Přemýšlíte, jestli si pořídit čtyřnohou společnici? Jedním z faktorů, které si promyslete, jsou peníze, které za ni měsíčně utratíte… Máte na to?
I v případě, že si vezmete kočku z útulku zadarmo, živit ji stojí nějaké peníze. Nejvíce vydáte za krmení a stelivo, a také neočekávané zdravotní komplikace se mohou prodražit.
Ve srovnání se psem jsou však náklady (většinou) menší. Nemusíte za ni platit na úřadě, kočky jsou svou velikostí menší než psi (pokud nepočítáme čivavy, jorkšíry apod.), takže i krmiva spotřebují méně, většinou nepotřebují ani vodítka, obojky atd.
Krmivo
Ať už se rozhodnete pro krmení granulemi, konzervami, nebo domácí stravou, dbejte na kvalitu. Mezi granulemi si vybírejte renomované značky, na stravě se totiž nevyplácí šetřit! Kilogram granulí stojí cca 50 až 200 Kč. Kvalita je většinou úměrná ceně, proto radíme sáhnout raději po dražších značkách. I když je cena vyšší, jsou většinou lépe stravitelné, takže i spotřeba je pak nižší než u levných marketových krmiv. Svým složením odpovídají potřebám zvířete, takže nemusíte kupovat další potravinové doplňky. Denní dávka krmiva vyjde na 10 až 50 korun. Vyplatí se kupovat rovnou větší balení granulí, kde se cena za kilogram snižuje.
Některé kočky však granule odmítají, pak jsou řešením buď konzervy (stojí většinou 15 až 50 Kč, záleží na značce a hmotnosti), nebo maso a doma připravované masové směsi. Opět záleží na tom, zda kupujete krmné maso, nebo vybíráte raději u řezníka. Rozhoduje i to, jaký druh kočka preferuje. Denně čerstvý losos by se jistě prodražil… Počítejte, že občas kočce dopřejete také nějaký pamlsek (cena od 25 Kč). V průměru vyjde kvalitní krmivo pro středně velkou kočku na cca 25 Kč/den (750 Kč měsíčně).
Veterinární ošetření
Ačkoli je vakcinace proti různým nemocem nepovinná, každý zodpovědný chovatel by ji měl se svým zvířetem absolvovat. To se týká i koček žijících v bytě. Koťata se poprvé očkují ve věku osmi týdnů, další vakcinace se provádí ve třech měsících. Pak následuje jednou ročně a v tomto intervalu se očkují i dospělé kočky. Základní veterinární péče stojí okolo 500 Kč ročně (2krát odčervení, jedna vakcína proti vzteklině, kalciviróze, panleukopenii, rhinotracheitidě). Ceny za vakcínu se pohybují od 160 do 500 Kč podle druhu a množství nemocí, proti kterým chrání.
Další veterinární položkou je kastrace. Kočky, které nejsou určené na chov, je lepší vykastrovat. Zabrání se tak nechtěnému nakrytí u samic (rovněž stále se opakující říje je mohou vysilovat) a značkování teritoria u samců. U kocourů je kastrace levnější, stojí asi 600 Kč, u koček je to přibližně 1500 Kč. Záleží i na okolnostech operace a cenách daného veterináře (odvíjí se od regionu a vybavenosti kliniky).
Jestliže si berete kočku z ulice nebo útulku, je dobré ji nechat otestovat na přítomnost viru kočičí leukémie (FeLV) a viru imunitní nedostatečnosti (FIV). Obě nemoci jsou pro kočky smrtelně nebezpečné. Vyšetření stojí přibližně 400 Kč.
Dalšími náklady jsou různá veterinární ošetření při nemocech a úrazech, což se nedá předem odhadnout.
Prostředky proti klíšťatům a blechám (nutná u venkovních zvířat) vyjdou na cca 600 Kč/rok.
Chovná zvířata musí být čipovaná (600–1000 Kč) a toto označení se doporučuje i u zvířat, která se volně pohybují venku.
Stelivo
Kočky v bytech chodí vykonávat potřebu na kočičí toalety naplněné speciálním stelivem. Pět kilogramů stojí přibližně 50 až 100 korun a vydrží asi dva týdny. Za měsíc tedy na „kočkolitu“ utratíte cca 100–200 Kč. Opět záleží na značce a kvalitě. Dražší steliva zpravidla vydrží déle, lépe hrudkují moč a také pohlcují pachy, takže se nemusí měnit celý obsah kočičí toalety, ale vybíráte jen hrudky pomocí lopatky.
Vybavení
Pelíšek – každá kočka by měla mít místo, kde bude spát a nebude tam rušena. Někdy se však stane, že kočka pelíšek nepřijme a oblíbí si spíše vaši sedačku. Pelíšky jsou k dostání v různých provedeních (kukaň, proutěný pelíšek, plastový, měkký látkový apod.) Ceny se různí od přibližně 200 Kč do 1000 Kč.
Pro cestování a návštěvy veterináře je nutné pořídit si přepravku (350–1500 Kč).
Další nezbytností jsou misky (na krmení a vodu), které stojí většinou okolo 50 Kč/kus. Kočky milují pít z fontánky, její pořízení je trochu nákladnější (550–1500 Kč).
Nutně potřebujete i kočičí toaletu. Otevřená stojí okolo 100–500 Kč, krytá pak 350-1000 Kč. Lopatky vyjdou levně (20 Kč), odstraňovače pachu stojí okolo 170 Kč.
Důležitou pomůcku jsou hřebeny a kartáče. U krátkosrstých koček postačí jen jednoduchý hřeben nebo vyčesávací rukavice (cca 100 Kč), ale například výstavní perské kočky potřebují kartáčů a pěstících prostředků celou řadu (cca 500 Kč).
Aby se kočka nenudila, potřebuje mít k dispozici různé hračky. Ty můžete buď koupit, nebo vyrobit. Jednoduché myšky a míčky vyjdou levně (10–30 Kč.) Motivační hračky jsou o něco dražší (například tunel vyjde na 150-500 Kč). Velmi důležité je škrabadlo (100–1000 Kč), kočky milují i různá odpočívadla, jejich cena se odvíjí od členitosti a velikosti (300-10 000 Kč).
Jestliže budete chtít chodit se svou kočkou na procházky, budete potřebovat obojek (cca 50 Kč) nebo kšíry s vodítkem (100-250 Kč). Průchozí dvířka pro kočky s volným přístupem na zahradu stojí od 190-1100 Kč.
Než si tedy pořídíte nového kočičího mazlíčka, vezměte si do ruky kalkulačku a počítejte… Ať pak nejste překvapeni.
Foto: Archiv
Zdroj: MF Dnes
Přihlášením souhlasíte se zpracováním osobních údajů.