Seriál správné krmení: 3. Obiloviny v krmivech pro psy

Obiloviny jsou jednou z nejvíc diskutovaných složek psích krmiv. Trendem je používat je méně a méně, protože některým zvířatům způsobují trávicí problémy.

Obiloviny jsou jednou z nejvíc diskutovaných složek psích krmiv. Trendem je používat je méně a méně, protože některým zvířatům způsobují trávicí problémy.

Jak již bylo řečeno v minulém dílu našeho seriálu, pes je původem masožravec. Jeho zažívání se však během procesu domestikace značně změnilo směrem k všežravci. Krmení masem v kombinaci s obilnými přílohami, jako zdrojem sacharidů, je v pořádku, pokud pes nemá trávicí problémy, stejně tak krmení kvalitními granulemi, kde ve složení převažuje maso (resp. masová moučka). Ovšem problém nastává, když je v granulích podíl obilovin mnohem vyšší než podíl masa, což se bohužel děje u řady nekvalitních krmiv. Výrobce tím snižuje cenu, tím pádem jde dolů i kvalita, což se odráží na zdraví a kondici psa. Čím více obilovin krmivo obsahuje, tím je jeho stravitelnost nižší. Zvlášť u levných marketových značek dochází k nedostatečnému strávení potravy, ve střevech psa se množí bakterie, dochází ke kvašení nestravitelných zbytků a nadýmání. Také se zvyšuje riziko torze žaludku, protože granule obsahující větší množství obilovin po namočení bobtnají, zejména pokud se pes hned po nažrání napije většího množství vody. MVDr. Markéta Valešová říká: „Obecně lze říci, že není nutné jako zdroj sacharidů zařazovat obilniny apod., protože psi jsou schopni si jednoduché cukry (glukózu) syntetizovat v játrech i z bílkovin (resp. z aminokyselin), ale lze konstatovat, že přiměřené množství sacharidů v krmivu je pro psa výhodné. Zdroj sacharidů v krmivu by měl představovat 10-40% energie z krmiva, ale ne více než 50% (vyšší obsah sacharidů lze doporučit u fen v období laktace a gravidity - minimálně 23% ME /metabolizovatelné energie/ ze sacharidů).“ Obiloviny jsou také jedním z nejčastějších alergenů v psím krmivu, ale samozřejmě záleží na druhu obilovin a daném jedinci. Konkrétně pšenice a kukuřice jsou velmi častými alergeny, proto je vhodné sledovat, jak na ně pes zareaguje. Jestliže se i při pozvolném přechodu na nové granule objeví průjem nebo jiné kožní problémy, je lepší se jim vyhnout. Nezapomínejte, že těstoviny, piškoty či suchary jsou také vyrobeny z pšenice! MVDr. Valešová vysvětluje: „Je důležité si uvědomit, že při krmení vařenou stravou nebo granulemi je nutné obiloviny vždy tepelně upravit. Nestačí jen přelít např. těstoviny horkou vodou. Psi nemají v dutině ústní enzym amylázu, který štěpí škroby na jednodušší cukry, proto je důležitá tepelná úprava (vaření nebo extruze), kdy dochází k rozrušení škrobových zrn, škrob bobtná a mazovatí a postupně se rozkládá na nižší dextriny, které jsou dobře stravitelné a mají sladší chuť. U psů dochází k trávení škrobu až v tenkém střevě (resp. ve dvanáctníku). Jako nejvhodnější se jeví zejména dobře stravitelná rýže a oves. Nejméně vhodné jsou zejména pšenice a kukuřice, které mohou vyvolat alergickou reakci a jsou špatně stravitelné.“

