21.04.20 Život s kočkou

Kočičí polohy při spánku

Kočky prospí asi 70 procent života. Při spánku zaujímají různé polohy, od jednoduchého klubíčka až po krkolomné pozice s hlavou svěšenou dolů.

Jakou polohu kočka při spánku zaujme, závisí především na tom, zda je kočce teplo, nebo potřebuje-li zahřát. Kočka, které je příjemné teplo, se s největší pravděpodobností natáhne do délky, aby umožnila úniku tepla z těla. Kočce stočené do klubíčka je spíše chladno. Někdy tyto pozice mohou poodhalit i to, jak se asi kočka cítí.

Klubíčko
Pozici, při které je kočka stočená do klubíčka, nemusíme dlouze popisovat. Kočka při ní zastrčí hlavu směrem k hrudníku, ocas má stočený kolem těla. Šetří tak tělesné teplo a chrání si břicho a vnitřní orgány. Je to nejčastější pozice, ve které kočky (ale i jiná divoká zvířata) spí. Minimalizuje se totiž povrch těla, který lze napadnout a zvířata se cítí pohodlně.

Vystrčené břicho
Pokud vaše kočka spí často na zádech s vystrčeným bříškem, měli byste se cítit poctěni. Kočky obecně spí tímto způsobem pouze tehdy, když se doma cítí maximálně uvolněně a sebejistě. Břicho je jejich nejzranitelnější část těla, takže jeho odhalení signalizuje, že se cítí v naprostém bezpečí.

Jedno oko otevřené
Určitě jste si všimli, že kočky občas během spánku mají oči lehce pootevřené, někdy jedno oko pootevřené, druhé zavřené. Signalizuje to, že kočka je dostatečně při vědomí, aby rychle reagovala na případnou hrozbu. Je to pozůstatek po divokých předcích, kdy zvíře dokáže být napůl vzhůru, což je schopnost, která se hodí ve volné přírodě, aby šelma byla ostražitá vůči svému okolí. I když kočka žije jen uvnitř bytu, uchovává si přirozený lovecký instinkt a stejně tak obezřetnost. Tento mělký spánek může trvat hodiny, kočka při něm hýbe ušima a uvědomuje si, co se děje kolem ní a každý nezvyklý zvuk ji probere.

Sfinga se zastrčenýma nohama
Je to pozice, ve které kočky často odpočívají. Leží vzpřímeně a přední tlapky mají stočené pod tělem, takže tvarem připomínají oválný bochník chleba. Je to oblíbená sociální poloha, ve které kočky relaxují vedle sebe. V této pozici kočka většinou neplánuje dlouho spát, ale v klidu odpočívá, než se přesune na jiné místo nebo k jiné činnosti. Kočka může mít jedno, nebo obě oči pootevřené.

Na boku
Spaní na boku naznačuje, že je kočka uvolněná a může usnout hlubokým spánkem. Většinou má natažené nohy a může mít poodhalené břicho. Cítí se dostatečně bezpečně a spokojené, aby nebyla v pohotovosti. Z mělkého spánku postupně přechází do delšího a hlubšího spánku.

Packa přes hlavu
Kočky si někdy během spánku dávají tlapku přes hlavu, někdy přímo přes oči. Znamená to, že si nepřejí být rušeny. Obvykle k tomu dochází nevědomky, ale může to také znamenat, že se kočka snaží stínit ostré denní světlo nebo jasné osvětlení v místnosti. Kočky během spánku mohou vydávat i různé zvuky (lehké chrápání).

Na tygra
Kočka spící na opěradle sedačky, na zábradlí, parapetu, plotu apod. s visící nohou nebo nohama. Připomíná jaguára, který se líně povaluje v džungli na větvi a vyčkává na kořist. Kočky stromové rády odpočívají na vyvýšených místech, kde mají přehled. Leží a občas poočku sledují, co se děje kolem nich.

Krkolomné pozice
Díky ohebnosti a flexibilitě kočky někdy usínají v krkolomných pozicích s trčícíma nohama a otočenou hlavou. I když se to zdá nemožné, kočka se zřejmě potřebuje protáhnout a cítí se tak pohodlně.

Spánek v krabici
Kočky krabice prostě milují a často si v nich zdřímnou. Pro kočky je to přirozený instinkt najít si nějaký úkryt, v přírodě se také schovávají před predátory. Krabice a podobné skrýše vyhledávají především kočky křovinové. Možná se obávají o svou bezpečnost a hledají v nich pohodlí a ochranu. Někdy se do nich kočky uchylují, když chtějí mít prostě klid, ať už od malých dětí, nebo třeba jiného zvířecího mazlíčka v domácnosti.

Zdroj: YouTube kanál Jaw-Dropping Fact
Fotka od 272447 z Pixabay