19.11.07 Kotě

Péče o kotě

Co připravit před příchodem koťátka?

Než si koťátko přinesete domů, zeptejte se chovatele, jakou potravou koťátko krmil, jaké stelivo doma používal, jaká jsou jeho oblíbená místa na spaní a jaké jsou jeho oblíbené hračky. Kupte koťátku granule, případně maso, na které bylo u původního chovatele zvyklé. Dále si pořiďte několik pytlů steliva, které bylo koťátko zvyklé doma používat.

Důležitý je také výběr kočičího záchůdku. Na trhu je k dostání spousta různých typů záchůdků. Můžete si pořídit odkrytý záchůdek, nebo záchůdek krytý s dvířky, kterými se kočička naučí prolézat. Krytý záchůdek se nám osvědčil nejlépe, kočičky tak nevyhrabávají ven stelivo a minimalizuje se tak i pach. K záchůdku si pořiďte lopatku s otvory, kterou budete vybírat použité stelivo. Velikost záchůdku zvolte podle plemene vaší kočičky, počítejte s tím, že i malé koťátko jednou vyroste. Obecně platí, čím prostornější, tím lepší. Důležité je také umístění záchodku. Záchůdek musí být umístěn na klidném místě, aby koťátko nebylo ničím ručeno a cítilo se v bezpečí. Jako nejideálnější se nám osvědčilo umístit kočičí záchůdek na naše WC, koťátko však musí mít na záchůdek neomezený přístup. Záchůdek umístěte dál od kočičích misek. Kočky jsou velice čistotné a v blízkosti potravy vykonávají svou potřebu jen velice nerady.

Pořiďte si dvě mělčí nerezové misky, jednu na suchou potravu a druhou na maso, konzervy či kapsičky. Misky na vodu mohou být také nerezové či skleněné, plast není příliš vhodný. Po bytě rozmístěte více misek s vodou, aby se koťátko naučilo pravidelně pít. Misky s vodu neumisťujete k miskám s krmivem, většina kočiček v blízkosti krmiva pije nerada. Výborná je fontánka na vodu, kterou seženete na internetu nebo na výstavách koček. Mističky udržujte v čistotě. Koťátku vysejte kočičí trávu, nám se osvědčila i obyčejná pšenice, kočička potřebuje trávu pro dobré trávení a vyprazdňování žaludku od chomáčků chlupů. Trávu mohou nahradit speciální pasty, které podporují rozpouštění chloupků v žaludku zvířete a seženete je ve specializovaných obchodech či u veterináře.

Dále projděte celý váš byt a dívejte se na něj z pohledu malého zvídavého kotěte. Odstraňte z dosahu kotěte všechny křehké předměty, či takové předměty, o které by se koťátko mohlo poranit. Pročtěte si encyklopedie a odstraňte z bytu jedovaté rostliny, nebo je přemístěte na místa, kam se koťátko nedostane. Otvory, kde by koťátko mohlo snadno uvíznout (otvor za obývací stěnou, kuchyňskou linkou a podob.) znepřístupněte. I když byt na příchod malého tvorečka řádně připravíte, stejně musíte neustále počítat s tím, že kotě je vynalézavé a sem tam se stane, že nějakou věc rozbije. Dívejte se na takové věci s nadhledem, je to přece malé hravé kotě. Postupem času se naučíte žít s kočičkou tak, že to bude oběma stranám vyhovovat a k nehodám nebude skoro vůbec docházet.

Jak koťátku co nejvíce zpříjemnit příchod domů?

Koťátko potřebuje po příchodu do nového domova určitý čas, aby se s novým prostředím i s vámi seznámilo. Proto si pro koťátko zajeďte raději začátkem víkendu, nejlépe v pátek, abyste měli co nejvíce času se tomu malému uličníkovi věnovat. Když koťátko přinesete domů, seznamujte ho s jednotlivými místnostmi bytu postupně. Nejprve mu ukažte, kde má své kočičí WC, posaďte ho na něj, klidně na něj mluvte a hlaďte ho. Potom mu ukažte, kde má mističky s krmivem a s vodou. Koťátko vezměte do nejklidnější místnosti v bytě, nechte ho, ať si celou místnost postupně prozkoumá. Netahejte ho, nechte ho ať se seznámí s novým prostředím samo a pozvolna, vlídně na něj mluvte. Až koťátko místnost prozkoumá, můžete mu postupně zpřístupňovat všechny místností v bytě.

