20.01.22 Život s kočkou

Co dělat, aby kočka nelovila ptáky?

Dotaz: Našli jsme v lese opuštěné kotě. Bydlíme na vesnici, takže ho budeme pouštět ven. Dá se nějak odradit od lovu ptáků? Lov myší nám nevadí, naopak.
Odpověď: Lov je pro kočky instinktivní, takže žádná zaručená metoda neexistuje. Jediný spolehlivý způsob, který zaručí, že kočka žádného ptáka nezabije, je chovat ji pouze doma. Bez volného přístupu ven. Kočce můžete vybudovat oplocený kočičí výběh, díky kterému bude na čerstvém vzduchu a bude moct pozorovat dění na zahradě. Jestliže jí však chcete dopřát svobodu volného pohybu, pouštějte ji ven jen přes den. Většina ptáků je aktivnější za soumraku a za svítání, nikoli uprostřed dne, takže tím trochu omezíte možnosti lovu. Vědci rovněž zkoumali další způsoby, jak snížit (nikoli zcela zastavit) lov ptáků. Kočky, které dostávaly krmivo bohaté na maso, bez obilovin, také méně lovily. Pomáhají i pravidelné lovecké hry. Když si s kočkou budete každý den hrát, například s udicí s myškou, částečně to uspokojí její lovecké touhy. Více se o tématu dočtete zde: https://krmeni.cz/kvalitni-krmivo-a-hry-snizuji-lovecke-touhy-kocek 
Využít lze i různé pomůcky, například obojek Birdsbesafe snižuje počet ptačích obětí, ale nezastaví zabíjení drobných savců. Obojek s rolničkou moc dobře nefunguje. Na rolničku musíte mazlíčka navykat a mnoho lidí ji považuje za týrání, protože kočky kvůli soustavnému zvuku mohou trpět psychickými problémy.  
Pokud si přejete, aby se kočka stala hubitelkou hlodavců, ale chcete zabránit lovu ptáků, někdo doporučuje dát jí na hraní mrtvou myš. Sice to zní dost morbidně, ale traduje se, že pokud jsou hlodavci první kořistí, bude kočka v dospělosti spíše lovit hlodavce než ptáky. 
Další tipy, jak kočku odnaučit lovit, si můžete přečíst zde: https://krmeni.cz/co-delat-aby-kocka-nelovila
Foto: Pixabay