04.02.10 Život s kočkou

Co potřebují kočky

Než si pořídíme jakékoliv živé zvíře, měli bychom zvážit, zda jsme na péči o něj opravdu připraveni. Dnes si řekneme, co potřebují kočky. I když péče o ně není příliš náročná, přece jen si nějaký čas a peníze nárokují.

 

Pokud se rozhodneme pořídit si kočku, měli bychom si nejprve odpovědět na několik otázek:

 

 • Mám dost trpělivosti a lásky k chovu kočky a budou k ní mít všichni členové rodiny dobrý vztah?

 • Není někdo z rodiny alergik, jsou všichni fyzicky schopni kočku snášet?

 • Jsme ochotni denně uklízet kočičí záchod, umývat misky od žrádla a pití, občas uklízet kočičí zvratky?

 • Smíří se všichni z rodiny s tím, že bude mít oblečení často plné kočičích chlupů?

 • Dokážeme akceptovat, že je kočka zvíře, které nebude příliš poslouchat a naopak bude dělat věci, jež ji budeme obtížně odnaučovat (občas skákat po záclonách, ničit pokojové květiny, škrábat nábytek, krást jídlo ze stolu)?

 • Pokud kočka onemocní, budeme ochotni se o ni postarat a zaplatit výdaje na veterinární péči?

 • Když odjedeme na dovolenou, bude se mít o kočku kdo postarat?

   

Pokud jsme na všechny otázky odpověděli kladně, můžeme si kočku bez obav pořídit. Šlechtěné čistokrevné kočky koupíme od chovatele, které potkáme na výstavách koček. Jejich adresy a údaje o chovných kočkách najdeme na internetu. Pokud nám nezáleží na původu kočky, je vhodné udělat dobrý skutek a vybrat si kočku z útulku.

 

Co kočka žijící v bytě potřebuje

 

 • Plastový či jiný nepropustný kočičí záchod.

 • Misku na žrádlo a na vodu.

 • Škrabadlo na obrušování drápků.

 • Přenosku.

 • Bydlíme-li ve vyšším podlaží a kočka na to není zvyklá, měli bychom zajistit okna sítí (třeba proti hmyzu), protože kočka z okna může vyskočit nebo vypadnout.

 • Z bytu odstraníme jedovaté pokojové rostliny, alespoň do doby, kdy nabudeme jistoty, že si jich naše kočka nevšímá.

 • Také pro začátek schováme všechny věci, které by mohla kočka shodit či poškodit - v cizím prostředí totiž může být ze začátku vyděšená.

 • Zejména koťata a mladé kočky ocení nejrůznější hračky.

 

 

Poté, co kočku přineseme domů

 

Je-li kočka plachá, postavíme otevřenou přenosku do místnosti se záchodem a miskami s vodou a na krmení, kde si v naprostém klidu najde úkryt - seznamování odložíme i o celý den. Přítulnou kočku vyndáme z přenosky a necháme prohlédnout si byt. Poté ji okamžitě postavíme na kočičí záchod. Přestože ho hned nepoužije, zapamatuje si, kde ho v případě potřeby hledat. Potom ji necháme v klidu, aby se sama porozhlédla, a s ostatními členy domácnosti ji seznámíme až později. Máme-li děti, je dobré kočku přinést v době, kdy jsou ve škole a nebudou ji děsit křikem, pobíháním a vnucováním pamlsků. Krmení nabídneme, až když se kočka seznámí s prostředím. Pokud chceme, můžemei si rovnou pořídit koťata dvě, nejlépe ze stejného vrhu. I koťatům necháme čas na seznámení s prostředím a posadíme je na kočičí záchod. Potom se s nimi začneme seznamovat, hrát si a nabízet krmení. U kotěte je třeba tolerovat spoustu nezbedností a pomalu ho učit, co smí a co se nám nelíbí. Tresty nepoužíváme, neboť bychom jimi mohli vyvolat poruchy chování, bázlivost, stres či agresi. Kotě k ničemu nenutíme, musíme si uvědomit, že to není pes a poslouchat nás tak jako tak na slovo nikdy nebude.

 

Krmení

 

Kočka je masožravec a základem jejího jídelníčku je tedy výhradně maso (např. vařená drůbež, rybí filé). Můžeme ji krmit konzervami nebo granulemi, některé kočky lze i přikrmovat tvarohem či neslazenými jogurty. Pro všechny je nevhodné vepřové maso (je příliš tučné), ochucená, mastná nebo solená jídla (zbytky od oběda) a kosti. Navzdory obecnému povědomí nepodáváme kočce v žádné podobě kravské mléko: obsahuje mléčný cukr, laktózu, kterou není schopná strávit a způsobuje jí většinou průjem. Pokud kočka mléko pije ráda, podáváme jí kozí nebo speciální mléko pro kočky. Syrové maso kočce nejprve přemrazíme (48h), aby se zbavilo případných parazitů. Myši loví kočky ze sportu, určitě se jimi neuživí. Pokud kočka myší loví, musíme ji pravidelně odčervovat! Je zapotřebí podávat dostatek vody. Kočky, které mají volný výběh, okusují čas od času trávu, což jim pomáhá při trávení a zbavuje je slízaných chlupů nahromaděných v žaludku. Trávu zvrátí společně s chlupy a jinými nečistotami, které by jim mohly ucpávat střeva. Bytové kočky tuto možnost nemají a často okusují pokojové rostliny, jimiž se však mohou otrávit. Trávu bychom jim měli pěstovat v květináči, vhodný je i šáchor (papirus). Na trhu jsou k dispozici také vitamínové pasty s příměsí trávy.

 

text: Jaroslava Medková, foto: Jiří Jan a archiv

 

Článek vyšel v časopise Praktik 2/09

http://praktik.pvsp.cz/