03.12.08 Plemena

Saarlosův vlčák

(Saarloos Wolfhond)

Historie
Saarlosův vlčák vznikl křížením domácího psa a vlka. První kříženci se narodili v Holandsku roku 1936. Zakladatelem tohoto plemene byl velký milovník přírody pan Leendert Saarloos. V minulosti bylo učiněno mnoho pokusů zkřížit psa s vlkem, i jmenovanému chovateli se křížení ze začátku nedařilo. Po jeho smrti došlo k úplnému propadu tohoto plemene. Jeho chovatelskou stanici se jménem "van de Kilstroom" převzala jeho teprve 17tiletá dcera Marijke se svojí matkou, které měly s udržením chovu velké problémy. Mnoho zvířat bylo umístěno v nouzových podmínkách u přátel a nadšenců těchto psů. Přežití vlčáků se zdálo být otázkou času. Našli se však zarytí nadšenci a milovníci tohoto plemene. Díky nim byli vlčáci zapsáni do holandské plemenné knihy (1975) a na počest svého tvůrce byl evropský vlčák přejmenován na Saarloosova vlčáka.

Povaha
Saarloosův vlčák je společenský a rodinný pes s velmi jemnou a citlivou povahou. Ale je tak trochu i tvrdohlavý. K cizím lidem je rezervovaný pro někoho možná zbabělý. Je to dáno tím, že tato vlastnost je u vlků velmi upevněna a pro saarloosovy vlčáky to platí také:. „Radši 100x zbabělý než 1x mrtvý!“ Opatrnosti není nikdy dost. K lidem, ke kterým mají důvěru, jsou neobyčejně milí, přítulní a odevzdaní. Jejich mazlení spočívá v co nejtěsnějším kontaktu s člověkem. K dětem jsou velmi jemní, citliví a nikdy nejsou a nesmí být agresivní. Milují doslova každou psí společnost a zcela bez problémů se začlení do jakékoliv „zdravé“ psí smečky. Přesně ví, kde je jejich místo a co si ke kterým členům mohou či nemohou dovolit. Jejich mimika a řeč těla jsou natolik výrazné, že se velmi rychle naučíte svému saarloosovi rozumět. I když téměř neštěkají, štěkat umí a pokud žijí ve smečce, rychle se od ostatních psů učí. Saarloosův vlčák je absolutně nevhodný pro člověka se sklony k tvrdému zacházení či využívání kontrastních a donucovacích metod při výcviku! Násilím se u těchto psů ničeho nedosáhne. K výchově a výcviku je třeba použít pozitivní motivaci. Plná kapsa pamlsků a stále dobře naladěný trpělivý páníček je to pravé. Saarloosův vlčák je vhodný na dlouhé procházky do přírody, ale zrovna tak nepohrdne posezením u televize, kde s nekonečnou trpělivostí a přitulen k vám vydrží ležet celé hodiny. Štěňata velmi ráda okusují doslova cokoliv a tak nechat štěně samotné doma se rozhodně nedoporučuje. Oplocený pozemek či kotec na dobu nezbytně nutnou pokud jste v práci, je k umístění saarloose ideální. Saarloosovi vlčáci jsou velmi silně citově vázáni k lidem a prostředí, které znají. Nesnáší změny, jízdě autem se musí učit. Jsou velmi inteligentní, doslova čtou vaše myšlenky a jednu chybu již podruhé nezopakují. Jejich chování je kontrolováno daleko více vrozenými instinkty, než vůlí člověka, přestože své pána nade vše milují, jsou velmi samostatní!

Vzhled
Standard saarloosova vlčáka popisuje tyto barvy: - Vlkošedá ve všech odstínech – wolfsgrey – - Hnědá ve všech odstínech – aqutibrown – které se říká „ bos“ či forest (lesní hnědá) Světle krémová až po čistě bílou. Vlkošedá a bílá zvířata mají černě zbarvený nos, víčka, pysky. Drápy mohou, ale nemusí být černé. Hnědá a krémová zvířata mají zpravidla nos, pysky, víčka a drápy barvy játrové. Podsada je zrzavé barvy. Zbarvení by nemělo být kontrastní a jako nepřípustné jsou o tohoto plemene skvrny. Jeho kvalitní srst ho dobře chrání před vlivem nepříznivého počasí. Saarloosův vlčák by měl být energický, vytrvalý a zdravím překypující pes. Hlavním kritériem pro chov musí tedy být jeho dobré zdraví, funkční a harmonická tělesná konstituce. Jsou dlouhověcí ovšem podobně jako divoká zvířata jsou velmi citliví na léky, speciálně pak na anestetika a každý majitel a chovatel saarloose toto musí vědět a seznámit s tím svého veterinárního lékaře. VÝŠKA: Psi: 65 - 75 cm. Feny: 60 - 70 cm. HMOTNOST: 36 - 41 kg.

Péče
Saarloosův vlčák není náročný na péči. Pravidelné vyčesávání je samozřejmostí. Saarloos nevyžaduje ani velké množství pohybu. Pokud někdy nemá páníček čas, sarloos se velmi dobře přizpůsobí.

Text: Ivana Pospěchová