Kočky na zavolání většinou nepřijdou tak ochotně a rychle jako psi, ale lze je to s trochou štěstí a trpělivosti naučit. Jen nesmíte zapomenout na odměny. Kočce se snaha zkrátka musí vyplatit.
U bytových koček není příchod na povel tak důležitý, ale u venkovních koček byste ho měli trénovat už od začátku. Schopnost přijít na zavolání je užitečná a ušetří vám hodně nervů. Zvlášť když zrovna spěcháte k veterináři a kočka se vypravila na obhlídku zahrady. Samozřejmě kočka musí být v doslechové vzdálenosti, když ji voláte. Jestliže se vypravila na vzdálenější toulky, máte smůlu a musíte čekat.
Pamlsek jako motivace
Aby se kočka naučila slyšet na jméno, musí mít silnou motivaci. Spojení jméno – příchod – odměna se jí musí vrýt do paměti. A myslete na to, že čím lákavější je odměna coby motivující prvek, tím rychleji a spolehlivěji se to kočka naučí.
Na tresty zapomeňte
Nikdy kočku netrestejte poté, co jste ji oslovili jménem. Negativní reakce by měla opačný efekt, než který požadujete. Kočka musí být VŽDY pochválena za to, že přišla. Když si s ní navíc ještě pohrajete, bude mít větší touhu přiběhnout. Pokud byste ji potrestali za to, že přišla třeba pozdě, příště už by nemusela přijít vůbec. Když kočku chcete zavřít doma, je důležité volat ji s dostatečným předstihem, aby si příchod nespojila hned se zavřením do domu a vaším odchodem. Kočka přiběhne, pokud z toho něco má, ideálně milou pozornost, plnou mističku, chutný pamlsek nebo oblíbenou hru. Taková motivace většinou funguje spolehlivě.
Dodatečný signál
Pomoci může kromě zavolání jména i určitý, vždy stejný zvuk, například chrastění pytlíku s granulemi. Vždy když kočku zavoláte, současně vydejte předem určený zvuk. A jakmile kočka přijde, hned ji odměňte. Osobně se mi vyplatilo volat kočku jako na krmení. Ví, že když přijde, bude následovat pohlazení a něco dobrého na zub. A to se vyplatí.
Zdroj: Jonesová Renata, Kočky síla a elegance, Knižní klub, 2012
Fotka od Gerrie Evers z Pixabay
Přihlášením souhlasíte se zpracováním osobních údajů.