Pes a kůň

Pes a kůň patří neodmyslitelně k sobě, bylo tomu tak už i v dobách středověku, za časů králů. Proto i dnes, když navštívíte jakoukoliv stáj, naleznete tam určitě alespoň jednoho psa. Je tedy naprosto přirozené, když kůň a pes tráví čas společně. Jednou z možností, jak uspokojit potřeby obou a přitom být s nimi, je vzít psa s sebou, chceme-li se projet na koni. Jak se říká, nejhezčí pohled na svět je z koňského hřbetu, ale mnohem hezčí je pohled z koňského hřbetu na šťastného psa v plné kondici, který vás bude velmi rád doprovázet na všech vašich vyjížďkách. Ne všechna plemena psů se ale pro tuto aktivitu hodí. Než se budeme věnovat dalším podrobnostem, řekněme si, které psy je nejlepší si vybrat na projížďku s koněm.

Plemena psů vhodná ke koním

Ke koním se nejvíce hodí plemena psů většího vzrůstu a s krátkou srstí (komu by se chtělo po každé vyjížďce vyčesávat chuchvalce bodláků a žmolky bahna z dlouhosrstých plemen). Mezi nejvhodnější plemena ke koním se řadí například:

Rhodéský ridgeback

Tento pes se ke koním hodí zejména pro svoji vytrvalost a rychlost. V Africe, odkud pochází, byl používám jako pomocník při nahánění lvů. Rhodéský ridgeback dokáže běžet rychlostí až 45 km/h, proto koně lehce doběhne. U tohoto plemene je však hodně rozšířena dysplazie kyčelního kloubu, proto určitě doporučuji začít s většími vyjížďkami až po 18 měsících věku psa a nejlépe po rentgenovém vyšetření.

Dalmatin

Dalmatin a kůň patří neodmyslitelně k sobě, dalmatin má lásku ke koním v genech, protože se téměř dvě století používal jako doprovodný a hlídací pes koní a kočárů. Odháněl od nich divou zvěř i nežádoucí chodce. Dalmatin bude šťastný, když svého pána uvidí na koni, protože mu jeho pán bude stačit. Dalmatin miluje, když má možnost svého pána doprovázet na dlouhých vyjížďkách. Ovšem velké vyjížďky se také doporučují až po 1. roce života.

Dobrman

Pro svůj temperament a rychlost je dobrman další z plemen psů vhodných ke koním. U dobrmana musíme dát ovšem zvýšený pozor na jeho srdce - dobrmani mívají sklon k srdečním onemocněním, proto je dobré si u psa nechat udělat vyšetření srdce. Vyjížďky se opět doporučují až po roce života jedince.

Maďarský ohař

Maďarský ohař krátkosrstý (Hungarian Short-haired Pointing Dog) je veselý, přátelský a dosti temperamentní pes. Výjimečná vůle a ochota maďarského ohaře držet se svým pánem kontakt během jejich společné práce je jednou z jeho základních vlastností. Z tohoto důvodu ho vyjížďky s vámi budou více než bavit. Stejně jako u předchozích plemen i u tohoto počkáme na první společnou vyjížďku, až pes plně dospěje.

Labradorský retrívr

Labradorský retrívr je pes především vodní, který ovšem také potřebuje hodně pohybu. Pro udržení

jeho kondice se velice hodí vyjížďky. Tito psi se rychle učí, takže by neměl být problém začít se psem

chodit na vyjížďky, co nejdříve to bude možné, to je kolem jednoho roku života jedince. Labradorský

retrívr netrpí žádnými vážnějšími onemocněními.

Na co myslet, než začneme

Každý majitel psa musí mít na paměti, že pobyt psa ve stájích nebo v blízkosti koní není pro něj nikdy úplně bezpečný. Člověk musí velmi dobře znát jak svého psa, tak i koně, neboť jejich reakce mohou být jak pro psa, tak i pro člověka mnohdy velmi nebezpečné. Je hodně koní, kteří mají vrozený chorobný strach ze psů, a tak mohou reagovat nejen útěkem, ale i útokem. Dokonce existují i koně, kteří psy vyloženě nemají rádi. V takových případech může dojít opravdu k ošklivým úrazům, a to v tom lepším případě...

Ne každý kůň je vhodný pro společné vyjížďky se psem, ale ani k sebepřátelštějšímu koni si pes nemůže dovolit všechno, musí se proto nejprve naučit, jak se správně u koní chovat. Dobré je brát jej do stájí již od malého štěněte. Naučí se tak správně komunikovat s koňmi, rozpoznávat jednotlivé koně a vycítit jejich nálady a poznat, se kterým koněm je možné navázat vztah a kterému je lepší se naopak klidit z cesty.

Pes dokáže být skvělým společníkem při vyjížďkách, ovšem pouze za předpokladu, že je opravdu ovladatelný a poslušný. Pokud má pes byť i drobné nedostatky ve výchově v běžném životě, tak v době, kdy člověk sedí na koni, můžou být tyto nedostatky velkým problémem. Pes velmi dobře vycítí, že páníček v té době nemá takovou možnost jej potrestat nebo včas zakročit při jeho neposlušnosti.

