04.10.17 Kotě

Nový člen domácnosti a výživa

Chystáte si pořídit malé koťátko? Skvělé! Vaše rodina se rozroste o čtyřnohého parťáka, se kterým si užijete spousta legrace. Na jeho příchod se však připravte předem.

 

Kotě se zpravidla pořizuje od 13. týdne života, to je doba, kdy už je odstavené a připravené na příchod do nového domova. Pokud kotě oddělíte od matky dříve, hrozí při přechodu na jinou stravu, než je mateřské mléko, trávicí potíže. Postupné odstavení trvá od šestého do osmého týdne, koťata v této době už sama jedí i sají mateřské mléko. Některé kočky však kojí i 10 týdnů. Platí zásada, že kotě by nemělo jít od matky nikdy dříve než v 8 týdnech! Proč je to tak? Kotě by mělo projít fází socializace, kdy vše potřebné se učí od maminky a sourozenců mezi 2. a 8. týdnem života. Pravidla chovatelských organizací stanovují minimální věk odběru koťat s průkazem původu na 12 nebo 13 týdnů věku.

Ve dvou se to lépe táhne

Pes se dokáže dobře zabavit se svým pánem a hračkami. Kočky ale mají trochu jiný svět a při hře si nejlépe rozumí s další kočkou, proto je ideální si pořizovat rovnou sourozence. Koťata se tak spolu zabaví a vy můžete zmírnit rizika případného poškození bytu, které kočky z „nudy“ často mohou způsobit.

Nezapomínejte na vhodné vitamíny

Koťata rostou až 10x rychleji než děti, je tedy důležité v prvních měsících věnovat výživě a složení stravy naprosté maximum. Strava musí být bohatá na vitaminy a minerály. Nezbytný je vitamín A, taurin a polynenasycené mastné kyseliny. Krmivo by mělo mít vysoký obsah živočišných bílkovin. Vybírejte receptury speciálně určené pro koťata.

Krmte až 6x denně

Koťata mají velmi malý žaludek, je proto nutné krmit je několikrát denně, aby do sebe dostala optimální dávku všech živin a vitamínů. Opravdu malé kočky se krmí až 6x denně. Vhodné jsou kapsičky s vysokým obsahem masa, jako doplněk speciální mléko pro kočky. Později se přidává granulovaná strava. Dobré je granule změkčit trochou vody, popřípadě masovým vývarem, dostanete tak do kočky více tekutin. Rozhodně se vyvarujte krmení klasickým mlékem. To obsahuje laktózu, která je pro kočky špatně stravitelná. Od šesti měsíců stačí krmit pouze třikrát denně. Dospělou kočku pak dvakrát denně. Buďte pravidelní a krmte vždy ve stejnou dobu. Kočky jsou rituální zvířata a nepravidelnost nemají rády.

Myslete na pitný režim

Důležité je také naučit koťata dodržovat pravidelný pitný režim. Misky s vodou na začátku nechávejte v bytě na více místech. Také je oddělujte od misek s jídlem, kočky nerady pijí hned vedle místa, kde jedí. Praktická je speciální fontánka na vodu.

Foto pixabay.com