18.12.09 Život s kočkou

Omamná vůně bylinek

Hračky nemusí být vždycky drahé

 

Také patříte mezi ty, kteří svoji kočku bezmezně milují a marně si lámou hlavu nad tím, jak udělat svému čtyřnohému příteli radost? Stalo se vám už několikrát, že jste koupili nekřesťansky drahou hračku a váš pan kocour nebo paní kočka ji obešli obloukem a ani si jí nevšimli? Ptáte se, čím tedy vašeho miláčka zaujmout? Vězte, že není nutné podnikat nákladné nájezdy na zverimex, neboť hračky, které vaši kočku potěší, nemusí být vždy drané. Trošku vám napovím, dnes využijeme jednoho ze smyslů kočky, a to je její čich. Už? Ano, máte pravdu, bude tu řeč o bylinkách!

 

Čich a Jacobsnův orgán

 

Čich je jedním z významných smyslových orgánů, který kočka využívá každý den. Kočka čich používá při výběru potravy a zkoumání její kvality, důležitý je pro ni ale i při páření a orientaci v prostředí. Používá ho i při značkování si teritoria, kdy se otírá o nové předměty a přenáší tak na ně svůj pach. Kočka má daleko lépe vyvinutý čich, než my, lidé. Proto dnes jejího vyvinutého čichu tak trošku využijeme, abychom jí udělali radost. Kočka má kromě čichu vyvinutý také druhotný čichový orgán tzv. Jacobsnův, který je spojen s nosní i ústní dutinou. U koček můžeme díky tomuto orgánu pozorovat tzv. flémování, které se projevuje tím, že má kočka pootevřenou tlamku, ohrnutý horní ret a nasává vzduch tlamičkou. Vzduch se tak dostane na sliznici, čímž je čichové vnímání intenzivnější.

 

Magická vůně bylinek

 

Některé bylinky kočky přitahují přímo magicky. Jejich vůně na ně působí jako nějaké afrodiziakum a kočky se tak ocitají na vrcholu slasti. Při kontaktu s těmito bylinkami, se o ně divoce otírají tvářemi, olizují je a překotně se válí po zemi. Některé kočky pronásledují imaginární kořist nebo vyskakují do výšky. Pokud tedy chcete vašeho tygra opravdu zaujmout, nebojte se bylinek.

 

Kozlík lékařský

 

První z bylinek, o které si budeme dnes povídat je kozlík lékařský. Kozlík lékařský, nazývaný též baldrián nebo kočičí kořen, je 50 až 150 cm vysoká rostlina s bílými nebo světle růžovými květy. V lékařství je využíván především její kořen. Díky obsahu kyseliny valerové a izovalerové je baldrián tolik přitažlivý pro kočky.

 

Sušené bylinky nebo kapky

 

Kozlík lékařský má uklidňující a uvolňující účinky, proto bývá obsažen třeba v čajích, které podporují dobrý spánek. Stalo se vám, že jste si někdy uvařili čaj, který vaši kočku naprosto uchvátil? Zdálo se vám, že byla jako v transu a nejraději by vám čaj vypila? Pak vězte, že čaj obsahoval právě kozlík. Kozlík seženeme v lékárně buď ve formě sušených bylinek, nebo kapek. Bylinkou můžeme naplnit kus látky a kočičce vyrobit malý pytlíček. Až kozlíkový pytlíček vyčichne, můžeme ho kočičce snadno naplnit čerstvými bylinkami. Kapky můžeme zase nakapat na škrabadlo, kočka jím bude potom velmi zaujata a snadněji se na něm naučí škrábat. Pozor, stačí jen pár kapek, protože kozlík lékařský sice ohromně voní kočičkám, ale nám, lidem, už o hodně méně.