Alergie

„Alergie na obiloviny (resp. na lepek), se u psů projevu převážně v podobě trávicích problémů a kožních onemocnění. Často se k nám do ordinace dostaví klient, který přichází s pejskem, který trpí silným pruritem (svěděním) a většinou po celém těle (často i v zevním zvukovodu) jsou již patrny známky silného zánětu v důsledku automutilace (sebepoškození) následkem silné svědivosti kůže. Dále k nám také chodí klienti, kdy pejsek při zkrmování nekvalitních granulí s vysokým obsahem rostlinné složky (tedy i obilnin) trpí častými průjmy a plynatostí,“ vysvětluje veterinářka a uvádí konkrétní příklady ze své praxe: „Naposledy jsem se s alergií na obiloviny setkala u anglického kokršpaněla, se kterým majitel přišel pro opakované záněty zvukovodu, léčené na jiných pracovištích. Pejsek projevoval silný pruritus po celém těle, v jehož důsledku vznikla atopická dermatitida. Klient krmil granulemi střední třídy, ale začal dávat pejskovi odměny tipu rohlík, knedlík, piškoty apod. Po vysazení těchto odměn a nasazení odpovídající léčby a hypoalergenní diety je pejsek dosud bez obtíží. Jako další příklad bych mohla uvést případ, kdy pes kříženec byl krmen marketovými granulemi nevalné kvality a již dlouho měl nekvalitní matnou a lámavou srst. Majitelé přišli, když už měl pejsek rozsáhlé kožní léze po více než polovině těla. Po vyloučení ostatních příčin byla stanovena diagnóza atopická dermatitis v důsledku alimentární intolerance složek krmiva. Byla proto nasazena odpovídající léčba a po přechodu na hypoalergenní granule se zdravotní stav upravil. Dosud je pes bez obtíží. Je nutné dodat, že majitelé se často domnívají, když jsou již pejsci bez obtíží, mohou jim občas něco dát. Pak se často stává, že se problémy vrátí, protože majitelé svým pejskům dávají piškoty apod. obsahující vysoké množství pšenice, která je často příčinou potravní intolerance.“

Jaké obiloviny v krmivech najdete nejčastěji?

Rýže

Do granulí se používá velmi často. Považuje se za nejméně alergizující obilovinu, proto ji běžně najdeme ve složení hypoalergenních receptur. Je lehce stravitelná, nezpůsobuje plynatost. Obsahuje sodík, draslík, železo a vitaminy skupiny B. Nejhodnotnější je přírodní hnědá rýže (natural). Loupaná bílá rýže je zbavena povrchových vrstev obsahujících minerály a vitaminy skupiny B. Ve zbylém zrnu je velký obsah sacharidů a malé množství bílkovin. Rýže je bohatá na slizotvorné substance, což má význam pro léčbu trávicích potíží a střevních onemocnění (bílá rýže). Hodí se i pro citlivé psy. Je první potravinou, kterou podáváme při průjmových onemocněních, pokud se jedná o průjem z dietní chyby. V ostatních případech až po konzultaci s ošetřujícím veterinárním lékařem.

Oves

Nutriční složení ovsa je pro psy také vhodné. Ve srovnání s pšenicí, ječmenem či kukuřicí má vyšší podíl nejen bílkovin, ale i tuku. Má více esenciálních aminokyselin než ostatní obiloviny. Výborný je i vysoký obsah betaglukanů, které zpomalují trávení škrobů a tím snižují množství glukózy v krvi. Vláknina z ovsa zlepšuje funkci tlustého střeva, a tak podporuje trávení. Po uvaření je pro psy velmi dobře stravitelný. Při krmení klasicky (maso s přílohami) se hojně využívají ovesné vločky. Podávají se rozvařené ve vodě nebo kozím mléce, tak jsou nejlépe stravitelné. Pokud se podávají syrové nebo jen spařené vařící vodou, jsou sice pro psy vhodné, ale hůř se tráví. Díky obsahu lehce rozpustné vlákniny na delší dobu zasytí. Také příznivě ovlivňují konzistenci trusu, čímž snižují riziko průjmů nebo zácpy. Díky vyššímu obsahu sacharidů a tuku se hodí i pro psy s vyššími energetickými nároky.

