05.08.12 Pomůcky

Čistota půl zdraví

Kočkovité šelmy na hranicích svého revíru své exkrementy nezahrabávají, protože slouží jako znamení pro ostatní. A je jedno, zda se jedná o sousedovu micku, nebo velkého levharta.

 

Pokud si je kočka sama sebou jistá (je uznávaná jako „majitelka“ svého území), bude své exkrementy zanechávat dokonce na vyvýšených místech. Podobně rozstřikují kocouři na důležitých a nápadných místech svou moč. Značí si svůj revír. Ovšem ve svém nejbližším okolí, kde se kočka cítí dobře a v bezpečí, nemá potřebu ostatním něco sdělovat, a proto své výměšky z hygienických důvodů zahrabává. Abyste předešli nepříjemným „nehodám“, je vhodné doma vytvořit takové prostředí, aby se v něm kočka cítila absolutně bezpečně a příjemně, protože pak bude i po hygienické stránce všude panovat čisto. Kočka by měla mít k dispozici dva záchody, které budou strategicky umístěné v okrajových částech „revíru“, kde budou chráněné od hluku. (Některé kočky preferují záchody ve tvaru boudičky, protože se v nich cítí bezpečněji.) Tak budou splňovat funkci hraničního pilíře, ale také vymezení bezpečného nejbližšího okolí. Ideální je, když pod toaletu umístíte také koupelnovou gumovou předložku. Jednoduše se vám pak bude uklízet vyhrabané (nebo nechtěně spadané) stelivo. A jaké zvolit? Můžete udělat malý experiment. Kotěti nabídněte vedle sebe tři různé toalety (obdélníkové plastové nádoby), ve kterých budou různá steliva. Posléze kočku pozorujte, které se jí bude nejvíc zamlouvat. Měkké stelivo si oblíbí většinou kočky, které mají citlivé tlapky. Nehrudkující kočkolit mají rády zase kočky, které své výměšky rády důkladně zahrabávají a zároveň zanechávají pachové stopy. Pro majitele je nejideálnější asi hrudkující stelivo, které udržuje toaletu čistou, protože se snadno odstraňuje jen znečištěná část.

 

Lákadlo zvané květináč

Mnoho koček velmi rádo hrabe v zemině ve velkých květináčích. Co s tím? Můžete je překrýt pletivem (proti králíkům), nebo na povrch jako dekoraci umístit oblázky.

 

Několik tipů

 

Vyzkoušejte různé druhy steliva, informace o oblíbených značkách najdete na internetu na různých diskusních fórech. Posléze používejte jen stelivo, které si kočka nejvíce oblíbí a ve kterém ráda hrabe.

 

Do toalety nasypte tolik kočkolitu, aby moč neprosákla až na dno a kočka do toho při příští návštěvě toalety nešlápla.

 

Ideální je, když má kočka k dispozici dvě toalety (jednu na vykonání malé potřeby a druhou na velkou potřebu), což odpovídá i jejím touhám značkovat.

Zdroj: Bydlíme s kočkou prakticky – příjemně – vkusně, Eva-Maria Götz, Grada, www.grada.cz