vy i vaše kotě. Obecně platí, že čím dříve začnete, tím lépe.

Socializace kotěte
03.01.22 Kotě

Socializace kotěte

Socializace je velké téma zejména u psů, ani u koček by se však neměla podceňovat. Je důležitá pro jejich sebevědomí a pohodový život. U správně socializované kočky je méně pravděpodobné, že bude v dospělosti plachá, bude trpět nadměrným stresem a nebo se u ní projeví problémové chování, jako je agrese při hře nebo agrese způsobená strachem.

Sezóna koťat
13.09.21 Kotě

Sezóna koťat

To, co může široké veřejnosti připadat roztomilé, vyvolává u pracovníků zvířecích útulků každoročně zděšení. Sezóna koťat začíná vždy na jaře a trvá až do podzimu. Jak už termín napovídá, je to období, kdy nekastrované kočky přivádějí na svět potomstvo a útulky jsou zaplaveny osiřelými koťaty, která potřebují intenzivní péči.

Co kotě dědí po otci?
09.01.21 Kotě

Co kotě dědí po otci?

Chování koček ovlivňuje nejen způsob odchovu a zkušenosti, ale i zděděné vlastnosti. Protože se otec-kocour na odchovu koťat většinou vůbec nepodílí, lze do určité míry usuzovat, které vlastnosti po něm koťata získávají dědičně.

Proč brát koťata do ruky?
08.09.20 Kotě

Proč brát koťata do ruky?

Aby z kotěte vyrostla sebejistá kočka, která se nebude bát lidí, je důležité nepodcenit socializaci. Existuje pár opatření, kterými lze ovlivňovat a stimulovat žádoucí rysy sociálního chování. Extra důležité je období mezi druhým a sedmým týdnem života. 

Mami, kde jsi?
18.06.19 Kotě

Mami, kde jsi?

Už novorozená koťata umí se svou kočičí mámou efektivně hlasově komunikovat. Protože jsou slepá a hluchá, jsou zcela odkázaná na její péči, a proto musí umět upoutat její pozornost.
Jak rozeznat pohlaví koťat?
01.11.17 Kotě

Jak rozeznat pohlaví koťat?

Možná se vaší kočičce narodila koťátka a máte problém určit, která jsou holky a která kluci. Poradíme vám, jak na to.
Nový člen domácnosti a výživa
04.10.17 Kotě

Nový člen domácnosti a výživa

Chystáte si pořídit malé koťátko? Skvělé! Vaše rodina se rozroste o čtyřnohého parťáka, se kterým si užijete spousta legrace. Na jeho příchod se však připravte předem.