Pomalu ale jistě se blíží léto a s ním i období prázdnin a dovolených. Pokud máte doma kočičího mazlíčka (předpokládáme že ano, když jste zavítali na tyto stránky), budete si muset položit otázku – kam s ním?
V první řadě se musíte rozhodnout, jestli kočku vezmete s sebou, nebo ji raději necháte doma, u známých nebo třeba v kočičím hotelu. Samozřejmě to závisí na vašich možnostech, ale zohlednit byste měli i povahu vašeho zvířátka, kočky totiž milují zaběhnutý denní režim a neznámé prostředí jim nedělá moc dobře…
Pokud odjíždíte na klasický týdenní pobyt do Řecka, určitě nebudete tahat svou kočku s sebou. Bylo by to komplikované a navíc by to nikomu neprospělo. (Jestliže plánujete dlouhodobý pobyt v zahraničí, zjistěte si včas všechny potřebné informace, například zde uvádíme stručný přehled.) Jiná situace je dovolená na chalupě v Čechách. V tom případě můžete s sebou „přibalit“ i čtyřnohou společnici. Nezapomeňte na její misky, kočičí toaletu a stelivo, pelíšek, hračky a samozřejmě krmivo. Pokud cestujete na delší dobu, vezměte i menší škrabadlo na obrušování drápků.
Hurá na výlet
Pokud je vaše kočka zvyklá na volný pohyb venku, možná podlehnete pokušení jí vypustit i na chalupě. Ale pozor, kočka nové prostředí nezná a může se lehce stát, že uteče (třeba na sousedovu zahradu se psy nebo na nedalekou rychlostní komunikaci). V lepším případě se vrátí, v tom horším skončí pod koly aut… Je proto vhodnější, když ji v cizím prostředí raději ven nebudete pouštět. Samozřejmě procházky na vodítku jsou relativně bezpečné. Pokud je tedy vaše kočička zvědavá a nebojácná „turistka“, určitě se jí to zalíbí (předpokladem je pohodlný postroj ). Nezapomínejte ani na ochranu proti klíšťatům.
Doma je doma
Pro některé kočky bývá ale změna prostředí dost stresující. Může se stát, že po příjezdu na chalupu zalezou pod postel a odmítají svůj úkryt opustit... Jestli máte zkušenost, že je vaše „plašanka“ v cizím prostředí vystresovaná, raději ji nechte doma a zařiďte si náhradního pečovatele. Poproste své kamarády, příbuzné nebo sousedy, kterým důvěřujete, aby k vám každý den přišli, naplnili mističku s krmením, vyměnili vodu a uklidili kočičí toaletu. Pokud se jedná o člověka, kterého má kočka ráda, jistě ocení i pohlazení nebo společnou hru (třeba s kočičím mávátkem nebo míčkem). Další možností je odvézt kočku na hlídání k příbuzným či známým. Pokud je kočka zná a má je ráda, je větší šance, že se s novým prostředím sžije. Některé kočky jsou po pár hodinách na návštěvě jako doma, jiné změnou prostředí trpí – obzvlášť v případě, že se v náhradní rodině vyskytují další zvířata, zejména kočky a psi. Stres se pak často projeví značkováním, odmítáním potravy, někdy i apatií. Pomoci mohou některé „berličky“. Je vhodné vzít kočku k „pěstounské rodině“ několikrát na návštěvu ještě v době, než u nich bude trávit delší dobu. Vyzkoušet můžete také různé uklidňující přípravky - například sprej Feliway, který pomáhá zastavit nebo zmírnit strach, funguje na bázi přirozeného obličejového feromonu koček, jež navozuje stav bezpečí a pohody. Další možností jsou i Bachovy esence. O jejich použití se nejprve poraďte s odborníkem, který vám pomůže namíchat tu správnou kombinaci.
Kočičí hotely
Další možností jsou kočičí hotely. Ideální je, když se od jiných chovatelů dozvíte, jaké měli zkušenosti s vybraným zařízením. Pokud nikoho takového nemáte, vydejte se tam nejprve na obhlídku. Prohlídněte si, kde jsou kočky ubytovány, ptejte se, čím jsou krmeny a jestli máte možnost přinést si vlastní granule nebo konzervy, jak je řešena případná veterinární péče apod. Před samotným nástupem do hotelu nezapomeňte podepsat smlouvu. Pro lepší aklimatizaci kočičce přibalte její oblíbenou dečku nebo hračky. Nezapomeňte ani na očkovací průkaz.
Příprava na cestu
Kočky většinou cestují velmi nerady. Proto je výhodné, pokud jsou na to zvyklé už odmalička. Při jízdě autem je kvůli bezpečnosti nezbytné zavřít kočku do přepravky. Cestovní box by měl být dostatečně velký, aby se v něm mohla postavit a otočit. Nejvhodnější je plastová přepravka s mřížkou, která má bezpečné uzavírání a zvíře ochrání před průvanem a vás před čištěním potahů. Proutěné kukaně se hodí spíš jako domácí pelíšek, kočka je navíc může ze stresukusovat. Na daleké cesty jsou vhodné ještě větší plastové přepravky, kam se vejde malá toaleta a miska na vodu a případně i krmení. V autě přenosku zafixujte bezpečnostním pásem (můžete ho zkombinovat s popruhem nebo pružnými gumami s háčky, které jsou určeny k upevnění nákladu na zahrádce vozu). Při dlouhé jízdě občas udělejte přestávku a nabídněte kočce misku s pitím nebo použití záchodu (ale dávejte si pozor, aby vám kočka neutekla!) Před cestou jí nedávejte 12 až 24 hodin žrát, samozřejmě vodu musí mít k dispozici. Pokud trpí nevolnostmi, poraďte se s veterinářem o případném použití uklidňujících prostředků.
Šťastnou cestu!
Přihlášením souhlasíte se zpracováním osobních údajů.