07.03.11 Plemena

Sloughi

Plemeno sloughi existuje v severní Africe po řadu staletí. V současnosti je největší počet psů chován v  Maroku, které také odpovídá za standard plemena. Plemeno existuje jen v jedné krátkosrsté varietě, zevnějškem však nápadně připomíná krátkosrstou saluki. Ačkoliv pochází ze severní Afriky, přesto patří mezi psy orientálního původu.

 

Vzhled

Svým způsobem pohybu, jemností tkání a osvalením působí celkovým dojmem velmi ušlechtilého psa plného života. Charakteristický je rychlý pohyb a velmi hrdý a vznešený výraz. U psů je ideální velikost 70 cm, u fen je to 65 cm. Barva dosahuje od světle pískové přes všechny možné odstíny až po červeně pískovou (žlutá) s černou maskou nebo bez ní, s černým pláštěm nebo bez něj, s černým žíháním nebo bez něj, s černým přelivem nebo bez něj. Charakteristická je hlava, jež je z profilu protáhlá, elegantní, jemná, ale poměrně silná. Při pohledu shora tvoří velmi protáhlý klín - mozkovna tvoří nejširší část, směrem ke špičce nosu se zužuje.Více informací najdete na www.cmku.cz (FCI-Standard č. 188)

 

Povaha

Přestože síla sloughi tkví na první pohled v její kráse, charakter si s ní v ničem nezadá. Dnešní komerční psí encyklopedie popisují jejich povahu velice stroze, uvádějí pouze typické vlastnosti chrtů. Takovéto informace však málokoho nadchnou. Sloughi je výborný společník, přestože si vždy zachovává dávku nezávislosti a v určitých situacích bezpečný odstup. Neznamená to však, že je „studený psí čumák“. Náklonnost a lásku dává pánovi, rodině a okruhu přátel jasně najevo. Je to psí dáma, která se však ve vteřině dokáže proměnit ve skotačivého pavoučího psa. Výborně vychází s dětmi, chová se k nim něžně a opatrně. Nikdy však není vlezlá, nebude na vás celý den zbožně hledět a „vrtět“svým dlouhým ocasem, přestože se bude snažit být vám vždy nablízku. Stejně jak dokáže být v soukromí klidná, ve volné přírodě se stává vášnivým lovcem a pouští se za zvěří - krev afrického lovce nikdy nezapře. Vždy se však vrací (většinou z opačné strany), je vybavená vynikajícím orientačním smyslem. Aby majitel předešel tragédiím, musí vhodně volit místa, kde svého chrta „pustí na volno“ a nesmí zapomínat na náhubek kvůli volně žijící zvěři. Pokud má sloughi pravidelný pohyb, „svůj program“ a pozornost, chová se v bytě svého pána velmi kultivovaně a skromně. Vzhledem k tomu, že se jedná o přírodní plemeno, které se v každém okamžiku dokáže o sebe postarat, hravě vám svým chováním zamotá hlavu. Nesporně pozitivní vlastností plemene je, že miluje společnost, ať již psí či lidskou. Pokud má možnost vydovádět se s jinými chrty, je šťastná. Nesnáší samotu a nudu. Také nemá nejmenší problém s cestováním, preferuje být s pánem za všech okolností.

 

Pro koho se hodí?

Zejména pro sportovněji založené lidi a nadšence pro věc. Vzhledem k faktu, že se jedná o přírodní plemeno, vyžaduje její výchova trochu jiný - trpělivější - přístup. Odmalička je nutné utvářet vztah důvěry k pánovi, používat hlavně pozitivní metody (přehnaně nadšené pochvaly, pamlsky), být důsledný a trpělivý. Není to pes pro neurotického člověka a poslouchat bude jen v případě, že svému pánovi věří. Neinformovaného majitele může dohnat do stavu nepříčetnosti. Naopak ten, kdo s ní dokáže zacházet, z ní vychová bezproblémového, relativně ovladatelného a společenského psa. Nikdy však nedosáhnete takové poslušnosti jako u pracovních plemen. Při zadávání povelů musíte být benevolentnější a dát psovi čas, protože musí mít pocit, že dělá vše z vlastní vůle. Na mokrou trávu si prostě nesedne. Orientální povaha je orientální povaha… U sloughi nepřichází v úvahu klasický služební výcvik. Pro pochopení jejich povahy je výborné zjistit si nějaké informace o životním stylu severoafrických kmenů, zamyslet se nad tím, z jakého důvodu byly chovány a nechtít po nich to, co nemají v krvi. Můžete s nimi provozovat spoustu kynologických sportů, např. dogtreking či agility. Skvělé je, pokud mohou vybít svůj temperament na dostihové dráze či na coursingu, který věrněji imituje lov ve volné přírodě.

 

Nároky na pohyb

Když se řekne chrt, každý si představí nekonečné pláně a na nich letící kostnaté krasavce. Veřejné mínění ohledně nároků na pohyb je však polopravdou. Sloughi samozřejmě potřebuje spoustu pohybu, ale rozhodně není enormě aktivní. Zvládat jejich potřeby není zase tak nic obtížného, pokud nejste úplný pecivál! Samozřejmě je to časově náročnější než třeba u menších společenských plemen, ale dovolím si jejich nároky srovnat např. s německými ovčáky, dalmatiny, ohaři apod. Sloughi miluje změnu a vyžaduje pravidelné dlouhé procházky na vodítku svižnější chůzi v průměru 1 - 1,5 hodiny denně. Pokud má ale možnost vyběhat se na volno, další dva dny je klidná a stačí kratší procházka. Třetí den s ní ovšem už "šijí všichni čerti" a je nutné ji pořádně unavit. Je velice vytrvalá a když zvolíte správné tempo, je schopná vás doprovázet spoustu kilometrů u kola. Je potřeba si uvědomit, že chrt je sprinter a velice rychle dokáže vybít nahromaděnou energii  (někdy k tomu stačí jen 30 vteřin, ale je to skutečná exploze :-)) a po proběhnutí vydrží neuvěřitelně dlouho odpočívat. Jestliže má možnost volného pohybu - stačí  i pár minut - vyloženě září štěstím. Běh je prostě její přirozenost! V dnešní době je ale stále větší problém, kde chrta nechat volně vyběhat. Všude jsou honitby a zákazy volného pobíhání psů, proto pečlivě volím místa, kde své psy odepnu z vodítka. Čím více volného pohybu má, tím více je ovladatelnější a vyrovnanější. Ovšem sloughi miluje i povalování na měkkých polštářích a gaučích v teple domova. Pozorovat ji při lenošení je také velký požitek !

 

Zdroj informací a fotek: CHS Laila Tiaba www.laila-tiaba.cz