13.09.21 Kotě

Sezóna koťat

„Kočky mohou zabřeznout již ve věku čtyř měsíců a délka kočičí březosti je přibližně dva měsíce, takže nekastrované toulavé kočky mohou mít i víc vrhů během jedné sezóny,“ uvedla Erin Katribeová, veterinární lékařka z organizace na ochranu zvířat Best Friends Animal Society.

Co dělat, když najdete koťata? 
Podle doktorky Katribeové cesta často začíná tím, že necháte venkovní koťata na místě, i když to vypadá, že jsou opuštěná nebo bez domova a měla by být okamžitě odvezena do útulku. Samozřejmě záleží na tom, kde se koťata nachází. Pokud jsou odložena v krabici u popelnice, někdo je tam vyhodil a potřebují záchranu okamžitě. Stejně tak v blízkosti rušné silnice nebo oblíbené stezky, kde lidé věnčí psy na volno, jsou bezprostředně ohrožená na životě. Ale malinká koťata u stodoly nebo v zahrádkářské kolonii mají pravděpodobně kojící matku v okolí. „Někdy může odebrání koťat z místa, kam se jejich matka s největší pravděpodobností vrátí, skončit jejich ještě větším ohrožením,“ řekla Katribeová. Je proto vhodné zavolat do nejbližšího útulku a poradit se s pracovníky. „Pro útulky s již tak omezenými zdroji - jako jsou peníze, krmivo, prostor a personál - se sezóna koťat rovná těžkému rozhodování o přijetí těchto křehkých tvorů, kteří vyžadují 24hodinovou péči. Přeplněný útulek představuje zvýšené riziko onemocnění a problémů způsobených stresem, což z malých koťat často činí nejohroženější opuštěná zvířata. Pro zdravá kojená koťata je nejlepší nechat je přechodně u jejich matky, která je často poblíž a plánuje se vrátit a postarat se ně,“ vysvětluje Katribeová. Starší koťata v 5 - 6 týdnech věku už bez mateřského mléka dokážou obejít bez úhony, pokud přijímají kvalitní krmení a dostatek tekutin. Tyto koťata už jsou tedy schopna přežít s dobrou péčí i bez kojící matky. Koťata proto sledujte a odhadněte jejich věk (https://krmeni.cz/jak-poznat-stari-kotete-96737). Pokud se jejich máma nevrátí po dobu několika hodin nebo pokud koťata vypadají nezdravě, je čas zakročit. Nemocná koťata mohou okamžitě potřebovat veterinární péči. Jestliže jsou však zdravá, můžete se o ně postarat sami, a to přímo z pohodlí domova. Další možností je odchyt matky společně s koťaty a jejich transport do útulku. Péče o osiřelá koťata, která musí být krmena z lahve, je náročná, proto je nejlepší, když mohou být kojena od matky. Čím mladší kotě, tím je s ním větší starost. Koťata do čtyř týdnů věku nepřijímají pevnou stravu a nejsou schopná bez matky nebo krmení z lahve přežít. 

Domácí depozita
Pomoc koťatům, která se již nacházejí v útulcích, je dalším způsobem, jak zmírnit stres ze sezóny koťat. Finanční nebo materiální dary každý útulek ocení! Některé útulky uvítají také pomoc dobrovolníků. Velmi užitečné je také pěstounství, protože v domácím prostředí mohou koťata dostat ještě lepší individuální péči. Pěstouni se o koťata starají v pohodlí svého domova. Krmivo, potřeby a veterinární péči zajišťuje útulek, zatímco pěstouni poskytují péči, lásku a pozornost. „Máme pěstouny, kteří se během sezóny postarají o několik vrhů, a další, kteří pomáhají s jednotlivými koťaty. Ať tak či onak, vše přispívá k záchraně co největšího počtu životů. Také každý finanční příspěvek, bez ohledu na jeho výši, má smysl,“ dodává Katribeová. 

Zde je několik dalších způsobů, jak pomoci opuštěným kočkám a koťatům:
- Vyzvěte své přátele a rodinu, aby finančně nebo materiálně pomohli zvířatům v útulcích.
- Rozhodněte se adoptovat kočku nebo kotě z útulku..
- Podpořte místní snahy o odchyt a kastraci toulavých koček.
- Přesvědčte sousedy, aby kastrovali své kočky (i kocoury). 
- Sdílejte informace o koťatech v nouzi na sociálních sítích a vyzvěte své sledující, aby pomohli.

Zdroj: Best Friends Animal Society
Foto: publicdomainpictures.net