29.07.23 Život s kočkou

Kočky a bláznivé chvilky

Momenty, kdy kočičí mazlíčci začnou z ničeho nic divoce běhat a skákat po místnosti, znají asi všichni majitelé koček. Jaký je důvod tohoto chování?

Kočky ve volné přírodě tráví čas číháním a lovem kořisti, často taky musí utíkat před nebezpečím. Den v životě průměrné bytové kočky ve skutečnosti nezahrnuje nic moc nebezpečného, většinu dne trávím spánkem, a tak má hodně nahromaděné energie, kterou potřebuje vybít. 


Kočky jsou zkrátka přirozenými lovci a ve svých genech uchovávají lovecké instinkty. Bláznivé chvilky mohou být projevem tohoto instinktu, kdy se kočka chová podobně jako divoká kočka lovící svou kořist. Běhání, skákání a obratné pohyby jsou součástí přípravy na "lov" nebo je to jednoduše projev nahromaděné energie. Je to pro ně zábavný způsob, jak využít své dovednosti a uvolnit energii. Bláznivé chvilky mohou být i součástí sociální interakce. I když se kočky někdy chovají samotářsky, mají rády kontakt s majiteli nebo dalšími kočkami. Během těchto divokých chvilek si mohou vybíjet frustraci nebo se snaží upoutat pozornost. Kočky jsou také známé svou schopností spát mnoho hodin denně. Někdy se probudí a mají náhlou potřebu se vyběhat a projevit svou vitalitu. Některé kočky tímto způsobem mohou reagovat na různé podněty v okolí, jako jsou zvuky nebo pohyby.  Ať tak či onak,  kočky jsou plné života a neustále nás okouzlují svým chováním, mezi které patří i divoké běhy. Problém nastává, když jsou kočky nejaktivnější za úsvitu a začnou nás budit divokým pobíháním a kousáním do nohou. Co v takové situaci dělat? To se můžete dočíst zde

Foto: Marko Blazevic , pexels.com