07.08.09 Péče

Péče o zuby a záchovná stomatologie u psů a koček

Při péči o naše čtyřnohé miláčky bychom neměli zapomínat na jejich zuby. Výskyt zubního kamene či zubního kazu je nepříjemný a může přivodit řadu problémů. Kromě nelibého zápachu z tlamy zvířete mohou nastat i zdravotní komplikace. Silný zánět dásní a zubní kaz jsou bolestivé stavy, které mohou způsobit i poruchy příjmu potravy. Ošetření postižených zubů u veterinárního lékaře by proto mělo být samozřejmostí.

 

Zubní kámen

Zubní kámen vzniká mineralizací zubní plaku, který slouží jako organický základ. K postupné mineralizaci dochází už dva týdny po vzniku plaku. Barva kamene bývá různá od světle žluté, světle hnědé až po černohnědou. Postupně přibývající množství zubního kamene tlačí na dáseň, která ustupuje, dráždí ji a vyvolává zánět. Hluboký zánět dásní přechází v parodontózu, dochází k uvolňování závěsného aparátu zubu a postupnému uvolnění zubu. Pod zubním kamenem může docházet k tvorbě zubního kazu. Usazený zubní kámen je také jednou z příčin zápachu z dutiny ústní a závažným zdrojem infekce pro celý organismus. Neustálým polykáním velkého množství baterií a pronikáním bakterií zanícenou dásní do krevního oběhu dochází k velkému zatížení organismu. Zubní kámen se ve větší míře usazuje u malých a středních plemen, u trpasličích plemen to bývá běžné již během prvního až druhého roku života.

 

Čištění zubního kamene

Psi mají od přírody snížený práh bolestivosti zubů, takže i při velmi silném zubním kameni, zánětu dásní a paradentóze jsou schopni normálně přijímat potravu, aniž by si majitel něčeho povšiml. Proto by kontrola zubů a dutiny ústní měla být prováděna pravidelně nejméně jednou ročně, což běžně veterináři dělají při prohlídce před vakcinací. U pacientů, kteří trpí  problémy v dutině ústní, je vhodné na kontroly docházet častěji. Pokud se u vašeho miláčka objeví zubní kámen, je potřeba jej odstranit. Vzniklý zubní kámen již nemá smysl ošetřovat čištěním zubním kartáčkem a enzymatickou pastou. Je nutné jej odstranit nejlépe zubním ultrazvukem v celkové sedaci pacienta. Dříve časté seškrabování zubního kamene při plném vědomí nám nedovoluje důkladné vyčištění všech zubů, především z vnitřní strany zubu, kde se také kámen usazuje, dochází ke stresování pacienta a vzniká nebezpečí poškození dásně a zubní skloviny.

 

Prevence vzniku zubního kamene

Po vyčištění zubního kamene je vhodné dásně dle stavu přeléčit vhodnými léky a zuby pravidelně čistit 2x týdně. K čištění se nejlépe hodí zubní kartáček speciálně navrženým pro zvířata a enzymatická zubní pasta, která oddaluje další usazování zubního kamene. Jako další preventivní opatření je možné zvolit ke krmení takový typ granulí, které jsou specielně vyvinuté pro prevenci vzniku zubního kamene. Existuje i množství pamlsků, které obsahují enzymy zpomalující usazování zubního kamene a hračky, které jsou k tomuto účelu doporučovány.

 

Záchovná stomatologie u psů a u koček

Hlavním cílem záchovné stomatologie je zub postižený např. kazem nebo úrazem zachránit.

V případě lehčího poškození nezasahujícího nervový systém zubu lze takovéto defekty řešit výplní (plombou), k tomuto účelu se používá estetická bílá (fotokompozitní) výplň.

Jestliže se jedná o poškození většího rozsahu zasahující nervový systém zubu, je nutná léčba kořenových kanálků (endodoncie), ve kterých se postižený nerv nachází.

 

Zubní kaz u psů

Zubní kaz u psů je chorobou tvrdých zubních tkání. Pro vznik zubního kazu jsou potřebné dva předpoklady. Vnitřní - podmiňující, ke které řadíme špatný vývoj zubu, nedostatečný vývoj skloviny, poruchy metabolismu, poruchy činnosti žláz s vnitřní sekrecí a další onemocnění. Z vnějších - vybavujících předpokladů jsou to přítomnost mikroorganismů v dutině ústní, přítomnost zbytků krmiva, abrase (otěr) skloviny apod. Teorií o vzniku zubního kazu je několik. Příčin jeho vzniku je pravděpodobně více.

 

Výskyt a projevy zubního kazu

U psů se nevyskytuje zubní kaz často, pokud se ovšem objeví, jsou postiženy především stoličky nebo špičáky. Kaz se projeví poškozením skloviny, postupně pak dochází k prohlubování procesu a infekci bakteriemi. U psa může dojít k předčasné ztrátě zubů.

 

Ošetření zubního kazu

Zubní kaz je potřeba ošetřit odvrtáním poškozené části zubu, v případě obnažení zubní dřeně jejím ošetřením a překrytím výplňovým materiálem. K výplním se používá skloionomerní cement a fotokompozitní materiál, v různých odstínech bílé barvy. Pokud dojde z různých důvodu k poškození zubní dřeně (devitalizace, infekce), odstraní se narušená část resp. celá dřeň i z kořenového kanálku a vzniklý prostor se vyplní. Takto ošetřený zub je méně odolný vůči frakturám. Proto je lépe tomuto předcházet a už vznikající zubní kaz ošetřit.

 

Obrušování zubů

K obrušování zubů může docházet vlivem nesprávného skusu nebo v důsledku aportování a kousání kamenů a jiných tvrdých předmětů. Postupným obrušováním zubu vzniká riziko obnažení zubní dřeně a vzniku infekce. Proto aportování kamenů není vhodná zábava.

 

Mrtvý zub

Každý zdravý zub má uvnitř dutinu, ve které se nachází cévy a nervy, zubní dřeň. Jestliže je zub napadený hlubokým kazem, infekce se dostane z ložiska do blízkosti dřeně, vznikne zánět a dřeň odumírá. Takovému zubu říkáme mrtvý zub. Zub má šedou barvu, která nejde odstranit a má zvýšenou křehkost a lomivost. Takto postiženým zubem může infekce proniknout přes kořenový kanálek až do kosti obklopující zub a vznikne tzv. váček, který může propuknout v silně bolestivý zánět s otokem tváře. Mrtvý zub je potřeba endodonticky ošetřit, tzn. mechanicky a chemicky kořenový kanálek dezinfikovat a poté uzavřít v celé jeho délce endodontickou výplní.

 

Estetická stomatologie u psů a u koček

Veterinární klinika Vetcentrum nabízí také leštění a bělení zubů. Je to vhodný doplněk po odstranění zubního kamene a také jej lze využít jako součást přípravy na výstavu. Zákrok je prováděn stejně jako odstraňování zubního kamene v anestezii. Zuby tak získají řádově světlejší odstín a jsou tím odstraněny mikroskopické nerovnosti, které tvoří základ pro ulpívání zubního plaku a o několik měsíců se oddálí nezbytnost dalšího čištění zubů. Bělení a leštění má také částečný vliv na snížení zápachu z tlamy. Bělení jedlou sodou je naprosto bezpečné, nijak nepoškozuje zuby.

 

Text: Daniela Duchková a MVDr. Romana Koblovská

VETCENTRUM Duchek s.r.o.

www.vetcentrum.cz

Foto: Aneta Karvánková, redakce