19.11.07 Kotě

Vybíráme kotě

Jak se správně rozhodnout?

Předtím než u vás doma padne konečné rozhodnutí, že si přivedete domů malé chlupaté klubíčko, zamyslete se nad tím, zda budete mít dost času i trpělivosti se o koťátko starat. Malé koťátko bude vyžadovat vaši pozornost neustále, tedy pokud nebude zrovna spinkat. Koťátko je hravé, potřebuje stále nové podněty k hraní, zábavu, hry, ale také nějaké to vaše pomazlení. Musí mít stále k dispozici čerstvou vodu, granulky a čistý záchůdek. Koťátko také jednou vyroste a už to nebude to malé roztomilé klubíčko, které jste si přivedli kdysi domů. Pořád ale bude potřebovat vaši pozornost, péči a lásku. Kočička se dožívá v průměru 12ti až 15ti let, jste ochotni se o vaši kočičku po celou dobu starat? A víte vůbec, že kočička líná a pouští chlupy? Je potřeba ji pravidelně kartáčovat, ale i úklid bytu vám zabere více času. Jestli nepřekousnete nějaký ten chloupek, koťátko si raději nepořizujte. Pokud máte ve všech těchto otázkách jasno, můžete se začíst do dalšího povídání. Pokud jen trochu váháte, zkuste vaše rozhodnutí ještě přehodnotit, zajděte si popovídat k nějakému chovateli, ať přesně víte, co vás čeká a můžete posoudit, zda to všechno zvládnete.

Jaký je rozdíl mezi koťátkem do chovu a „na mazlíčka“?

Pokud se rozhodnete pořídit si koťátko s průkazem původu (s PP) čeká váš ještě další rozhodnutí, a to zda si chcete pořídit koťátko, se kterým se v budoucnu budete chtít věnovat chovu, výstavám a odchovávat koťátka s PP, nebo si chcete pořídit koťátko jako domácího mazlíčka. Koťátko do chovu i tzv. na mazlíka mají obě průkaz původu. Jaký je tedy mezi nimi rozdíl? Správný chovatel ze svého vrhu koťátek buď sám nebo za pomoci poradce chovu určí, které koťátko bude splňovat výstavní předpoklady, a které bude prodávat tzv. na mazlíka. Jak jsme si již řekli výše, koťátko na mazlíka má také průkaz původu, nesplňuje ovšem veškeré výstavní předpoklady, má například trochu delší srst, ouška, delší ocásek, jinou barvu očí atd. Tyto odlišnosti často laik ani nepozná, koťátko je zdravé a krásné, a proto pokud si chcete pořídit koťátko pouze pro radost, je pro vás koťátko na mazlíka ideálním řešením.

Cena koťátek tzv. na mazlíčka se pohybuje v nižších cenách, než cena koťátka do chovu, skutečná cena se liší dle jednotlivých chovatelských stanic, může se však lišit i cena jednotlivých koťátek jednoho chovatele dle kvalit daného kotěte. Možná si teď myslíte, že máte v této otázce jasno, ale je potřeba i tyto obě varianty důkladně zvážit. Často se na nás obrací chovatelé, kteří si pořídili buď koťátko na mazlíka nebo koťátko bez průkazu původu a postupem času si uvědomili, že by se chtěli chovu věnovat. Daná kočička nebo kocourek je jistě krásná, ale na skutečnosti, že nelze uchovnit, to nic nemění.

Jak si správně vybrat?

Jestliže již víte přesně, že si pořídíte koťátko, že to bude koťátko do chovu nebo na mazlíčka, čeká vás asi ten nejdůležitější krok, a to je správně si dané koťátko vybrat. Hlavním hlediskem při výběru koťátka je především, aby bylo zdravé. Jak to poznáte? Koťátko by mělo být na první pohled hravé, mělo by mít čistý zadeček, očička i čumáček. Mělo by pravidelně přijímat potravu a působit čistě a spokojeně. Pokud si vyhlídnete např. na internetu či v inzerátu nějaké koťátko, nejlepší bude, pokud se na koťátko pojedete podívat ještě dříve, než bude k odběru, chovatel jistě nebude mít nic proti. Koťátko si pořádně prohlédněte, zeptejte se chovatele na to, co koťátko jí, jaké granulky mu máte připravit, jaké stelivo chovatel používá, jaké bude mít koťátko očkování atd. Můžete takto navštívit i několik chovatelů a vybrat si koťátko, které se vám bude nejvíce zamlouvat. Pokud vybíráte koťátko do chovu, je ten správný výběr o to složitější. Zjistěte si, jaké předpoklady musí koťátko splňovat a poraďte se s poradcem chovu nebo zkušeným chovatelem. Zvažujte, jakou barevnou varietu chcete ve vašem chovu dále podporovat a podle toho vybírejte i chovná zvířata.

