11.08.09 Aktuality

Měsíc zdravého chrupu - vyšetření zdarma

Čistíte zvířecímu miláčkovi zuby?

Pravidelné čištění zubů by mělo být samozřejmostí nejen u lidí, ale také u psů. Pokud majitel nečistí psovi zuby alespoň dvakrát týdně, hrozí jeho psovi zánět dásní. Nezávislé studie ukázaly, že 80 % psů starších tří let trpí onemocněním dásní, ale pouze 5 % majitelů psů si tento problém uvědomuje a řeší. Zanícené dásně psa bolí, ale vnější projevy nejsou zřetelné.

Jak poznat onemocnění zubů a dásní?
Počínající stomatologické problémy je schopen odhalit pouze veterinární lékař. Při nejlehčím stupni stačí odstranit zubní kámen a vyleštit sklovinu. Pokročilá stádia nemocných zubů se u psů i koček projevují zápachem z ústní dutiny, krvácením dásní, zhoršeným žvýkáním potravy a uvolňováním zubů. Bohužel tehdy už zánětlivý proces zatěžuje celý imunitní systém.

Nemoc špinavých zubů
Při zanedbání zubní hygieny, psovi zuby vypadají nebo je musí veterinář vytrhnout. Ztráta zubů není to nejhorší, co mohou zanícené dásně způsobit. Zejména u starších psů se k tomu v důsledku chronické infekce přidávají onemocnění srdce, ledvin a jater. Veterinář by měl psovi vyšetřit zuby alespoň jednou ročně, např. u příležitosti pravidelného očkování. Pokud již psí pacient trpí zubními problémy, frekvence kontrol u veterináře by měla být častější.

Malá psí plemena jsou na tom nejhůř
Onemocnění zubů a dásní postihuje 100 % psů malých a trpasličích plemen. Menší psi jsou k zánětům dásní od přírody náchylnější, protože mají krátkou lebku, menší čelist a zoubky nahuštěny na sebe. Malá plemena se dožívají vyššího věku než střední a velká plemena, takže ve stáří trpí silně rozvinutou parodontózou. Zubní náhrady pro psy jsou finančně náročnější, proto je nutné zaměřit se na prevenci vzniku zubního kamene již v mládí.

Žvýkáním proti zánětu dásní
Kromě kartáčků na psí zuby existuje ještě příjemnější metoda, jak odstranit plak a předejít tak zubnímu kameni. Jedná se o samočištění pomocí žvýkaní funkčních pamlsků na čištění zubů (např.Pedigree® Denta Stix a Pedigree® Denta Rask). Žvýkáním dentálních pochoutek dochází k samovolnému otírání plaku z povrchu zubů a osvěžení dechu.

Kočky nesnášejí zubní kartáček
Je potvrzeno, že více než 70 % koček ve věku 20-27 měsíců má příznaky  periodontálního onemocnění. Kočky mají stejné problémy se zuby jako psi, ale k zánětu dásní se přidávají ještě jiné, špatně ovlivnitelné typy zánětů nejasného původu. Většina chovatelů si problému všimne, až když kočce smrdí z tlamičky. Ti pozornější uvidí zřetelný zubní kámen, žluté zoubky, červenající dásně a odhalující krčky zubů. Majitelé koček péči o jejich zuby podceňují, protože málokterá kočka si nechá čistit zuby kartáčkem a mají tak dojem, že s tím nejde nic dělat. Na trhu je dostupná specilální pochoutka Whiskas Dentabits®, která omezuje tvorbu zubního plaku a kamene. Žvýkáním chutných speciálně vyvinutých granulí Whiskas Dentabits® se kočky vyhnou nepříjemnému čištění zubním kartáčkem a zároveň dělají něco pro své zdraví.
 
Běžte se psem k veterináři nebo přijďte do pojízdné ordinace!

Vyšetření psího chrupu zdarma!
Pejskaři z celé České a Slovenské republiky mohou nechat vyšetřit zuby svému mazlíčkovi zcela zdarma v pojízdné veterinární poradně Pedigree v rámci kampaně „Měsíc zdravého chrupu“. Mobilní veterinární poradna navštíví od 16. srpna do 5. října více než 40 různých parků, tedy oblíbených míst na procházky se čtyřnohými mazlíčky. Odborníci v pojízdné veterinární poradně pejska zdarma vyšetří a jeho majiteli poskytnou cenné rady, jak se účinně starat o psí chrup.


Výhody zubařského křesla pro psy
Kontrola psího chrupu proběhne v příjemné atmosféře. Čtyřnohé pacienty čeká zdravá  a chutná odměna - dentální pochoutky Pedigree® Denta Stix  a Pedigree® Denta Rask, slevový kupón na jejich nákup a časopis Psí kusy.

Komentář veterináře
„Zánětlivá onemocnění parodontálních tkání trápí 100 % psů malých a trpasličích plemen,“ uvádí MVDr. Tomáš Fichtel, veterinární stomatolog, z Veterinární a farmaceutické univerzity v Brně a dodává:  „Ideální je, pokud jsou prostředky k čištění zubů aplikovány preventivně, dříve než se onemocnění parodontu vůbec rozvine.“