12.05.10 Aktuality

Modřanský útulek navštívil kníže Lobkowitz

Psí  útulek Jaroslavy Kladivové v pražských Modřanech je v plném proudu. Po několika měsících, kdy se majitelka potýkala s nemocí a nemohla přijímat tolik psů jako obvykle, se nyní opět vše vrátilo do starých kolejí. Lidé nadále přivádějí zvířata, o která se již nemohou nebo nechtějí starat. Nejširší skupinu z nich v současnosti zaujímají štěňata. Operaci jednoho pejska zaplatil nedávno kníže Jiří Lobkowitz z Mělníka.

„Ukazuje se, že nezáleží na tom, zda je po Vánocích, po vysvědčení či jakémkoli jiném období, lidé zkrátka odkládají své psy i jiná zvířata téměř nepřetržitě. Rád bych touto cestou upozornil, že pes není hračka nebo věc, které se můžeme kdykoli zbavit. Je to naopak starost a povinnost. Stovky psů pak končí kvůli nezodpovědným majitelům zbytečně v útulcích nebo na ulici,“ upozornil Pavel Klega, náměstek pražského primátora a patron psího útulku v Modřanech.

Útulek Jaroslavy Kladivové se opět pomalu zaplňuje. Majitelka byla několik měsíců nemocná, a musela tak příjem psů značně omezit. Nyní se však své práci a zároveň koníčku věnuje opět naplno. V posledních dnech jí v azylu přibyl například tříletý pudl či osm štěňat vlčáka. „Další dvě štěňata, nejspíš křížence jezevčíka a foxteriéra, přivezl kníže Jiří z Lobkowitz. Před časem totiž našel opuštěnou fenu, která za tři týdny porodila spoustu mladých. Náš útulek si vybral proto, že mu vyhovoval  způsob, jakým jej vedu, a že nezavírám pejsky do kotců,“ sdělila Jaroslava Kladivová a dodala: „S panem Lobkowitzem jsem se náhodou poté setkala i u veterináře. Musela jsem nechat jednoho psa operovat a on veškeré náklady uhradil. Chtěla bych mu tedy ještě jednou poděkovat.“ Dalším přírůstkem útulku bude brzy i roční bišonek, který dosud sloužil jako rozptýlení pro matku na mateřské. Poté, co žena opět nastoupila do svého zaměstnání, na něj ale nemá nikdo čas. Psík tak bude muset svou rodinu opustit.

Modřanský útulek je soukromý a funguje jen ze sponzorských darů a drobných příspěvků. Majitelka je proto vděčná za jakoukoli pomoc. První květnový víkend se vypravila do Letňan na mezinárodní výstavu psů doprovázená jedním ze svých svěřenců, pejskem Mikym, který si užíval přízně návštěvníků. „Paní Kladivové se od návštěvníků dostalo velké podpory. Lidé ji za pár hodin přispěli částkou tři tisíce korun, za což velmi děkujeme. Mohla tak uhradit nezbytná veterinární vyšetření,“ poznamenal Pavel Klega. Pokud by měl někdo zájem majitelce také pomoci, může ji přinést například suché krmivo pro štěňata, které nyní nejvíce potřebuje. Raději však upřednostňuje menší ale kvalitnější balení poskytující mladým psům potřebné živiny.