Malá štěňata ještě u chovatele dodržují pravidelný režim, kdy po dvou hodinách se střídají aktivní fáze s krmením a odpočinkem, štěňata k tomu režimu zpravidla není potřeba nijak nutit, pakliže je pravidelně krmíme, zachovávají ho sama. Postupně se s věkem štěněte prodlužují intervaly mezi krmením a vzrůstá doba bdělosti štěňat.
Mnoho lidí si láme hlavu nad způsobem, jak řešit zvyšující se počet psů v útulcích, který by byl v rámci legislativy realizovatelný a jak zlepšit dohledatelnost ztracených a nalezených zvířat s jejich majiteli. Domníváte-li se, že pro to postačí povinné čipování zvířat, vyvedu vás z omylu.
Nácvik čistotnosti patří mezi vůbec první dovednosti, které budeme chtít bytového pejska naučit. U dospělého útulkového pejska je to téměř vždy neznámé, nevíme, kde žil a pouze z jeho návyků v kotci se dá odhadnout jeho čistotnost.
Zanedbávat péči o jakékoliv zvíře se nevyplácí, a přestože pes je relativně bez viditelných potíží, můžeme mu způsobit citelné zdravotní problémy. Pojďme se podívat, jak správně pěčovat o uši, oči, tlapky, drápky a anální žlázky.
Hravé učení a poznávání okolního světa jsou pro psa nejen příjemnou zábavou, ale harmonizují jeho osobnost, zvyšují mu sebevědomí, učí ho dalším dovednostem, které uplatní ve psím i lidském světě a posilují jeho vztah k majiteli. Po jídle hry i procházky vynecháme, dopřejeme psovi natrávit potravu v klidu.
Řeč našeho pejska se projevuje především jeho mimikou a pantomimikou, která samozřejmě není u všech stejná, ale určité prvky se objevují u každého z nich a u většiny pejsků mají stejný význam. Každý majitel psa se musí naučit porozumět především řeči svého psa, naučit se z výrazu očí, pysků, zubů, srsti, uší, ocasu a držení celého těla, i jeho hlasových projevů porozumět reakcím psa na nejrůznější situace a podněty.
Základní poměr krmné směsi u štěňat je 2 díly masa a 1 díl přílohy. U dospělého psa je tento poměr obrácený.
V tomto textu se zaměříme na povely Štěkej a Aport a nácvik chůze po kladině, což z pohledu běžného pejskaře jsou možná trochu luxusní a nepotřebné záležitosti, nad kterými snadno mávne rukou, ale pokusím se vás přesvědčit, že tomu tak není a všechny tři dovednosti mohou být velmi užitečné jak vám, tak pejskovi. Pokud chcete někde se svým psem vzbudit hrůzu a dát najevo druhému člověkovi, kterého se obáváte, že pes je nebezpečnější než vypadá, a je tedy nutno s ním počítat, prosté zaštěkání vykoná své, ať už jste přesvědčeni, že se k vám právě vloupává zloděj nebo se k vám blíží někdo na procházce, kdo nevzbuzuje pranic vaši důvěru.
Na zubech psa se stejně jako u lidí tvoří zubní plak z kterého se po čase vyvine zubní kámen. U trpasličích plemen to bývá běžné již během prvního až druhého roku života.
Některá plemena potřebují mnohem více každodenní péče než jiná. Je jasné, že jinou péči bude vyžadovat malý pes narozdíl od velkého, dlouhosrstý nebo naopak hladkosrstý.