Pšenice

Je všeobecně považována za obilninu nejčastěji způsobující alergie, zároveň je nejhůř stravitelná. Obsahuje velké množství lepku, který často způsobuje alergie. Psi ale nemají trávicí enzymy, které jsou k správnému strávení lepku zapotřebí. Intolerance pšenice může vést k širokým zdravotním problémům, nejčastěji postihující kůži, srst a trávicí systém. MVDr. Valešová doplňuje: „Vysoký podíl pšenice v granulích není pro psa výhodný, protože pes si s vysokým množstvím hůře stravitelné potravy neumí dobře poradit a poté dochází k poruchám trávení, zejména v tlustém střevě - nadýmání, průjmy, maldigesce.“ Při krmení klasicky majitelé psům často vaří k masu pšeničné těstoviny. Mezi pejskaři jsou velmi oblíbenou přílohou, přestože z nutričního hlediska jsou vhodnější ostatní obilné přílohy. U mnohých psů způsobují průjem, proto je vhodná obezřetnost při jejich zavádění do psího jídelníčku. Jejich výhodou je fakt, že většině psů chutnají. Jsou vhodné pro jedince, kteří potřebují přibrat, pro psy v zátěži a v zimě pro psy žijící trvale venku. U málo aktivních jedinců může při větším zkrmování docházet k přibírání na váze a následné obezitě, která s sebou přináší další zdravotní rizika.

Kukuřice

O obsahu kukuřice v granulích se vedou spory. Kukuřice je totiž potenciální alergen, proto se moc nedoporučuje, i když mnoha psům vůbec nevadí. Výrobci krmiv ji obhajují jako bohatý zdroj sacharidů, esenciálních mstných kyselin, karotenu, vitaminu E a luteinu, ale odpůrci tvrdí, že je pro psy těžko stravitelná. Pravda je, že záleží na zpracování. Vařená kukuřice je dobře stravitelná, špatně stravitelná je jen v původní, neupravené formě.

Ječmen

Výjimečně se v některých krmivech setkáváme také s ječmenem. Výživové hodnoty jsou podobné jako u pšenice, ječmen je ale dražší, proto se moc nevyužívá. Jeho výhodou je to, že ačkoli obsahuje lepek, není na něj popsáno tolik citlivostí, jako na lepek pšeničný. Ječmen zvyšuje chutnost a vůni, takže krmivo je pro psy přitažlivější. Při krmení klasicky se používají kroupy vyráběné z ječmene. Ty působí příznivě při srdečně-cévních chorobách, žaludečních a střevních potížích a jsou dobrým prostředkem proti zácpě. Obsahují vitamíny B, E, velké množství sacharidů a minerálních látek (fosfor, draslík, sodík, vápník, hořčík, mangan, zinek, selen atd.). Před použitím je dobré namočit je do studené vody (až 8 hodin). Mají vysoký obsah vlákniny, příznivě působí na žaludek a střeva. Jsou vhodné i pro psy s citlivým zažíváním.

Proso

Proso je velmi výživné, neobsahuje lepek a je snadno stravitelné. Jeho výhodou je fakt, že na něj nejsou známé žádné alergické reakce. Obsahuje hodně vlákniny, komplex vitaminu B, vitamin E, dále velké množství železa, hořčíku, fosforu a draslíku. V poslední době se začalo používat i do krmiv pro psy, kde má velký potenciál. Protože je bez lepku, je významným zdrojem sacharidů hlavně pro hypoalergenní diety. Při krmení klasicky se využívají jáhly. Vyrábějí se loupáním prosa, vzhledem připomínají žluté kuličky o průměru asi jeden milimetr. Před vlastní úpravou je vhodné je propláchnout a několikrát spařit horkou vodou, aby se zbavily nahořklé chuti.


