29.09.20 Život s kočkou

Co dělat, když kočka žebrá u stolu?

Loudění o potravu je typické pro psy, ale nezřídka se objevuje i u koček. Příčinu je třeba hledat nejprve u majitele. 
Kočky, které žebrají, si pamatují, že minimálně jednou si takto vyprosily nějakou dobrotu. Tato zkušenost se jim vryje do paměti, a tak to opakovaně zkouší. Třeba z toho zase něco kápne. A smutným kočičím očím a naléhavému mňoukání se jen těžko odolává. Pokud byste loudění od začátku ignorovali a nekrmili ji od stolu, kočka by rezignovala. Co tedy dělat, pokud už s tím začala? Opět platí pravidlo kočku ignorovat. Jestliže jí chcete přilepšit kouskem masa ze svého talíře, dejte jí to do misky. Kočka se naučí, že krmení má své pevně dané místo, a nebude kvůli tomu loudit u stolu. Aspoň ne tak dotěrně. Při jakékoli snaze o vyskočení na stůl jí řekněte důrazné „ne“ a odneste ji z jídelny. Musíte být důslední a nepolevit. Co jeden den kočce tolerujete, to druhý den bere jako samozřejmost.
Je zdravá?
Je-li vaše kočka stále nenasytná, žebrá o jídlo, ale nepřibírá, může to být známka zdravotního problému. Nemoci jako je diabetes, hypotyreóza a onemocnění ledvin mohou způsobit přejídání. Máte-li pochybnosti o jejím zdravotním stavu, poraďte se s veterinářem. Kočka může být také začervená. To se u dospělých zvířat projevuje hubnutím, občasným průjmem nebo špatným stavem srsti. U koček, které mají přístup ven, se doporučuje odčervovat každé 3 měsíce. Kočky bytové se odčervují jednou za půl roku. Případně je možné nechat parazitologicky vyšetřit trus 2x ročně u veterináře a zvíře cílené odčervit při pozitivním nálezu. 
Nenudí se?
Některé kočky žebrají z nudy. Zejména starší zvířata mohou ztratit zájem o hry a kočičí hračky a nudu si krátí jídlem. Proto se snažte s kočkou  sicíleně každý den hrát a podněcovat ji k pohybu. Vytvořte jí kočičí hlavolam, část granulí ji můžete ukrýt do míče na pamlsky. Pokud váš mazlíček potřebuje zhubnout, upravte mu krmnou dávku nebo přejděte na méně kalorické krmivo. Více o tom, jak bojovat s kočičí nadváhou, si přečtěte zde: https://krmeni.cz/jak-bojovat-s-kocici-nadvahou
Fotka od birgl z Pixabay