03.01.22 Kotě

Socializace kotěte

Socializace je velké téma zejména u psů, ani u koček by se však neměla podceňovat. Je důležitá pro jejich sebevědomí a pohodový život. U správně socializované kočky je méně pravděpodobné, že bude v dospělosti plachá, bude trpět nadměrným stresem a nebo se u ní projeví problémové chování, jako je agrese při hře nebo agrese způsobená strachem.
Koťata, která jsou aktivně socializována, se méně bojí v neznámých situacích a lépe se přizpůsobují změnám. První měsíce života, zejména období od 2 týdnů do 7 týdnů věku, jsou stěžejní, druhé důležité období trvá od 9 týdnů do 14 až 16 týdnů. V této době se mozek a smyslové orgány kotěte rychle vyvíjí a všechny podněty, se kterými se kotě setkává, ovlivňují jeho vývoj. Kotě se seznamuje s novými věcmi a zjišťuje, co ho ohrožuje a co nikoliv. Ať už je to člověk, další zvířata, nebo okolní prostředí. Pokud má pozitivní zkušenosti s lidmi a manipulací, bude to brát jako přirozenou součást svého života a naučí se, že ho to nijak neohrožuje. Naopak negativní zkušenosti (nebo žádné zkušenosti u toulavých koček) mohou u kotěte vyvolat strach, který pravděpodobně přetrvá až do dospělosti.
Hra
Zhruba od 4 do 11 týdnů kotě zažívá intenzivní interakce se svými sourozenci, sociální hry vrcholí ve 12 týdnech. Během tohoto období dochází k druhové identifikaci, která kočkám umožňuje rozpoznávat jiné kočky a učí se je akceptovat. Kolem 12 týdnů začíná sociální hra slábnout a přibližně do 4 měsíců věku u kotětě začíná převládat hra s předměty. Ke konci 4. měsíce jsou koťata podezřívavější a bojí se neznámých věcí.
Jak kotě socializovat?
Kotě by se mělo seznámit s různými lidmi, ideálně i s dětmi. Mělo by zvládat manipulaci, nejen mazlení a přenášení, ale i prohlížení uší, tlamičky a manipulaci s tlapkami. 
K podpoře interaktivní hry s lidmi lze použít hračky na udici. Obecně se doporučuje zhruba patnáct minut manipulace denně. 
Kotě by mělo vyzkoušet cestování v kočičí přepravce, jízdu autem (jakmile se s přepravkou sžije).
Pořiďte mu různé druhy hraček, vyzkoušejte různé typy steliva. Zajistěte nové předměty různých tvarů a velikostí, které může kotě zkoumat. Různé vůně lze "sbírat" pomocí čistého hadříku, který otřete o jinou kočku nebo psa.
Kotě by mělo slyšet různé zvuky (vysávání, hudba, zvuk mikrovlnky, zvonek u dveří...). Některé zvuky lze přehrávat i z online přehrávače (dětský pláč apod.) U koťat, která nejsou v období socializace vystavena běžným zvukům z domácnosti, je větší pravděpodobnost, že budou v průběhu života stresována určitými zvuky nebo se u nich vyvine až fobie z hluku. 
Kotě by mělo poznat prostředí veterinární ordinace, můžete ho vzít na kratší procházku ven v postroji. 
Pokud bude kočka žít v domácnosti s dalšími zvířaty, je ideální, když se už jako malé kotě seznámí s ostatními zvířaty. Psi musí být přátelští, aby kočka neprožila negativní zážitek. 
Zvykejte kotě i na různé situace, jako jsou návštěvy, fotografování, čištění zubů, kartáčování a stříhání drápků. Kotěti nabízejte pevnou stravu různých příchutí. Mělo by se seznámit se suchým i mokrým krmivem.
I když nejdůležitější socializační fáze probíhá ještě u chovatele, během dalšího období je ještě hodně času na to, aby z vašeho mazlíčka vyrostla dobře socializovaná kočka. Koťata jsou zpočátku nebojácná a zvídavá, což je výhoda, kterou můžete využít. 
Foto: Pixabay