03.09.11 Život s kočkou

Patří kočka do postele?

Otázka, v jejíž odpovědi se mnozí rozcházejí. Někteří neusnou, pokud jejich mourek spokojeně nepodřimuje vedle nich, pro jiné je postel posvátné místo, kam se zvíře nesmí ani přiblížit.

 

Průzkum provedený v USA ukázal, že 60% domácích mazlíčků spí na posteli svého majitele. Samozřejmě statistiky se mohou v jednotlivých zemích lišit, co však mají všechny společné, jsou určité tendence. Hodně totiž záleží na věku a pohlaví respondentů. Ženy ve věku mezi 18 až 34 lety se svými kočkami nejčastěji sdílí společné lože, naproti tomu muži nad 45 let zvíře v posteli moc nechtějí a tolerují ho, jen když spí v nohách.
Dokonce 73 % amerických majitelů domácích mazlíčků uvedlo, že mělo pohlavní styk s partnerem v místnosti, kde byl přítomen i jejich pes nebo kočka. To dává domácím mazlíčkům docela privilegované postavení, co myslíte? :-)

 

Co na to kočky?

Kočky spaní na posteli milují, zvlášť rády se opřou o pohodlný polštářek a jen tak relaxují. Oceňují také delší, poklidný a blízký kontakt se svým páníčkem. Jenže patří kočka do postele? Odpověď není jednoznačná. Asi nejlepší bude tvrzení - jak po koho. Pro kočky teda určitě ano :-) Mnozí odpůrci budou namítat, že je to krajně nehygienické. Kočka vás může nakazit různými parazity a její chlupy znečistí postel. Ano, riziko samozřejmě existuje, to nepopírám. Jenže pokud je bytová kočka očkovaná, pravidelně odčervovaná, prochází kontrolami u veterináře a ven se podívá jednou za uherský rok (a ještě k tomu na vodítku), je riziko nákazy opravdu minimální.  Zvlášť, jestli je krmená granulemi a syrové maso nezná. Takže nemějte zbytečné obavy. Stejně tak hysterie těhotných žen je v mnoha případech přehnaná… Věděly jste, že je mnohem větší pravděpodobnost, že dostanete toxoplasmózu ze syrového (nebo nedostatečně tepelně upraveného) masa či neomyté zeleniny, než od bytové kočky? A když budete dodržovat zásady hygienického čištění kočičí toalety (ještě lépe to v radostném očekávání necháte na partnerovi), nemusíte se bát…

 

Častější praní je nutnost

Jiná situace se týká alergiků. Je samozřejmé, že kočičí pobyt na lůžku není zrovna to pravé ořechové. Takže pokud vás trápí slzení, kýchání a další projevy alergie, měla by být postel pro vašeho mazlíčka tabu. Pravděpodobně vám nezbude nic jiného, než dveře do ložnice stále zavírat, protože když si kočka usmyslí, že si na postel lehne, tak si prostě lehne. A žádný zákaz pro ni neplatí, ona prostě odpočívá tam, kde se jí zrovna chce.

Dalším řešením může být také přehoz přes postel. Vlk se nažere a koza zůstane celá. Tedy v překladu: kočka bude spokojeně odpočívat na posteli a přehoz zabrání vypadaným chlupům (a lupům), aby přišly do kontaktu s ložním prádlem, takže postel bude čistá. Jenže co v noci? Nemyslete si, kočka svůj pelíšek bude nejspíš ignorovat a velmi ráda si ustele uprostřed vašeho polštáře. A že tam není přehoz? Tím lépe!  Zcela jistě proto musíte častěji měnit povlečení a především dbát na zdraví a čistotu svého čtyřnohého kamaráda.

 

Zákazy jsou od toho, aby se porušovaly

Pokud berete svou kočku jako právoplatného člena rodiny, pravděpodobně zákaz postele jednoho dne stejně vzdáte a kočka tam prostě bude chodit. A vám se to nejspíš bude líbit :-) Vždyť je to tak roztomilé, když vás zahřívá měkoučký kožíšek a slyšíte kočičí pochrupování. Její přítomnost v posteli prý navíc při spánku uklidňuje. A že se na vás pořádkumilovná tchýně dívá s opovržením? Vysvětlete jí to vědecky. Kočky mají totiž schopnost léčit. Je dokázáno, že hlazení kočky snižuje krevní tlak. Majitelé tak údajně mnohem méně trpí srdečním onemocněním. Vždyť vy s kočkou vlastně provozujete blahodárně působící felinoterapii a léčíte se tak nejen fyzicky, ale i psychicky :-)

 

Jeden chlupáč přes dvě postele

Jen si zvykněte, že váš chlupatý mazlíček se bude velmi rád roztahovat přes celou postel, klidně vás ve tři v noci hryzne do nohy, protože si zrovna chce hrát, nebo si ustele na vašem hrudníku, takže vás úspěšně vzbudí… Jenže přiznejte si, ony tyto „nepříjemnosti“ za to přece stojí. Nebo ne?
Jak to máte vy? Může vaše kočka do postele. Podělte se o svoje názory a zážitky v diskuzi pod článkem.