 

Šanta kočičí

 

Další u koček oblíbenou bylinkou je šanta kočičí. Tuto bylinku můžeme znát také pod pojmem máta kočičí, kocourník, melisa nebo třeba catnip. Pro velký účinek na kočky je šanta někdy přezdívána jako kočičí kokain. Jedná se o cca 60 cm vzrostlou rostlinu, která roste v trsech. Její listy jsou srdčitého tvaru. Šanta je v lékařství využívána při bolestech žaludku, hlavy, nespavosti a nachlazení. Tato bylinka působí také jako mírné sedativum.

 

Omamné účinky šanty

 

Kočky šantu ve volné přírodě očichávají, olizují, ukusují a divoce se v ní válejí. Toto chování je způsobeno především silicí zvanou nepelaktom, který se z rostliny uvolňuje a kočky ho vdechují. Jeho účinky jsou přirovnávány k účinkům LSD nebo marihuany. Šanta kočky přitahuje svoji vůní, která je podobná vůni feromonů, které vylučuje opačné pohlaví. Pokud kočky šantu čichají, stimuluje je to, pokud ji snědí, má na ně spíše sedativní účinky. Reakce na mátu kočičí může přetrvávat pět až patnáct minut. Její požití je pro kočky neškodné, šanta není návyková a nemá žádné nežádoucí účinky. S obdobnou reakcí na mátu kočičí se můžeme setkat i u ostatních kočkovitých šelem.

 

Pěstování šanty a její využití

 

Šantu kočičí si můžeme vypěstovat na zahrádce nebo doma v květináči a její pěstování je poměrně snadné. Vyhovuje jí nejvíce slunce nebo polostín. Šanta kočičí se sklízí v pokročilém létě, když je rostlina v plném květu. Pokud budeme šantu pěstovat a poté sušit, je nejlepší ji sušit vzhůru nohama v dobře větrané místnosti, nikoliv na přímém slunci. Sušená rostlina se uchovává ve vzduchotěsně uzavřených obalech, aby neztratila svou charakteristickou vůni. Svými vlastnostmi odpuzuje hmyz a nemají ji rádi hlodavci jako jsou myši a krysy. Látka nepelaktom, obsažená v kočičí mátě, působí jako výborný odpuzovač komárů. Šanta kočičí se používá i jako příměs do hraček pro kočky, které najdeme pod názvem catnip. Stejně jako u kozlíku lékařského, můžeme našemu tygrovi ze šanty kočičí vyrobit nejrůznější hračky.

 

Působení šanty

 

Výzkumem vědci zjistili, že šanta kočičí působí pouze na polovinu koček a většinou na zvířata starší věku osmi týdnů. Mladší koťátka nechává tato bylinka buď naprosto chladnou, nebo naopak vzbuzuje odpor. Dispozice pro reakci na tyto bylinky jsou dány geneticky. Šanta působí jak na kočky, tak na kocoury, také na kastrované jednice. Z lékařského hlediska nebrání nic pravidelnému vystavování koček šantě kočičí, klidně i několikrát týdně. Může mít naopak i pozitivní terapeutické účinky u koček trpících nějakou poruchou chování. U plachých koček může pomoci odbourat strach, líné a znuděné kočky může povzbudit k větší aktivitě. U agresivních koček je ale třeba být na pozoru, protože účinky šanty by mohly asgresivitu naopak vystupňovat a to by mohlo vést i ke zranění.

 

Reakce koček na bylinky je různá

 

Reakce každé kočky na šantu kočičí nebo kozlík lékařský mohou být různé. Zatímco u jedné kočky vyvolají tyto bylinky blažené válení po podlaze, které se podobá kočičí říji, jiná kočka může být velice hyperaktivní, u některých koček mohou tyto bylinky vyvolat až agresivní chování vůči ostatním kočkám. Proto, pokud s těmito bylinkami u koček začínáme, je dobré sledovat chování všech koček a včas zasáhnout, pokud by bylinky měly způsobit nějaký konflikt v kočičím teritoriu.

 

 Iva Kaprálková

Chovatelská stanice britských koček SweetNozzles, CZ

www.sweetnozzles.unas.cz