Na čem (ne)šetřit?

Kočky nám projevují lásku a ta je k nezaplacení. Přesto jsou s chovem zvířat spojené náklady, s nimiž je nutné počítat. Jsou věci, na kterých se dá ušetřit, aniž by utrpěla kvalita života kočky.
Pokud potřebujete trochu zkrátit rodinný rozpočet, nabízí se ušetřit v péči o domácí zvířata. Kde je to možné?
Investujte do kvalitní výživy
Investovat do kvalitního krmiva se vyplatí. Samozřejmě nemusíte kupovat ty nejdražší, ale i mezi superpremiovými a prémiovými krmivy se najdou značky se skvělým poměrem cena/kvalita. Základem je vybírat granule, které mají ve složení na prvním místě dehydrované maso, nikoli kukuřičnou mouku nebo pšenici. Tím chráníte i zdraví svého mazlíčka a zároveň předcházíte veterinárním výlohám. Nekvalitní krmivo může způsobit rozvoj různých nemocí (např. pankreatitida, cukrovka atd.). Navíc dobrého krmiva stačí většinou menší množství, než nekvalitního. Co se týče pamlsků, můžete kočku odměňovat domácími pochoutkami (kousek vařeného kuřecího apod.). Oproti kupovaným pamlskům neplatíte za obaly a dopravu. Vyplatí se sledovat také akční nabídky a oblíbené granule, kapsičky, nebo pamlsky a kupovat je se slevou. Můžete využít i množstevní slevy či slevy za věrnost.
Náš tip: Vyzkoušejte například superprémiové krmivo BRAVERY je monoproteinové tj. využívá jen jeden druh živočišných bílkovin, bezobilné (grain free), hypoalergenní, 100 % přírodní, tj. bez umělých konzervantů, barviv a aromat. A výhodná je i cena.
Dbejte na zubní hygienu
Čistěte kočce zuby alespoň dvakrát týdně pomocí kartáčku a pasty na zuby určené pro zvířata. Domácí péče o zuby stojí málo oproti tomu, když kočku berete na drahé odstraňování zubního kamene u veterináře.
Myslete na očkování, odčervení, antiparazitika
Na očkování a odčervování nešetřete, zvlášť jestli má vaše kočka přístup ven. Opět platí, že prevence stojí méně než léčba. Pokud je to možné, volte spíš tříleté vakcíny než jednoleté (vzteklina). Jestliže vaše kočka chodí ven, myslete i na antiparazitka proti blechám a klíšťatům. Vybírejte ověřené výrobky, které fungují. Například antiparazitární obojek vydrží déle než spot-on, který je nutné aplikovat každý měsíc.
Ušetřete na stelivu a dalších pomůckách
Ušetřit se dá i na výběru steliva. Nemusíte kupovat to nejdražší, svůj účel splní i levnější stelivo. Ptejte se ostatních majitelů koček, se kterou značkou mají nejlepší zkušenosti. Některá levná steliva jsou hodně prašná a méně absorbují pachy. Přepravka, postroj, hřebeny a další pomůcky se dají pořídit v akčních nabídkách nebo z druhé ruky.
Předcházejte nehodám
Nejjednodušší je nepouštět kočku vůbec ven. Kočky žijící doma neriskují pokousání od psa, šarvátky s cizími kočkami nebo srážku s autem. Nejenže venku může kočka přijít o život, ale i veterinární ošetření méně závažných úrazů vyjde draze. A pro kočku jsou takové zkušenosti extrémně bolestivé. Domácí prostředí upravte pro život s kočkou. Nenechávejte otevřené ventilace na okně, když odcházíte z bytu. Také provázky, tenké gumičky, korálky, připínáčky mohou být pro kočku nebezpečné (spolknutí, ucpání střev, udušení, poranění...). Pozor si dejte také na jedovaté květiny, ať už jako pokojové rostliny (např. difenbachie) nebo řezané (např. lilie), protože hrozí otrava.
Vyrobte hračky
Hračky nemusíte jen kupovat, můžete je i vyrobit nebo vám poslouží i obyčejné věci, které máte doma. Vhoďte do prázdné vany víčko od PET lahve, vaše kočka ho bude pronásledovat jako hokejista puk. Ještě větší zábavu si užije s ping pongovým míčkem. Vycpěte starou ponožku měkkým materiálem a můžete přidat trochu šanty kočičí, na vrchu ji zavažte aby si s ní kočka mohla hrát. Zábavu pro kočku představuje i špunt od vína, střapec z ústřižků látky, který budete táhnout po podlaze, jako by to byla kořist, na kterou může skočit. Kočičí hlavolam se dá vyrobit z ruliček od toaletního papíru, hračka na pamlsky zase z plastové lahve. Vyřežte do plastové láhve díry velké tak, aby se z ní sypaly granule, až jí bude kočka kutálet po podlaze.
Neskrblete na veterinárních prohlídkách
Pokud zpozorujete, že kočka není ve své kůži nebo má nějaký zdravotní problém, konzultujte to s veterinářem. Nenechávejte ji trpět, abyste ušetřili za léčbu a neordinujte jí sami lidské léky. Mohli byste udělat víc škody než užitku. V rámci pravidelného očkování ji nechte i preventivně zkontrolovat. Je větší pravděpodobnost, že se případné zdravotní potíže objeví v raných fázích, kdy je léčba méně nákladná a šance na vyléčení vyšší. Čím dříve na problém přijdete, tím lepší je prognóza pro kočku.
Zdroj: Arden Mooreová, Zdravá kočka, tipy a triky jak zajistit vaší kočce šťastnější život, Mladá fronta, 2017
Foto: hippopx.com