Brambory

Nejedná se o obiloviny, ale o okopaniny. V krmivech pro psy představují zdroj sacharidů, proto je v našem seriálu zařazujeme do stejné kapitoly. Dříve se říkalo, že pes nemůže brambory, dnes jsou považovány za nejlepší zdroj kvalitních sacharidů. Pes je nemůže syrové, ale když projdou vysušením, jsou lehce stravitelné. MVDr. Valešová říká: „Pes se muže krmit i vařenými bramborami. Brambory jsou dobrým zdrojem draslíku a pro svůj nízký obsah fosforu jsou vhodné do ledvinových diet.“ V psích granulích představují hypoalergenní zdroj sacharidů, takže se hodí i pro citlivé psy. Stravitelnost sacharidů z brambor je nejlepší ze všech zdrojů sacharidů užívaných v krmivech. Ovšem pozor, musí se jednat o vločky z celých brambor, nikoliv bramborové úsušky, což jsou vlastně slupky (odpad potravinářského průmysl). Do krmiv se využívají také sladké brambory (batáty), které mají dokonce lepší nutriční vlastnosti než běžné brambory, i když obsahují poměrně dost škrobu. Mají vysoký obsah železa, vitaminů A, B, C, E a vlákniny.

Granule bez obilovin

Granule bez obsahu obilovin jsou módním trendem ve výživě psů. Hlavní myšlenkou výrobců těchto receptur je respektování psa jako masožravce. Pes však není vlk a jeho trávení má i vlastnosti všežravců (viz studie Erik Axelsson, Nature, 2013). Často přirovnávají psa k vlkům, opomíjejí proces domestikace. Psi právě díky domestikaci se dožívají 2-3 x delšího věku než vlci. Bezobilná krmiva jsou podle nich chutnější, výživnější, stravitelnější a krmení jimi je bližší původním stravovacím návykům psů. Vlci ve volné přírodě přirozeně obiloviny nikdy nežrali a rostlinné složky přijímali jen pozřením natrávených pícnin v obsahu žaludku ulovené zvěře, k tomu sem tam snědli různé lesní plody atd. Bezobilná krmiva se hodí zejména pro psy, kteří jsou citlivější, vyskytly se u nich trávicí potíže nebo kožní vyrážka. Ale opět se tu hodně projevuje individualita každého jedince. Nejvíce alergii není překvapivě na obiloviny, ale na hovězí maso, dále pak na kuřecí maso a teprve pak následují obiloviny. Někteří lidé považují bezobilná krmiva za nezdravý extrém, kdy při dlouhodobém zkrmování hrozí selhání ledvin. Pravdou je, že zdravá zvířata nadbytek bílkovin vyloučí močí a nezpůsobí to žádné škody, naopak u starých zdravých psů je žádoucí vyšší obsah bílkovin vzhledem k tomu že klesá jejich využitelnost, ovšem psům s ledvinovými problémy se vysokoproteinová krmiva nedoporučují. Velký význam má také přísun dostatečného množství bílkovin v dietě u obézních psů pro podporu zachování svalové hmoty. MVDr. Velešová uzavírá: „Nedá se říci, že by granule bez obilovin byly pro psy více nebo méně zdravé. Vždy záleží na daném jedinci, protože u některých psů se vyvine intolerance na složky obilovin (tedy zejména pšeničný lepek), u některých ne. Záleží také na tom, zda je pes výlučně na granulích, nebo dostává další složky potravy (např. vařenou nebo syrovou stravu). Pokud je v granulích obsah obilovin do 20-30%, lze je doporučit. Výhodnější je použití obilovin neobsahujících lepek a lépe stravitelných. Co se týká obav z vysokého obsahu živočišných proteinů v krmivech bez obilovin, nejsou u zdravých psů oprávněné. U psů s ledvinovým onemocněním je nutné zvážit stav pacienta a případná rizika zkrmování vysokoproteinových diet. Výhodou diet bez obilovin je vyšší stravitelnost a minimální riziko vzniku alergie. Nevýhodou může být jejich cena.“

Odborná spolupráce: MVDr. Markéta Valešová

Zde najdete druhý díl: Je pes masožravec?

Přečtěte si také čtvrtý díl seriálu: Funkční složky krmiv

Zdroje: BARF, Krmení psa přirozenou stravou, Kateřina Novosádová, nakladatelství Plot, 2011

Zdravá výživa pro starého a nemocného psa - syrová strava BARF, Swanie Simon, Grada, 2010

studie Erik Axelsson, Nature, 2013