Kočky rády vysedávají na vyvýšených místech, proto je pro ně kuchyňská linka tak lákavá. Navíc se tam připravuje jídlo, takže je pult magicky přitahuje. Některé kočky mají rády i kapající kohoutek ve dřezu. Jenže většina lidí svého chlupatého mazlíčka na lince zkrátka nechce. Jak ho to odnaučit?
Proč se kočkám kuchyňská linka tak líbí? Kočky se vždy snaží být na nejvyšší ploše v místnosti, na které se snadno dostanou. Tím vynikají obzvlášť tzv. kočky stromové. Mají tento pud vrozený. I v přírodě kočky šplhají na nejvyšší dostupná místa, aby byly v bezpečí a mohly sledovat své okolí. I kočky bytové rády vysedávají na vyvýšených místech a pozorují okolí z nadhledu a kuchyňská linka bývá často nejvyšší plocha v místnosti. A některé jdou ještě výš a uvelebí se klidně na lednici. Kočky taky rády prozkoumávají nové pachy. A pult po přípravě jídla je na lákavé pachy bohatý.
Co dělat?
Nenechávejte na lince povalovat zbytky jídla. V uklizené kuchyni kočka nenajde nic, co by ukradla. Abyste kočku odnaučili skákat na kuchyňskou linku, vytvořte z této plochy nepříjemné místo. Na desku položte pečící plechy a nalijte do nich vodu. Příště, až kočka vyskočí nahoru, vymáchá si tlapky ve vodě, což jí bude nepříjemné. Někdo doporučuje nalepit na plochu linky oboustrannou lepenku. Pokud kočka doskočí na pult, který lepí, brzy se jí zprotiví. Kočky chtějí mít své tlapky stále dokonale čisté, používají je i k značkování svého teritoria. Výhodou těchto kočičích pastiček je fakt, že fungují stále, i když nejste doma. Také vám to kočka nebude dávat za „vinu“, to udělala to „ošklivá linka“. Kuchyňská deska zkrátka ztratí na přitažlivosti.
Vytvořte ještě lepší vyvýšené místo
Berte v potaz i povahu vaší kočky. Pokud je vaše čtyřnohá společnice plachá a bojácná, mohou ji tyto pastičky vyděsit. Obecně techniky založené na trestech mohou v kočkách vyvolat strach, úzkost a stres, obzvlášť u citlivých jedinců, což může způsobit další problémy s chováním. Proto je vhodnějším řešením vytvořit kočce v kuchyni ještě lepší vyvýšené místo, kde se bude cítit bezpečně. Můžete tam umístit kočičí strom, nějakou pevnou širokou polici na knihy, na které kočce uvolníte dostatek místa, nebo jí přímo vytvořte kočičí „schody“ z různých policových stupínků, odkud bude mít skvělý výhled po celé místnosti. Jakmile nainstalujete kočičí „bidýlko“, může vašemu mazlíčkovi chvíli trvat, než si zvykne na nové a vylepšené místo. Nepropadejte skepsi. Místa můžete postříkat sprejem s kočičími feromony, nebo je otřete dekou, na které váš mazlíček často odpočívá. Kočky se cítí bezpečně, když jejich prostředí voní stejně jako ony. Na police můžete položit pár pamlsků, které lákají k průzkumu. Pokaždé, když vaše kočka skočí na kuchyňskou linku, jemně a laskavě ji zvedněte a přendejte ji na nové místo. Brzy by měla začít upřednostňovat „svoje“ police před pracovním pultem.
Zdroje: Arden Mooreová, Zdravá kočka, tipy a triky jak zajistit vaší kočce šťastnější život, Mladá fronta, 2017;
Modern cat magazine
Fotka od Deedee86 z Pixabay
Přihlášením souhlasíte se zpracováním osobních údajů.