Proč je u koťat tak důležitá raná socializace? 

Temperament kočky se utváří na základě genů (vlastností předaných rodiči) a prostředí, ve kterém vyrůstá. Kočky, které jsou přátelské, pravděpodobně předají tuto vlastnost i koťatům. Mnoho plemenných koček je vybíráno pro svou přátelskost k lidem, což se může projevit na chování potomstva. Naopak pouliční kočky žijící samostatně budou ostražitější vůči nebezpečí včetně potenciálního ohrožení ze strany člověka.


Obecně jsou toulavé kočky přirozeně reaktivnější na lidi a jsou jejich společnosti méně uvolněné. Pokud má kočka v dospělosti žít s lidmi, je nezbytné, aby kotě (ve věku od dvou do osmi týdnů) mělo pozitivní zkušenosti s řadou lidí. V tomto období jsou koťata nejvnímavější k poznávání svého okolí, ostatních koček i jiných zvířat. Toto období se označuje jako senzitivní období - někteří lidé tento proces označují jako ranou socializaci.
Například u březích zachráněných koček, které se dostanou do útulku, je důležité zajistit ranou socializaci, aby koťata byla připravená na adopci a odchod do nových domovů. Rané zkušenosti formují reakce kočky na lidi po celý život. Koťata také potřebují být vystavena novým a odlišným situacím, ze kterých si neodnesou negativní zážitek. Ať už jde o různé zvuky, které jsou běžné v domácím prostředí, jako je televize, vysavače, pračka atd. To umožňuje kotěti pochopit, že se těchto věcí není třeba bát.


Foto: Pexels.com