13.12.08 Výživa

Jak se vyznat v granulích?

Kvalitní výživa je pro správný růst a vývin našich zvířecích miláčků velmi důležitá. Rozhodnutí, zda krmit komerčně vyráběným krmivem nebo domácí stravou, je na každém majiteli. V dnešním článku se zaměříme na granule. Není snadné se zorientovat v nabídce krmiv, značek je na našem trhu velké množství. Každá značka granulí se dále dělí na jednotlivé řady podle stáří, velikosti či aktivity zvířete. Jak granule správně vybrat? Co vlastně granule obsahují? Odpovědi hledejte v následujícím přehledu.


Co jsou to vlastně granule?


Jedná se o kompletní krmnou směs (kks) určenou pro všechny plemena psů a koček všech věkových a hmotnostních kategorií. Složení směsi se liší u každé značky granulí. Tato směs např. obsahuje: maso (nebo masovou moučku), obiloviny, vitamíny a minerální látky, konzervanty, ovoce, zeleninu, doplňkové látky (kloubní výživu atd.) Tyto složky jsou v krmivu v různém hmotnostním a druhovém zastoupení. Právě zastoupení jednotlivých složek je hlavním faktorem kvality granulí.

Jaký je rozdíl mezi domácí vařenou stravou a granulemi?
 
Je to v první řadě hygienický aspekt a jednoduchost skladování a přípravy. Výhodu granulí je jejich vyváženost, majitel má jistotu, že zvíře dostává vše, co potřebuje, ve správném poměru a množství. Samozřejmě se musí jednat o granule kvalitních a renomovaných výrobců a značek. (Ne hypermarketové, supermarketové a ekonomické řady – tyto granule obsahují velké množství solí a zvířata se na nich stávají závislými! Hlavním znakem těchto granulí je nekvalitní složení. Mohou obsahovat např. hodně sóji, chlebové moučky atd. Živočišná bílkovina je zastoupena ve formě hovězího tuku, kuřecích kůží, kostní moučky atd. Proto jsou také tak levné.) Granule renomovaných značek mají pozitivní vliv na zdraví našich miláčků, jsou plnohodnotně vyvážené. Obsahují kvalitní masové směsi, vitamíny, minerály, tuky, bílkoviny, stopové prvky atd.
 
Proč krmit raději granulemi než konzervami?
 
Chovatel psa nebo kočky často váhá, čím nakrmit svého miláčka. Konzerva připadá většině lidí atraktivnější. Zdá se, že je masitější a pěkně voní, ale není to vždy pravda. To co voní člověku, nemusí vonět zvířeti. Jelikož jsou konzervy většinou tepelně konzervovány, část živin se při výrobě ztratí. Kvalitní značky potřebné živiny doplňují, což se ale odrazí na ceně. Krmit kvalitními konzervami velká plemena psů může být finančně náročné. Nevýhodou konzerv je i nutnost rychlé spotřeby po otevření.
 
Jaké jsou rozdíly mezi jednotlivými značkami granulí?
 
Granule často lidem připadají jednotvárné a stále stejné, tak proč bychom měli za některé platit více než několikanásobek? Rozdíl mezi jednotlivými značkami může být velký. Kvalita granulí je závislá hlavně na prvotní surovině (maso nebo masová moučka), ze které budeme granule vyrábět a také na technologickém postupu jejich výroby, který má velký vliv na kvalitu výsledného produktu.