20.10.12 Výživa

Kyselina listová a březost

Věděli jste, že stejně jako u žen před a v období těhotenství je důležitá kyselina listová, nejinak je tomu i u psů?

 

Pokud plánujete krytí, můžete fenu předem připravit na březost. Základem je kvalitní výživa. Rozhodně tím však není míněno, že jí budete podstrojovat více jídla či pamlsků. Naopak, nadváha snižuje pravděpodobnost zabřeznutí. Fenku je třeba udržovat v dobré kondici (pravidelné procházky a přiměřená fyzická zátěž), v psychické pohodě, krmit ji pestře a v obvyklé dávce. Pokud však krmíte granulemi, není vhodné svévolně střídat značky. Raději se držte osvědčené a hlavně kvalitní značky (čtěte etikety a studujte složení), v období březosti můžete přejít na recepturu speciálně určenou pro březí a kojící feny. Jestliže krmíte podle BARFu nebo klasicky (tzn. maso a přílohy), přidávejte fence navíc i kyselinu listovou. Proč? Zvýšíte úspěšnost zabřeznutí, stejně tak šanci na zdravé psí potomstvo bez vývojových vad.

 

Co je kyselina listová?

Kyselina listová je ve vodě rozpustný vitamín ze skupiny B-komplexu. Spolu s vitamínem B12 vzájemně působí na tvorbu erytrocytů (červených krvinek). Je nezbytná pro tvorbu mnohých protilátek v našem organismu. Podílí se na syntéze nukleových kyselin – DNA a RNA. Reguluje rychlost množení některých buněk. Je nepostradatelná pro vývoj plodu, napomáhá dělení buněk, podporuje růst plodu a diferenciaci tkání. Chrání proti vrozeným defektům, jako jsou například rozštěpy patra a rozštěpy páteře (důležité zejména u predisponovaných plemen – rhodéský ridgeback a jeho kříženci). Vitamín navíc zvyšuje tvorbu mléka při kojení. Nedostatek kyseliny listové v potravě může způsobovat anémii, poruchy nervové soustavy, poruchy růstu a neplodnost.

 

Organizmus psa si kyselinu listovou sám vytvořit neumí (výjimku tvoří střevní bakterie, které ji produkují v omezeném množství), proto je důležitý její příjem potravou.

 

Potraviny bohaté na kyselinu listovou: listová zelenina (zejména špenát, růžičková kapusta, čínské zelí, hlávkové zelí, polníček, rukola apod.), chřest, brokolice, červená řepa, hrách, fazole, pomeranč, avokádo, játra, droždí, hovězí a vepřové ledviny, vlašské ořechy, vejce, celozrnné obiloviny.

 

Kyselina listová je citlivá na poškození světlem a teplem. Uvádí se, že varem se zničí až 95 % jejího obsahu v potravině, proto se podává ve formě potravinových doplňků.

Jaká je optimální dávka? 0,5-1,5 mg na 10 kg hmotnosti denně.

Kdy ji podávat? 2-3 měsíce před plánovaným krytím až do ukončení 3.-4. týdne březosti.

 

Ačkoliv nebyla prokázána toxicita, při podávání vysokých dávek kyseliny listové můžou tyto vysoké dávky zamaskovat nedostatek jiných vitamínů skupiny B (zejména vit. B12). Z tohoto důvodu se doporučuje zároveň podávat také komplex všech B vitamínů (např. Pangamin).

 

Zdroj: BARF, Krmení psa přirozenou stravou, Kateřina Novosádová, nakladatelství Plot, 2011