Po dlouhém dni v práci přijdete domů, zavřete za sebou dveře a zase to vidíte... Vaše kočka vykonala potřebu mimo záchod! Když kočka přestane chodit na kočičí toaletu, má to vždy nějaký důvod. Jaké jsou příčiny nečistotnosti a co s tím můžete dělat?
Sledujte, jakým způsobem kočka čůrá. Pokud močí stříkáním (o svislé plochy ve stoje s třesoucím se ocasem), bývá příčinou nějaký problém v chování. Jestliže kočka sedí a močí s ohnutým hřbetem, často to souvisí se zdravotním problémem. Samozřejmě je vždy lepší mít jistotu a obrátit se na veterinárního lékaře.
Fyzické problémy
Nejčastější fyzickou příčinou nečistotnosti je infekce močového měchýře. Ta může být způsobena bakteriální infekcí nebo například močovými kameny. Příčinou může být i stres. Pokud má kočka silně zvýšenou potřebu močit, někdy se může stát, že na toaletu nedoběhne. Močení ji může bolet, takže si spojí toaletu s bolestí a kvůli tomu se jí pak vyhýbá. Infekce močového měchýře se obvykle léčí léky proti bolesti a zánětu a případně speciální dietou v případě zánětu močového měchýře. Někdy se může jednat i o důsledek nadměrného pití. Velká žízeň může být způsobena selháním ledvin, problémy se štítnou žlázou a játry nebo cukrovkou. Důkladné vyšetření u veterinárního lékaře - včetně vyšetření moči a krve - je vždy nezbytné. Někdy je nutné také vyšetření stolice.
Psychické potíže
Močení mimo toaletu může mít i psychickou příčinu. Ta často souvisí se zdravotním problémem. V důsledku stresu se snižuje odolnost kočky a ta se stává náchylnější k onemocněním, příkladem jsou stresové infekce močového měchýře.
Některé psychologické příčiny:
- Vaše kočka se začala vyhýbat kočičímu wc, protože se jí stalo něco nepříjemného. Například byla vyplašena nebo zažila bolest. Umístění nového záchodu na jiné místo v domě může pomoci, protože kočka s ním nemá předchozí negativní zkušenost.
- Cítí se úzkostně a v bezpečí je pouze ve vaší blízkosti. Věci, které jsou cítit po majiteli jsou pro ni „bezpečné“, a proto je využije jako stelivo, například deky a ručníky.
- Kočka může mít stresující vztah s novým členem domácnosti (nová kočka, pes, partner). Někdo jí narušil její teritorium.
- Má problémy v důsledku velkých změn v domácím prostředí. Chování může ovlivnit například stěhování, narození dítěte, začátek společného bydlení s partnerem nebo rozvod.
Na fyzické tresty zapomeňte
Netrestejte ji za to! Někteří lidé si myslí, že pomáhá namočit kočce čumáček v moči, ale to rozhodně nedělejte! Naopak to kočku vystresuje a problém to může ještě zhoršit. Nikdy jí také nepodávejte léky, které mohou ovlivnit jejich chování, aniž byste příčinu problému probrali s veterinářem. Tyto typy léků mohou mít nepříjemné vedlejší účinky.
Máte domácnost s více kočkami?
Můžete se řídit následujícím pravidlem: pro každou kočku jeden záchod a k tomu jeden navíc.
Co udělat doma?
Abyste problém vyřešili co nejdříve, můžete provést některé úpravy v domácnosti.
Kočky mají rády, když je jejich toaleta na klidném a bezpečném místě. Nedávejte ji vedle pračky, lepší je nějaké klidné místo, kde bude mít zvíře soukromí. Pravidelně záchod čistěte. Kočka mají nejradši čistý záchod s jemným stelivem.
Některé výzkumy ukázaly, že kočky dávají přednost otevřenému boxu. Kočky mají mnohem lepší čich než lidé a kvůli krytu zůstávají v uzavřených záchodech nepříjemné pachy.
Důležitý je také prostor, proto používejte toaletu, která je alespoň 1,5krát větší než vaše kočka.
Máte v domácnosti více kočičích toalet? Nikdy je nedávejte na jedno místo.
Nejsou toalety příliš blízko jídla nebo vody? Dodržujte mezi nimi vzdálenost alespoň 1,5 m. Na záchodě také neradi jíte, že?
Používáte voňavé stelivo pro kočky? Pro mnoho koček je to nepříjemné. Kočky navíc dávají přednost měkkému, písečnému stelivu. Tvrdé granule jim mohou poranit tlapky. Metodou pokus omyl postupně zjistíte, který typ vaše kočka preferuje.
Zdroj: Prinspetfoods
Foto: Publicdomainpictures.net
Přihlášením souhlasíte se zpracováním osobních údajů.