28.03.10 Život se psem

Štěňata alespoň jednou za život?

 

Mezi pejskaři je stále hluboce zakořeněný názor, že fenka by měla mít alespoň jednou za život štěňata. Tuto domněnku jsem slyšela už mnohokrát… Když jsem se ptala na důvod, buď mi dotyčný nedokázal odpovědět a řekl, že je to prostě fakt, nebo se vyjadřoval v tom smyslu, že je to dobré pro zdraví. V případě, že jsem se pídila po odpovědi, bylo mi řečeno, že se prý díky štěňatům sníží riziko vzniku zánětů dělohy, nádorů mléčné žlázy, falešné březosti apod. Je to skutečně pravda?

Zdravotní hledisko

Veterináři tuto pověru striktně odmítají. Není potvrzeno, že by jednorázová březost s navazujícím období kojení měla vliv na četnost výskytu zdravotních komplikací. Naopak, kastrace po prvním hárání může riziko vzniku rakoviny mléčných žláz ve stáří silně snížit. Kastrované fence je během operace odebrána děloha, takže riziko pyometry (zánět dělohy) se eliminuje, stejně tak falešná březost. Více se o kastraci a zánětu dělohy dočtete zde a zde.

Čistokrevný bez PP

Odchov štěňat by měl být vždy uvážlivý. Rozhodně byste neměli dát na pověry a nechat svou fenu bezdůvodně nakrýt sousedovic Alíkem jen proto, aby si alespoň jednou za život užila roli matky. V chovu psů jde o víc… Množení psů bez PP ve stylu: „Moje fena je čistokrevný černý labrador (samozřejmě bez PP, na výstavy chodit nechceme) a ve vedlejší vesnici mají stejně čistokrevného žlutého labradora. Tak je necháme připustit a budeme mít krásná, různě zbarvená štěňata pravých labradorů, která budeme prodávat za čtyři tisíce. Pro fenu to bude jedině dobře (přece by měla mít alespoň jednou štěňata) a ještě na tom vyděláme…“ Takové úvahy jsou (mírně řečeno) nerozumné!

Odchov štěňat

Ti, kteří chtějí odchovávat štěňata, by měli disponovat obsáhlými znalostmi o psech, měli by mít dostatek času, místa, peněz a především by měli oplývat nadšením pro věc. Oba rodiče štěněte by měli projít nezbytným zdravotním vyšetřením. V chovu psů s PP je to standardní záležitost. Pokud ovšem plánujete štěňata bez PP či křížence, nechte psa i fenu vyšetřit (např. DKK, spondylóza apod.), abyste alespoň částečně eliminovali zdravotní rizika. Uvědomte si, že útulky jsou plné nechtěných psů, takže jestli nemáte potenciální zájemce o štěňata, vše ještě pečlivě zvažte. O štěňátka je nutné pečovat, musí být krmena, očkována, odčervována – to vše stojí nemalé peníze. V dnešní době finanční krize není ani jednoduché štěňata udat. Krize se promítla i do chovu psů, lidé víc šetří a víc zvažují, jestli zatížit rodinný rozpočet (prvním či dalším) psem. I tolik oblíbená módní plemena, jako jsou jorkšírští teriéři, zůstávají s matkou i po ukončení dvou měsíců věku. Zkrátka se pro ně ještě nenašel nový majitel. Často také bývá problém najít vhodné zájemce, kteří by si byli vědomi odpovědnosti, kterou vlastnictvím psa přebírají. Odpovědný chovatel dá štěně jen do dobrých podmínek a nesnaží se štěně udat za každou cenu. Proto platí – chov a množení psů by si měl každý dobře promyslet!