08.05.10 Výživa

Potřebují držet kočky štíhlou linii?

Každá kočka je jedinečná. Některá si ráda hraje, jiná raději celý den proleží. Majitelé milují svou kočku takovou, jaká je. Bez ohledu na vzhled či kilogramy je kočka mazlíček, kterému je dovoleno mlsat a lenošit podle libosti. Baculky jsou přece tak rozkošné a měkoučké, že by byl hřích jim cokoliv upírat. Jsou spokojené, když jsou zdravé, milované a hýčkané. Kočky se nepozorují v zrcadle jako ženy a svou váhu neřeší, ani když jim začne způsobovat obtíže v pohyblivosti, mrštnosti nebo při hře.

Ta naše je prostě svá...
Čtyřnohé kamarádky a kamarádi se nedají posuzovat stejným metrem. Správná výživa by měla odpovídat osobnosti dané kočky a jejím individuálním nárokům. Ovšem podobně jako u lidí, stoupá počet koček s nadváhou a obezitou; jejich výskyt se odhaduje na 40–60 %. Boubelaté kočky a kocouři jsou určitě šťastní, protože dostávají tu nejlepší péči. To si jejich páníčkové většinou myslí, dokud je na problém neupozorní veterinář. Za kočičí zdraví a pohodu odpovídá majitel či majitelka, protože kočka si sama nepomůže. Nikdo to nechce slyšet, ale nadváha může kočce způsobit zdravotní problémy. Dekagramy nebo kila navíc nadměrně zatěžují srdce, páteř, kyčle, kolena. U dlouhodobé nadváhy a obezity je vysoké riziko vzniku cukrovky.

Lehčí a ve formě
Pro kočky s tendencí k nadváze jsou vhodná dietní krmiva s nižším množstvím tuku (kolem 10 %) a vyšším obsahem bílkovin (34 % a více). To platí také pro kastrované jedince. Prevence obezity je vždy jednodušší než její následné řešení. Pouhé omezení množství běžně podávaného krmiva není správné, protože by mohlo způsobit i závažné zdravotní problémy. Na trhu je celá řada dietních krmiv, novinkou je krmivo s 41 % bílkovin a dalšími zdraví prospěšnými látkami. Kočky a kocouři, jejichž životní styl je spíše pohodlný, tíhnou k nadváze nebo obezitě. Aby se kočky udržely ve formě, bylo pro ně vyvinuto nové krmivo Perfect Fit In-Form (www.perfectfit.cz) Jeho složení napomáhá udržet váhu také u pohodlnějších a méně aktivních koček.

Složky krmiva, které pomáhají udržet štíhlou linii.

•    L-karnitin, který pomáhá odbourávat tukové rezervy; je zapotřebí, aby se tuk přesunul z tukových buněk do buněk svalových. Navíc aktivuje mozek a chrání srdce;
•    Lutein, který má antioxidační účinky a působí preventivně proti srdečním a cévním chorobám;
•    Taurin, důležitou aminokyselinu, která zlepšuje zrak, funkci srdce a posiluje imunitu;
•    Prebiotika na podporu dobrého trávení, správné osídlení a funkci střevní sliznice a pro zdravý metabolizmus.

Test indexu hmotnosti pro kočky
Test je určen pro dospělé kočky, které nejsou březí.Vyhodnocení testu:


A – Extrémně vychrtlá –kočka má velmi málo nebo žádný tělesný tuk. Doporučení: navštivte veterinární ordinaci a poraďte se o vhodné výživě.

B – Vychrtlá – kočka má jen malé množství celkového tělesného tuku. Doporučení: Navštivte veterinární ordinaci a poraďte se o správné výživě. Zajistěte dostatečné množství krmení a kontrolujte hmotnost kočky každé dva týdny.

C – Hubená – kočka s méně než normálním množstvím tuku je na spodním okraji ideálního rozmezí. Doporučení: zvyšte dávku podávaného krmiva o malé množství. Pokud je hubenost kočky dána přemírou aktivity, např. častým lovem, dobrodružnou povahou a přebytkem temperamentu, uvažujte o krmivu, které je určené pro aktivní kočky. Zkontrolujte hmotnost kočky za měsíc. Pokud nedojde ke zlepšení, navštivte veterináře.

D – Ideální – kočka má ideální množství tělesného tuku. Doporučení: Dodržujte stávající porce krmení. Zkontrolujte hmotnost kočky pohmatem každý měsíc, jestli zůstává v optimální hladině.

E – Mírná nadváha – kočka je na horním okraji ideálního rozmezí, pravděpodobně má malý nadbytek tělesného tuku. To může být dáno pomalejším metabolizmem. Doporučení: Je-li to možné, zvyšte pohybovou aktivitu, zabraňte nadměrnému příjmu pamlsků a zajistěte vhodné krmení. Mnohé kočky reagují citlivě na určité krmivo, ať už proto, že žaludek vše nesnese nebo, že snadno přibírají na váze.

F – Střední nadváha – kočka má nadměrné množství celkového tuku. Doporučení: Navštivte veterináře a požádejte ho o vhodný plán na redukci hmotnosti. Dopřejte kočce více her a pohybu, vyzkoušejte odlehčenou stravu určenou přímo pro kočky s nadváhou nebo sklonem k nadváze. Kontrolujte hmotnost kočky každé dva týdny.

G – Těžká nadváha nebo obezita – kočka má velké množství nadměrného tělesného tuku, které škodí jejímu zdraví a dobré pohodě. Doporučení: Navštivte okamžitě veterináře, aby zkontroloval zdravotní stav kočky a navrhl redukční plán. Obézní kočky většinou trpí i cukrovkou a pouhé striktní omezení příjmu potravy u takovýchto koček může mít za následek dokonce hypoglykemický šok. Takovéto případy by měly být řešeny prostřednictvím speciálních klinických diet pod odborným vedením veterináře.

Poznámka: Vždy zohledněte plemennou příslušnost. Například u koček siamských nebo orientálních je velmi štíhlá stavba těla přirozená a žádoucí.

Léčivé kočičí pohlazení
Kéž by člověk zlepšoval kočičí zdraví tak, jak kočka prospívá zdravotnímu stavu svého majitele. Kočky mají na člověka uklidňující a blahodárný vliv; dokazují to mnohé studie. Pohlazení kočky navozuje tělesnou i duševní pohodu, protože zvyšuje u lidí tvorbu oxytocinu - hormonu lásky. Vědecké studie dokazující zdravotní prospěšnost domácích mazlíčků budou prezentovány na mezinárodní konferenci IAHAIO s názvem Lidé & zvířata: pro život, která se koná 1.-4. července 2010 ve Stockholmu.

 

Foto: Renata Hofmann, Studio Ren