Aby si na vás koťátko co nejlépe zvyklo, hodně si s ním hrajte. Kupte mu kočičí mávátko, které pořídíte buď ve zverimexu, nebo na výstavě koček. U nás je to nejoblíbenější hračka a vytvoříte si tak s vaším malým tygrem úzký vztah. Dále se nám osvědčily míčky tzv. „hopíky“, které budete koťátku házet, určitě se tak vyřádí. Dále nezapomeňte na nejrůznější plyšové myšky, kuličky, míčky atd. Výbornou hračkou, kterou si koťátka určitě hned oblíbí, kde se budou honit, chytat se a dovádět, je bezesporu kočičí tunel. Po straně může mít rukávky, kterými se dá výborně prolézat a lapat po všem co jde zrovna kolem (páníčkova noha je úplně nejlepší). Kdo ho doma má, ten ví, o čem mluvím. Ten náš navíc úžasně šustí, což koťata zbožňují. Spoustu hraček můžete vašemu koťátku vyrobit sami. Můžete mu vyrobit tunely z lepenkových krabic, můžete mu ušít hračky, na židli navázat mašličky, někdy levná hračka udělá více radosti, než draze kupovaná.

Jak koťátko správně krmit a starat se o něj?

Jak už jsme si pověděli výše, hlavně z počátku budeme naše koťátko krmit granulkami pro koťátka, na které bylo zvyklé ve svém původním domově u chovatele. Pokud bychom prudce přešli na jiný druh krmiva, mohly by se u koťátka dostavit zažívací potíže nebo průjem. Základem krmiva jsou především kvalitní granule. Ve specializovaných obchodech lze pořídit nejrůznější značky krmiv různé kvality, nejlepší jsou obecně krmiva s přívlastkem superprémiová. Pokud budete chtít přejít na jiné granule, než na jaké bylo koťátko zvyklé u původního chovatele, musíte postupovat tak, že nové granulky budete opatrně a v malých dávkách přimíchávat do stávajícího krmiva, až postupně přejdete na nové krmivo úplně. Změna nesmí být náhlá.

Vedle suchého krmiva je výborné koťátko krmit také masem. Můžete krmit syrovým hovězím masem, které musí být 48 hodin přemražené, naše kočičky ho zbožňují. Dále je vhodné vařené kuřecí maso, které můžete koťátku smíchat s trochou vařené rozmačkané zeleniny. Občas můžete zařadit rybu. Potrava nesmí být nikdy studená přímo z ledničky, měla by mít pokojovou teplotu.

Na trhu je široká škála různých konzerv a kapsiček pro vaše miláčky, my je zařazujeme spíše příležitostně, krmíme převážně granulemi a masem. Koťátku můžete zkusit podávat bílý jogurt, tvaroh nebo smetánek, ale pozor, pokud by se u koťátka vyskytl průjem, je lepší se těchto výrobků vyvarovat. Mléko není pro kočičky obecně moc vhodné, neboť kočka nemá ústrojí uzpůsobené tomu, aby rozkládalo laktózu (mléčný cukr). K pití podávejte kočičce vodu nebo slabý černý čaj, mléko není pití, ale potravina a většině kočičkám způsobuje zažívací problémy. Hodně malým koťátkům můžete podávat ohřáté mlíčko pro koťátka nebo tatru grand.

O koťátko se musíme pravidelně starat, již od mala ho budeme zvykat na pravidelné vyčesávání srsti. K tomuto účelu si pořídíme vyčesávací kartáč nebo rukavici. Pokud se koťátku dělají u očiček ospalky, má špinavý čumáček nebo ouška, očistíme je namočeným jemným plátýnkem nebo smotkem vaty.

 

Text a foto: Iva Tymráková

Chovatelská stanice britských koček Sweetnozzles.cz

www.sweetnozzles.unas.cz

Email: 1n@seznam.cz