Romaňolský vodní pes

(Lagotto romagnolo)

Historie
Lagotto romagnolo je italský vodní pes. Jedná se o starobylé plemeno, které jako zázrakem přežilo do dnešní doby. První důkazy o jeho existenci pochází prý už ze 7. století př. n. l. Vyobrazen je však mnohem později - na malbách Andrea Mantegna z roku 1456. Italové lagotta využívali především na vodní práce, psi totiž díky své huňaté srsti mohli pracovat v jakémkoli počasí. Jejich výhodou bylo i to, že vynikali jako plavci. Byli používáni k přinášení vodní zvěře v nížinách Commachia a v bažinách okolo Ravenny. Během staletí však byly velké bažiny vysušeny a změnily se v ornici. Tím pádem ztratil lagotto uplatnění a stal se z něj výborný specialista na vyhledávání lanýžů v pahorkatinách kraje Romagna, na což se díky svému výbornému nosu skvěle hodí. Cvičení na vyhledávání lanýžů se datuje na konec 19. století. V chovu našel lagotto své příznivce především ve 20. století. Organizací FCI bylo plemeno uznáno v roce 1995. V ČR jej zastřešuje Klub málopočetných plemen psů. První vrh lagotto romagnolo se u nás narodil v dubnu 2005 v chovatelské stanici z Máchova kraje. Plemeno je velmi populární hlavně ve Švédsku, kde nacházíme mnoho vynikajících jedinců.


Povaha a využití
Lagotto je úžasný kamarád do pohody i nepohody. Je chytrý a vyrovnaný. Nemá nejmenší sklony k agresivitě, je nekonfliktní, snese se s jakýmkoli jiným zvířetem - se slepicemi, králíky, kočkami atd. Také miluje děti. Je ale přirozeně zvědavý a do všeho musí "strčit nos". Výhodou je, že se dobře cvičí. Má rád, když se mu člověk věnuje, nesnáší nudu. Nadevše miluje svého pána, hry a vodu. Je to opravdu vášnivý plavec. Je to pes jak k domku na zahradu, tak do bytu, ale každopádně potřebuje hodně pohybu a myslím, že je nejšťastenější, když může žít po boku svého pána. Je velmi chápavý a vzhledem k tomu, že neumí (či nemůže) naježit srst, psi se mezi sebou dorozumívají mimikou "obličeje". Špulí rty, rozšiřují panenky, stahují uši. Nevím, jestli všichni, ale náš lagotto se s námi dorozumívá různými zvuky, které vydává. My už spolehlivě poznáváme, co který znamená.


Využití: Jeho vrozená schopnost vyhledávat a jeho velice jemný nos z něj dělají výjimečného specialistu pro vyhledávání lanýžů. Jeho lovecké pudy již vymizely a nemá proto zájem o pachy zvěře. Lagotto je poslušný, nenáročný, bystrý, oddaný, velmi závislý na svém pánovi a velmi snadno se cvičí. Navíc je to výborný společenský pes i ostražitý hlídač.

Vzhled
Je to pes menšího středního rámce, vyvážených proporcí, mohutné tělesné stavby, otužilý, s hustou kudrnatou srstí, která má strukturu vlny. Délka hlavy se rovná 40% výšky v kohoutku. Pes je téměř stejně vysoký, jako dlouhý.
Srst: má strukturu vlny, v obličeji je poněkud přiléhavější, tvoří kudrny z velmi sevřených kroužků, mezi nimiž prosvítá podsada. Tyto kudrny musí být rozloženy rovnoměrně po celém těle s výjimkou hlavy, kde jsou kroužky méně uzavřené a srst tvoří obočí, vous a hustou bradku. Také líce (tváře) jsou porostlé hustou srstí.
Zbarvení: jednobarevně bílá, bílá s oranžovými nebo hnědými znaky, stříkaná hnědě (hnědý bělouš), jednobarevně hnědá (v různých odstínech), jednobarevně oranžová. Někteří psi mají hnědou či tmavohnědou masku.
Výška a váha:
Kohoutková výška: psi: 43 – 48 cm (ideální výška 46 cm)
feny: 41 – 46 cm (ideální výška 43 cm)
tolerance 1 cm plus nebo minus
Váha: psi: 13 – 16 kg
feny: 11 – 14 kg


Péče

Pesíky a obzvláště podsada mají schopnost odpuzovat vodu (jsou nepromokavé). Pokud srst není stříhána, má tendenci k plstnatěji; z toho důvodu je třeba nejméně jednou do roka psa kompletně ostříhat. Krycí srst i podsada, která je zplstnatělá, se musí pravidelně vyčesávat.


Text a foto: Kristýna Kotyzová
Zdroj informací:Standard FCI č. 298/13.07.2005/F