Malý střapatý modrošedý psík s hnědou hlavou a packami, nabitý živelnou energií, s jiskrou v oku, kterému nesmí nic uniknout. Tak na první pohled působí jorkšírský teriér.
Rozhodli jste se, že si pořídíte pejska, zvolili jste vhodné plemeno, domluvili odběr a nyní čekáte, až si nového člena rodiny přivedete domů. Takže nastává otázka, co bude váš pejsek potřebovat nebo co budete potřebovat vy, abyste o něj mohli dobře pečovat.
Čeká vašeho zvířecího kamaráda operace a nevíte, jak bude pobyt na veterinární klinice probíhat? V nervózní době před operací se někdy zapomeneme zeptat na všechny důležité informace, tento článek by měl vaši nejistotu rozptýlit. Při dobré informovanosti majitele a dodržení správného postupu předoperačních příprav a pooperační péče vše proběhne klidněji a bez komplikací.
V letním období je velmi častým problémem napadení zvířat klíšťaty. Chránit sebe i své chlupaté kamarády proti těmto parazitům je důležité zejména z toho důvodu, že klíšťata jsou přenašeči závažných infekčních onemocnění a způsobují kožní obtíže.
První hárání se u feny dostavuje mezi 7 – 10 měsícem věku feny u malých a středních plemen, u některých obřích plemen to však může být později, mezi 12. – 18.
Dospělého psa upřednostňují ti, kdo se nechtějí (nebo nemohou) věnovat s plným nasazením péči a výchově štěněte, což vyžaduje mnoho času, nervů i peněz. Dospělý pes již zvládá základní hygienické požadavky, umí se venčit.
Dítě a pes jsou tématem, o kterém toho bylo napsáno bezpochyby mnoho. Můžeme se dočíst o příbězích hrdinných psů, kteří zachránili dítěti život, o psích chůvách, které dítě přijaly jako vlastní štěně a podobně o něj pečovaly, o psech léčících dětskou duši a vnášejících radost do míst, kde je jí jako šafránu, jako je třeba dětská onkologie.
Psi žijí s lidmi odpradávna. Soužití s nimi ale není vždy tak růžové, jak by se mohlo zdát.
Mohlo by se zdát, že obezita není u psů častým problémem, vždyť takto postižené pejsky ani běžně nepotkáváme. Bohužel však existují a není jich málo, jen jsou zavřeni se svým páníčkem v bytě nebo chodí ven jen minimálně.
Než přikročíme k doplnění smečky druhým pejskem, měli bychom si důkladně zvážit důsledky. Náklady na krmivo, vybavení a veterináře se zdvojnásobí, při případné infekci nebo parazitóze nakazí jeden snadno druhého.