01.05.07 Plemena

Bulmastif

Historie:

Plemeno vzniklo v 2. polovině 19. století ve Velké Británii. Bulmastif je z 60% mastif
a ze 40% buldok. Cílem křížení bylo vytvořit ideálního psa, který by pomáhal lesníkům v boji s pytláky a byl dostatečně bojový i rychlý. Tento silný, rozhodný a bystrý pes je specialista na hon zvěře a pytláků. Přezdívku „noční lovec pytláků“ získal stopováním a zadržováním pytláků. V roce 1924 byl přiznám standard tohoto plemene anglickým Kennel Clubem.

Vzhled:

Bulmastif je plný síly. Je to vysoký pes se silným tělem a vypracovanými svaly. Při svém pohybu není však těžkopádný. Bulmastif má velkou, objemnou hlavu s lehkými vráskami na čele a mohutně vyvinutými čelistmi. Pes dorůstá 63,5 - 68,5 cm v kohoutku a váží od 49,9kg do 59kg. Fena může vyrůst 61 - 66 cm a její hmotnost je 41 - 49,9 kg. Srst bulmastifa je krátká, tvrdá a přiléhavá. Může mít žíhané, plavé, červené, rezavé nebo tygří zbarvení. Ať už je zbarvení jakékoliv, vyžaduje se černá maska.

 

Povaha a využití:

I přes svou velikost může žít bulmastif v městské zástavbě. Je plný síly a vytrvalosti. Bulmastif je velmi činorodý a věrný pes. Při výcviku vyžaduje plemeno důslednost avšak né přílišnou tvrdost. Bulmastif je spolehlivý neúnavný hlídač. Miluje děti a je vhodným rodiným společníkem, který uznává hierarchii smečky, ve které žije. Je schopen dobře rozlišovat skutečné nebezpečí a rušnější hry dětí.

 Péče:

Krátkou srst je třeba pravidelně kartáčovat. Je možné jej chovat jak v bytě, tak ve venkovním kotci v zateplené boudě. Bulmastif je náruživý procházkový pes, který se i rád koupe. Díky svému statnému vzrůstu  bezpodmínečně vyžaduje kvalitní krmení.

 

Text: Martina Exnerová

Foto: Chovatelská stanice Rott-Bull