24.04.22 Život s kočkou

Co dělat, když se kočka schovává před návštěvou?

Máte doma plachou kočku, která se stává neviditelnou, jakmile do vašeho bytu vstoupí návštěva? Nesnažte se ji do sbližování nutit, buďte trpěliví a respektujte kočičí osobnost. 

Každá kočka je jiná. Některé jsou přirozeně zvědavé a společenské, jiné jsou spíše opatrné. Osobnost se utváří kombinací genetických vlivů a raných zkušeností, přičemž ani jedno z toho nelze u dospělé kočky změnit. I proto se začínajícím chovatelům doporučuje vybírat si dobře socializované kotě po přátelských rodičích. Společenské kočky nemívají s návštěvami žádný problém, takže není nutné aplikovat speciální sbližovací taktiky. Přátelské kočky se bez problémů nechají pohladit i od cizích lidí. S plachými zvířaty je to však obtížnější.

Bázlivá kočka
Jestliže máte plachou kočku, respektujte její povahu a do ničeho ji nenuťte. Pozorujte, jak reaguje v situacích, kdy u vás nejsou žádní neznámí lidé. Jestliže je vaše kočka opatrná a snadno se vyleká i v přítomnosti známých lidí, je velmi nepravděpodobné, že by cizí lidi přijala. Pro kočky je přirozené, že se schovají, když se cítí ohrožené. Určitě kočce nebraňte a nesnažte se jí násilím vytahovat ze skrýše, abyste návštěvě předvedli, jak je krásná. To by ji ještě víc vystresovalo. Nevšímejte si jí a zajistěte, aby v místnosti, kde se návštěva zdržuje, bylo vhodné místo, které poslouží jako úkryt. Pocit pohody může zvýšit kočičí feromonový difuzér. Kočku nenuťte, aby byla v místnosti s cizími lidmi. Nechte to na ní, ať může přicházet nebo odcházet dle libosti. Když jí nikdo nebude vnucovat náklonnost, bude uvolněnější. Vyloženě plaché kočky se asi nikdy nezačnou mazlit s cizími lidmi, ale s trpělivým přístupem nebudou mít potřebu schovávat se pod nábytek. Cílem je dosáhnout toho, aby si vaše kočka věřila a mohla se procházet po bytě, i když je poblíž návštěva. A k pravidelným návštěvníkům si možná časem vypěstujte vřelejší vztah. Vybudovat si důvěrný vztah s plachou kočkou může trvat dlouho, ale pokud budete postupovat velmi pomalu, měli byste dosáhnout pokroku. 

Společenská, ale lekavá kočka
Pokud je vaše kočka obecně společenská v rodinném kruhu, ale v určitých situacích (například když do místnosti vejdou lidé, jiné zvíře, nebo když je v ní velký pohyb či hluk), se vyleká, pak se právě těmto situacím snažte během návštěvy vyhnout. Dodržujte jednoduchá pravidla. Návštěvu usaďte v jedné místnosti, kočka by měla mít možnost volně se procházet po zbytku bytu. Do pokoje s návštěvou může přijít na průzkum, ale když nebude chtít, tak nemusí. Návštěvníci by měli zůstat sedět, jestliže kočka vstoupí do místnosti. Ideální je, když si jí nevšímají, případně na ni můžou přátelsky pomalu mrknout, což je přátelské gesto, něco jako úsměv (Více zde https://krmeni.cz/pomale-mrkani-je-pro-kocky-jako-usmev). Nedovolte cizím lidem, aby se na kočku vrhali se snažili si ji pohladit. Pokud se kočka přiblíží, mohou ji nabídnout pamlsek, nebo si s ní pohrát, když bude mít zájem. Jakmile se vaše kočka naučí jíst nebo si hrát v blízkosti nové osoby, máte (skoro) vyhráno. Pamatujte, že vše by mělo probíhat na dobrovolné bázi a nucení nefunguje. Respektujte kočičí osobnost, některým kočkám například nikdy nebude vyhovovat, když je bude brát do náruče někdo cizí.