07.07.08 Kotě

Vybíráme koťátko, aneb jak se správně rozhodnout

Předtím než u vás doma padne konečné rozhodnutí, že si přivedete domů malé chlupaté klubíčko, zamyslete se nad tím, zda budete mít dost času i trpělivosti se o koťátko starat. Malé kotě bude vyžadovat vaši pozornost neustále, tedy pokud nebude zrovna spinkat. Koťátko je zvídavé a hravé, potřebuje stále nové podněty k hraní, zábavu, hry, ale také nějaké to vaše pomazlení. Musí mít neustále k dispozici čerstvou vodu, granulky a čistý záchůdek. Kotě také jednou vyroste a už to nebude to malé roztomilé klubíčko, které jste si přivedli kdysi domů. Stále ale bude potřebovat vaši pozornost, péči a lásku. Kočička se dožívá v průměru 12ti až 15ti let. Jste ochotni se o ni po celou dobu starat? A víte vůbec, že kočka líná? Je potřeba ji pravidelně kartáčovat, ale i úklid bytu vám zabere více času. Jestli nepřekousnete nějaký ten chloupek, koťátko si raději nepořizujte. Pokud máte ve všech těchto otázkách jasno, a jste pevně rozhodnuti si kočičího kamaráda pořídit, můžete se začíst do dalšího povídání. Pokud jen trochu váháte, zkuste vaše rozhodnutí ještě přehodnotit. Zajděte si popovídat k nějakému chovateli, ať přesně víte, co vás čeká a můžete posoudit, zda to všechno zvládnete.


Jaký je rozdíl mezi koťátkem do chovu a na mazlíčka
Pokud se rozhodnete pořídit si kočku s průkazem původu (s PP) čeká váš ještě další rozhodnutí, a to zda si chcete pořídit kočku, se kterou se v budoucnu budete věnovat chovu, výstavám a odchovávat koťata s průkazem původu, nebo si chcete pořídit kočku jako domácího mazlíčka. Koťátka do chovu i tzv. na mazlíka mají obě průkaz původu. Jaký je tedy mezi nimi rozdíl? Chovatel ze svého vrhu buď sám nebo za pomoci poradce chovu určí, které koťátko bude splňovat výstavní předpoklady, a které bude prodávat jako mazlíčka. Jak jsme si již řekli výše, koťátko prodávané jako mazlíček má také průkaz původu, nesplňuje ovšem veškeré výstavní předpoklady. Má například trochu delší srst, ouška, delší ocásek, jinou barvu očí atd. Tyto odlišnosti často laik ani nepozná, kotě je zdravé a krásné, a proto pokud si ho chcete pořídit pro radost, je pro vás koťátko na mazlíčka ideálním řešením.Cena koťátek "mazlíčků" se pohybuje v nižších cenách, než je cena koťátek prodávaných do chovu. Skutečná cena se liší dle jednotlivých chovatelských stanic, liší se i cena jednotlivých koťátek jednoho chovatele dle kvalit daného jedince. Možná si teď myslíte, že máte v této otázce jasno, ale je potřeba i tyto obě varianty důkladně zvážit. Často se na nás obrací chovatelé, kteří si pořídili buď koťátko na mazlíčka, nebo koťátko bez průkazu původu a postupem času si uvědomili, že by se chtěli chovu věnovat. Daná kočička nebo kocourek jsou jistě krásní, ale na skutečnosti, že není možné je uchovnit, to nic nemění.


Jak si správně vybrat
Jestliže již přesně víte, že si pořídíte kotě, čeká vás asi ten nejdůležitější krok, a to je správně si dané koťátko vybrat. Hlavním hlediskem při výběru koťátka je především fakt, aby bylo zdravé. Jak to poznáte? Mělo by být na první pohled hravé, mít čistý zadeček, očička i čumáček. Mělo by s chutí přijímat potravu, být čilé a působit spokojeně. Pokud si vyhlídnete např. na internetu či v inzerátu nějaké koťátko, nejlepší bude, pokud se na něj pojedete podívat ještě dříve, než bude k odběru. Chovatel jistě nebude mít nic proti. Kotě si pořádně prohlédněte, zeptejte se chovatele na to, co koťátko jí, jaké granulky mu máte připravit, jaké stelivo chovatel používá, jaké bude mít očkování atd. Můžete takto navštívit i několik chovatelů a vybrat si koťátko, které se vám bude nejvíce zamlouvat. Pokud vybíráte kočku do chovu, je ten správný výběr o to složitější. Zjistěte si, jaké předpoklady musí daného plemeno splňovat a poraďte se s poradcem chovu nebo se zkušeným chovatelem. Zjistěte si dosažené výstavní tituly obou rodičů, případně získané tituly jejich potomků. Zvažujte, jakou barevnou varietu chcete v budoucnu odchovávat, a podle toho vybírejte i chovná zvířata.


Kočka nebo kocour
Pokud se chcete v budoucnu věnovat chovu, ale i pokud se chovu věnovat nechcete, budete si muset vybrat, zda si pořídit kocourka či kočičku. Pokud plánujete založit chov, bude asi obecně nejlepší pořídit si jako první kočičku. Kočičku vždycky můžete nechat nakrýt cizím kocourem. Pokud byste si totiž pořídili pouze chovného kocoura a neměli k němu dostatek kočiček na krytí, určitě by se u vás moc spokojeně necítil. Kocour navíc může začít značkovat svoje teritorium, což není dvakrát příjemné. Některé nevykastrované kočičky také značkují, ale není to tak časté jako u kocourků. Pokud si pořizujete kočičku či kocourka na mazlíčka, je zcela na vás, jaké pohlaví zvířete si zvolíte. V obou případech budete muset nechat kočičku či kocourka, až budou pohlavně vyspělí, vykastrovat. Kastrace zamezí nejen nežádoucímu nakrytí kočičky, ale také nepříjemnému značkování.


Jedno kotě nebo rovnou dvě
Z vlastní zkušenosti víme, že malé kotě vyžaduje neustále naši pozornost. Potřebuje si hrát, lovit, běhat a honit se. Ale jak se mu máme stále věnovat, když jsme často dlouho do odpoledne v práci? Jako nejlepší řešení se nám osvědčilo pořídit koťátku kočičího kamaráda. Pokud chcete koťátko na mazlíčka a obě zvířata budete v budoucnu kastrovat, jeví se jako nejvýhodnější řešení pořídit si dvě koťátka z jednoho vrhu. Obě koťátka jsou na sebe zvyklá a příchod do nového domova tak pro ně bude méně stresující. Žádný velký problém by však nemělo představovat pořídit koťátku stejně starého kamaráda z jiného vrhu. Není totiž nic krásnějšího než pozorovat dvě hrající si koťátka. My jsme to tak vyřešili, i když jsme z počátku váhali, nakonec jsme si dané rozhodnutí nemohli vynachválit. Koťata si spolu neustále hrála a vyváděla spolu lotroviny a byla moc spokojená. Můžete si také pořídit nejprve jedno koťátko a teprve časem, když zjistíte, že péči o něj zvládáte, mu pořídit kočičího kamaráda. Obecně lze říci, že mladší zvířata se seznamují snadněji, a že starší kočka či kocour lépe přijme menší kotě, než staršího kamaráda.


Text a foto: Iva Tymráková
Chovatelská stanice britských koček  Sweetnozzles, CZ
www.sweetnozzles.unas.cz