Začínáme

První seznámení

První seznámení psa a koně by mělo proběhnout především tak, aby se psovi nic nestalo. Úplně nejlepší je seznámení ještě v době socializace psa, to je období mezi 7. – 12. týdnem, výjimečně do 16. týdne života psa. V tomto období ovšem se psem nechodíme na velké vyjížďky, ale můžeme s pomocníkem, který půjde vedle koně, udělat malý okruh kolem stáje v kroku. Nejlepší seznámení je, pokud nám to velikost psa dovolí, vzít ho do náruče a zvednout do úrovně hlavy koně a nechat je navzájem očuchat. Koně a psa necháváme očuchávat pokaždé, když se ocitnou spolu. Pokud chceme, aby si pes a kůň na sebe perfektně zvykli, bereme psa do stáje pokaždé s sebou. Ale čím víc se pes a kůň znají, tím větší pozor dáváme, aby se něco nestalo, protože pes může ztrácet zábrany a ke koni si může začít více dovolovat, a může skončit s obtiskem kopyta na těle a začne se koní bát a dlouho trvá, než u psa zase obnovíme důvěru v koně; v horším případě to může pro psa skončit smrtí.

První vyjížďka

Jak již bylo řečeno, první společná vyjížďka by měla proběhnout, až vás bude pes plně poslouchat a až si na sebe pes s koněm dobře zvyknou. Než vezmete psa na projížďku, měli byste si být také jistí, že vás bude následovat a že se od koně nebude příliš vzdalovat. Při prvních vyjížďkách psa chválíme, když běží vedle koně a příliš se nevzdaluje. Zpočátku by vyjížďky neměly být příliš dlouhé ani moc náročné. Velké vyjížďky doporučuji až po 18 měsících věku, až budou kyčle psa plně vyvinuty. Pokud chceme mít opravdu jistotu, že jsou kyčle v pořádku, zajdeme se psem na RTG.

Na co dávat pozor

Aby byly společné vyjížďky zábavné a bezpečné pro psa, koně i člověka, měl by si jezdec uvědomit specifická rizika, která při této činnosti hrozí, a snažit se je eliminovat. Myslet musíme především na:

Nebezpečí na vyjížďkách

Jedno z největších nebezpečí jsou srny a zajíci, téměř každý pes se za nimi rozběhne. Když se vám taková věc na vyjížďce stane, pokuste se psa nejprve odvolat, když to nepomůže, další z možností je odcválat s koněm na druhou stranu. Když se pes vrátí, tak ho pochválíme, ale z našeho hlasu musí být jasně patrné, že nejsme zcela spokojeni. Další poměrně velké nebezpečí spojené se srnami a zajíci jsou myslivci, hlavně v období lovecké sezóny, kdy jsou myslivci téměř všude. Myslivec si snadno může některá plemena psů splést s běžící srnou. Mezi taková plemena se řadí například rhodéský ridgeback. Z tohoto důvodu je dobré, aby měl pes alespoň kšíry nebo reflexní vestičku. Když máme čas a chuť, můžeme se psem vykonat lovecké zkoušky, za splnění těchto zkoušek dostává pes reflexní obojek. Po psovi s tímto obojkem nesmí myslivec vystřelit, ani kdyby nějakou tu srnu honil.

Další poměrně velké nebezpečí nastává, když musíme se psem přejít silnici. Ne každý řidič zpomalí když vidí koně, natož psa s koněm, a tak může psa lehce přejet. Na silnici se proto zdržujeme pokud možno krátce. Můžeme také z koně slézt a koně i psa přes vozovku převést.

Zdraví psa

Psi u koní nemusí být očkováni více než psi, kteří ke koním nechodí. Očkování jsou pouze doporučena, a to například očkování proti tetanu. Toto onemocnění se sice nevyskytuje u psů příliš často, ovšem většinou je bohužel smrtelné. Tetanus má každý druhý kůň v sobě a bakterie vylučuje v trusu, takže když má váš pes poraněnou packu nebo záděrku v tlamě a šlápne do koňského trusu nebo jej sežere, je tu velká pravděpodobnost, že by se mohl tetanem nakazit, proto je dobré nechat ho proti tetanu naočkovat. Další doporučení je psa nechat častěji odčervit pro zvýšené riziko výskytu červů u koní. Červy jsou také obsaženi v koňském trusu, v tomto případě už mohou problémy nastat i pokud si pes k trusu s červem jen čuchne.

Proč je dobré brát psa s sebou na vyjížďky

Mnoho z vás si jistě pokládá otázku, proč brát psa s sebou na vyjížďku. Pár důvodů to má: pes se

vyběhá a nebude v něm přebytečná energie, takže pak nehrozí, že vám z přemíry elánu zdemoluje

dům nebo zahradu. Další důvod je ten, že budete mít v jednom okamžiku u sebe oba dva své

čtyřnohé kamarády. A pes bude šťastný, že jel do stáje s vámi a nemusel zůstat sám doma. Pes a

kůň spolu utvoří nerozlučnou dvojici a stanou se z nich věrní kamarádi. Je nádherné sledovat

vzájemnou komunikaci mezi koněm a psem. Je krásné, pokud spolu dva odlišné zvířecí druhy dokáží

existovat ve vzájemné harmonii, a stejně krásné je být toho svědkem. Pokud tedy máte psa, pořiďte si

koně, máte-li možnost. Pokud máte koně, pořiďte si k němu psa.

Autor textu: Ivana Kmentová, Tereza Smetanová, Kateřina Brychtová