Kočka nebo kocour?

Pokud se chcete v budoucnu věnovat chovu, ale i pokud se chovu věnovat nechcete, budete si muset vybrat, zda si pořídit kocourka či kočičku. Pokud plánujete založit chov, bude asi obecně nejlepší pořídit si jako první kočičku. Kočičku vždycky můžete nechat nakrýt cizím kocourem. Pokud byste si totiž pořídili pouze chovného kocoura a neměli k němu dostatek kočiček na krytí, určitě by se u vás moc spokojeně necítil. Kocour navíc může začít značkovat svoje teritorium, což není dvakrát příjemné. Některé kočičky také značkují, ale jejich moč není často ani cítit. Pokud si pořizujete kočičku či kocourka na mazlíka, je na vás, jaké pohlaví zvolíte, v obou případech budete muset nechat kočičku či kocourka, až budou pohlavně vyspělí, vykastrovat. Kastrace zamezí nejen nežádoucímu nakrytí kočičky, ale také nepříjemnému značkování.

Jedno kotě nebo rovnou dvě?

Z vlastní zkušenosti víme, že malé kotě vyžaduje neustále naši pozornost. Potřebuje si hrát, lovit, lítat a honit se. Ale jak se mu máme stále věnovat, když jsme často dlouho do odpoledne v práci? Jako nejlepší řešení se nám osvědčilo pořídit koťátku kočičího kamaráda. Pokud chcete koťátko na mazlíčka a obě zvířata budete v budoucnu kastrovat, jeví se jako nejvýhodnější řešení pořídit si dvě koťátka z jednoho vrhu. Obě koťátka jsou na sebe zvyklá a příchod do nového domova tak pro ně bude méně stresující. Žádný velký problém by však nemělo představovat pořídit koťátku stejně staré koťátko z jiného vrhu. Není totiž nic krásnějšího než pozorovat dvě hrající si koťátka. My jsme to tak vyřešili, i když jsme z počátku váhali, nakonec jsme si dané rozhodnutí nemohli vynachválit. Koťátka si spolu neustále hrála a vyváděla spolu lotroviny a byla moc spokojená. Můžete si také pořídit nejprve jedno koťátko a teprve časem, když zjistíte, že péči o něj zvládáte, mu pořídit kočičího kamaráda. Obecně lze říci, že mladší zvířata se seznamují snadněji, a že starší kočka či kocour lépe přijme menší kotě, než staršího kamaráda.

Co byste od chovatele měli dostat?

Pokud jste si již vybrali vaše vysněné koťátko, jistě vás bude zajímat, co by vám měl chovatel spolu s koťátkem dát. Takže předně od chovatele obdržíte průkaz původu (zkr. PP). V průkazu původu se např. dočtete, kdy se koťátko narodilo, jakého je plemene, jakou má barvu, kdo jsou jeho rodiče a zjistíte si tak předky obou rodičů až do IV. generace. Dále od chovatele dostanete očkovací průkaz nebo europas, který bude koťátko potřebovat při cestách do zahraničí. Koťátka by měla být naočkovaná alespoň základní trojkombinací, být jednou přeočkovaná a odčervená. Čipování je také velmi důležité, pokud by se vám koťátko ztratilo. Chovatel by vám měl také při prodeji koťátka dát kupní smlouvu, kde bude uvedena cena koťátka a smluvní podmínky, které si důkladně prostudujte. Chovatel vám například může ve smlouvě zakázat krýt vaším kocourem cizí kočky atd., proto si musíte uvědomit, co je pro vás důležité. Správný chovatel by vás měl seznámit s péčí o koťátko a měl by vám poradit, na co bylo koťátko ve svém domově zvyklé.

Text a foto: Iva Tymráková

Chovatelská stanice britských koček Sweetnozzles.cz

www.sweetnozzles.unas.cz

Email: 1n@seznam.cz