13.10.08 Plemena

Curly coated retriever

Historie
Tento pes patří do skupiny retrievrů. Původně byli retrievři přinašeči, pracovali často ještě s jiným psem, ale postupem času se stávali všestranně upotřebitelnými. Mezi loveckými psy je to nejmladší skupina. Curly coated retriever se považuje za vůbec nejstarší plemeno retrieverů. Důkazy o jeho existenci najdeme již kolem roku 1800. O jeho vzniku se vedou různé dohady. Pravděpodobně vznikl zkřížením kanadských psů St. John's a Water dogs. Do chovu curly coated retrievra byli zřejmě použiti i setři a pointři. Od roku 1854 je curly coated retriever uznán jako samostatné plemeno v Anglii. Jedná se o vynikajícího loveckého psa, který se používá při lovu kachen.

Povaha a využití
Curly coated retriever je inteligentní, vyrovnaný a spolehlivý. Je to neúnavný, temperamentní a pracovitý pes. Rychle se učí, je inteligentní a dobře ovladatelný. Je statečný, živý, sebejistý a nezávislý. Může se jevit rezervovaný. Velmi miluje vodu, stejně jako ostatní retrievři. Je přátelský, snášenlivý a přizpůsobivý. Svojí rodině je velmi oddaný. Curly coated retriever je dobrý lovecký pes. Využívá se převážně k práci ve vodě. Kromě loveckého využití se může uplatnit i jako pes rodinný.

Vzhled
Větší, silný a vzpřímený pes s nápadně kudrnatou srstí. Hlava je klínovitého tvaru při pohledu ze stran i zepředu, je ve správném poměru s velikostí těla. Oči jsou černé nebo temně hnědé. Uši jsou menší, na úrovni očí přiléhají k bradě. Krk je silný a lehce klenutý. Končetiny jsou silné, rovné, svalnaté. Vyznačuje se tělem s dobře klenutým dlouhým hrudním košem a rovným hřbetem. Srst je kudrnatá, hustá a tvrdá, jen v obličeji hladká. Tvoří ji silná vrstva malých, těsně stočených kudrnek těsně přiléhajících ke kůži, a to od týla až po špičku ocasu. Srst je bez podsady a holých míst. Vykytuje se v černé nebo játrově hnědé barvě. Ideální výška v kohoutku je u psů 67,5 cm a u fen: 62,5 cm. Váha se pohybuje okolo 28-35kg.

Péče
Jeho kudrnatá srst nevyžaduje zvláštní péči. Je ale náročný na pohyb a odpovídající zaměstnání. Může být celoročně držen venku.

Jaký je curly coated retriever z pohledu chovatelky?

Je to plemeno, které je velice temperamentní, veselé, hravé a zvědavé. Vyžadující blízkost pána, hodně pohybu a nějakou činnost, při které sice vypadá trochu jako slon, ale jak dospěje, je to veliký elegán. Je to plemeno velmi pracovité, spíše vytrvalé v práci, než rychlé .Určitě se vyplatí věnovat mu maximum do doby, než úplně dospěje, protože se to majiteli stokrát vrátí a CCR se stane jeho nejoddanějším, krásným přítelem. Jsou to psi vhodní k dětem, jako hlídače bych je nedoporučovala, protože jsou neagresivní, i když svou velikostí a zjevem budí respekt. Bez problémů mohou být - ovšem jen s pánem - doma, lepší je, když mají stálý výběh a mohou sledovat věci kolem. Curly coated retriever je plemeno činorodé a nuda je pro ně něco, co velmi špatně snáší. Takže shrnuto, CCR je pes pro aktivní lidičky, kteří mu dopřejí hodně lásky a zajímavých činností nebo zaměstnání v terénu. Je to vášnivý aportér, který se snaží splnit pánovi vše, co mu na očích vidí a zahrnuje ho svojí láskou a náklonností.

Své zkušenosti se svým CCR Tomíkem napsala Jana Farníková

Foto: Jana Farníková

Chovatelská stanice JAFAR 

Na fotkách je Atomíno Alby from Hofion, V1, vítěz třídy, CAC,CACIB,BOB,Klubový vítěz, BIS, RK CZ.