15.01.10 Výživa

Odlišnosti v krmení kocourů a koček

V moderním světě, kdy kočka už není jen samostatný lovec, upíná se její výživa především na člověka. Je tedy na nás, co kočce v misce nabídneme, proto bychom měli dbát hlavně na kvalitu předkládaného krmiva a pořádně promyslet, co náš kocour či kočka potřebuje. Dospělý kocour nebo kočka mají stejné výživové nároky. Oba potřebují dostatek bílkovin, přiměřené množtví tuků, vitamínů a minerálů. Strava všech koček také musí bezpodmínečně obsahovat aminokyselinu taurin, kterou si kočka neumí sama vytvořit. Využívá ji pro růst, podporuje zrak a srdeční činnost. Nedostatek taurinu může u kočky vést až k oslepnutí nebo k poškození srdečního svalu.

 

Rozdíly v krmení kocourů a koček nastávají hlavně v období reprodukce (především u kočky). Dále v případě, vzniká-li u kocoura nebo kočky zdravotní problém, při kterém se volí speciální diety, které doporučí veterinář.

 

Kočka

 

Máme-li doma kočku, která je určená k chovu, je zřejmé, že v období reprodukce budou její nároky na výživu vyšší. Bude potřebovat velmi kvalitní a vyvážené krmivo, které pokryje veškeré nutriční potřeby při březosti a později při laktaci rostoucích koťat. Březí kočce zvyšujeme dávku krmení postupně, celkové zvýšení je zhruba o jednu čtvrtinu vyšší, než je dávka pro dospělou kočku. Kojící kočka potřebuje potravy mnohem více. Pro kojící kočku je rovněž velmi důležitý stálý přísun tekutin, které využívá pro tvorbu mateřského mléka. Kojící kočce můžeme podávat kočičí mléko, které příjem tekutin zvýší. Kravské mléko v žádném případě nepoužíváme. Kočce může způsobit průjem, protože neumí trávit mléčný cukr (laktózu), který obsahuje kravské mléko. Kočičí mléko seženeme běžně ve zverimexech, buď ve formě sušené (zalijeme vodou) nebo ve formě tekuté, které je připravená k okamžitému podávání. Můžeme použít také kondenzované neslazené Tatra mléko zředěné vodou v poměru 1:1. Všechny druhy mléka můžeme kočce přisladit hroznovým cukrem (Glukopur). Ten také vhodně doplní kojící kočce zvýšené nároky na energii. Ale pozor na množství! Mnoho sacharidů kočkám neprospívá, proto přislazení nesmíme přehánět. Kočka teoreticky sacharidy nemusí přijímat vůbec. Březí i kojící kočce předkládáme syrové maso a granulovanou stravu pro koťata. Granule určené pro koťata a kojící kočky obsahují více vitamínů, větší množství proteinů a tuků, tudíž mají tyto granule i více využitelné energie.

 

Kocour

 

Kocouři mají vyšší tělesnou hmotnost než kočky a od toho se odvíjí větší spotřeba krmiva. V poměru množství krmiva na kg živé hmotnosti se však kocour od kočky neliší. Pokud máme chovného kocoura, bude jeho chuť k jídlu v reprodukčním období velmi potlačena. Stejně tomu bývá i u kočky v říji. Musíme se smířit s tím, že obě kočičí pohlaví budou v tomto období hubnout. Pohlavní hormony totiž ovlivňují metabolismus. Jediným řešením, pokud nechceme odchovávat koťata, je kastrace. Kastrovaná zvířata mají většinou výborný apetit, takže se musí naopak hlídat, aby příliš neztloustly. Kastrovaným jedincům se často předkládají granulovaná krmiva s nižším obsahem energie, jsou to krmiva s označením light.

 

Kastrace u kocoura je jednoduchý a rychlý zákrok. Kocoury je doporučováno kastrovat kolem prvního roku života. Močová trubice kocourů je dlouhá a úzká a při neúplném vývoji vznikají problémy s močením. U kocourů se také často objevuje další onemocnění spojené s močovým ústrojím, a to tvorba močového písku. Říká se, že kvalitní stravou lze jeho tvorbě zamezit. Kvalitní stravou se rozumí granulované krmivo, které udržuje pH moči v kyselé oblasti. Všechny druhy superprémiových granulovaných krmiv předních značek tuto funkci mají. Zásaditá moč totiž vyvolává tvorbu močového písku a později močových kamínků. Při jednostranném krmení mořskými rybami, které obsahují mnoho fosforu, může způsobovat jeho nadbytek také tvorbu močového písku. Kocour však může mít i genetické predispozice. Při zjištění, že kocour tvorbou močového písku trpí, předepisuje veterinární lékař patřičnou dietu, která močový písek rozpouští. Nasazená dieta má za úkol okyselit zásaditou moč. Pro okyselení moči je prodávána také speciální pasta, která zabraňuje tvorbě písku, ale její použití je nutno konzultovat s veterinářem.

 

Co však platí pro obě pohlaví je kočičí vybíravost a mlsnost. Potrava pro kočky proto kromě nutričních požadavků musí splnit vysoké nároky na chutnost, a tak se výrobci krmiv snaží a vyrábějí speciální typy krmiv pro vybíravé kočky. U kočky však nejde jen o chuť, protože počet chuťových pohárků není příliš vysoký. V poměru k člověku je jejich počet dokonce 18x nižší. Proto se granulovaná strava vylepšuje například tak, že v jednom balení se vyskytují granule dvou odlišných tvarů. Dbá se také na chutnou recepturu a stimulaci chuti k jídlu. Kočce dále můžeme zatraktivnit pro ni již obyčejné, známé a nudné granule změnou misky (například vystřídáním hluboké misky za mělkou). Granule také můžeme ochutit lžičkou konzervy.

 

Takže, co říci na závěr? Je jen na nás, co našim mazlíčkům přichystáme do jejich misek. Dbejme však na jejich zdraví a vitalitu a dopřejme jim to nejlepší.

 

Text: Pavla Šimáčková

Chovatelská stanice britských krátkosrstých koček Noblesse Charm, CZ,

www.noblessecharm.xf.cz

Foto: Monika Šimíčková,

Renata Hofmann, www.konepsikocky.cz