Vybrali jste si vytoužené kočičí plemeno a teď už jen pročítáte inzeráty s nabídkou koťat? Dříve než svého nového mazlíčka přivezete domů, je vhodné zajít k chovateli na návštěvu a prohlédnout si celý vrh a prostředí, kde kočky žijí. Je úplně normální, když má chovatel víc koček, ale pokud má doma přímo „překočkováno“, není to žádné dobré znamení.
Chcete si pořídit štěně nebo kotě s průkazem původu? Pak se vyplatí pečlivě si zvolit chovatelskou stanici. Mnohé vám napoví informace na webových stránkách CHS, doporučení od důvěryhodných majitelů daného plemene nebo reference od poradce chovu.
Pokud jste našli osiřelé kotě a potřebujete zjistit, jak může být staré, poslouží vám následující znaky. Bříško Podívejte se kotěti na bříško, zda tam má viditelné zbytky pupeční šňůry.
Mléčné zuby se u koťat začíná prořezávat přibližně ve stáří 14 dní po narození. Přezubování, neboli výměna mléčných zubů za trvalý chrup, začíná od 14.
Přinesli jste si domů malý chlupatý uzlíček? Gratulujeme! S kotětem zacházejte opatrně. Jednou z důležitých dovedností je správné uchopení při přenášení.
Chcete si pořídit kočku a nemáte s nimi zatím příliš praktických zkušeností? Setkáváte se často s doporučením, že si máte pořídit vymazlené koťátko, ale nevíte zcela přesně, co si pod tímto pojmem představit? Jde o to, že u koťat je velmi důležitý intenzivní kontakt s člověkem. Stejně významné je také prostředí, ve kterém vyrůstají v prvních týdnech života.
Období od narození do jednoho roku věku je tím nejdůležitějším z hlediska vývoje. Právě v této době se vytváří základ pro zdravotní stav v dospělosti.
„Love me, feed me, never leave me“, slavný citát kocoura Garfielda nám jasně napovídá, že ke spokojenosti kočky stačí ze strany chovatele tři základní věci: láska, krmení a věrnost. Láska Když plánujeme pořízení koťátka, naše srdce jistě zaplesá při každém pohledu na tu malou chlupatou kuličku.
Co udělá kotě jako první pro porodu? Přisaje se. Bez přísunu mléka by jinak uhynulo.