Po letních prázdninách se všichni vracíme zpět do pravidelného režimu každodenních aktivit. Děti se vrací do škol a lidé do svých kanceláří. A co naši psi? I ti by se měli vrátit k rituálům, které jsme jim vytvořili. Jak začít s pejskem opět trénovat a cvičit?
Psi člověka pozorně sledují, vnímají jeho signály a neustále se od něj učí i mimo formální výcvik. A sociální informace zpracovávají obdivuhodným způsobem. Nedávný experiment ukázal, že jsou schopni dokonce rozpoznat, když jim lidé lžou. Zvlášť když se to týká jídla.
Láska k našemu čtyřnohému mazlíčkovi nezná hranic, a proto mu chceme dopřát to nejlepší, aby se měl dobře a nestrádal. Může se ale stát, že mu nevědomky ublížíme nevhodným jídlem. I psi se totiž mohou potýkat s obezitou nebo špatnou reakcí na některé potraviny.
Helppes – Centrum výcviku psů pro postižené, o.p.s. 18. září pořádá již 19.ročník jedinečné akce Super den. Na programu je slavnostní promoce asistenčních psů a jejich předání novým klientům, kterým asistenční psi pomáhají překonávat bariéry a zlepšovat kvalitu života. Helppes jako první mezinárodně akreditované výcvikové centrum pro asistenční a vodicí psy v ČR během dvou dekád své působnosti vycvičil a následně předal téměř 300 čtyřnohých pomocníků. www.helppes.cz
„To, že má pes blechy, dokazuje, že je zdravý. Jestli ho máte rádi, tak ho těch blech nebudete zbavovat,“ říká „moudrá“ paní v parku pejskaři začátečníkovi.
Častým problémem u psů je strach z nenadálých hlasitých zvuků. Ať už je to bouřka, různé petardy a ohňostroje, nebo výstřely. Pes se vyděsí, hledá úkryt, nebo utíká pryč. Může škrábat na dveře, vyhledává blízkost svého pána, nervózně oddychuje.
Osina u psa je problém, který se každý rok vrací a právě jsme v období, kdy je vhodné připomenout si, oč jde.
Léto je v plném proudu. Aby psí mazlíčci utrpěli co nejmenší újmu na zdraví během neúprosných veder, je potřeba dodržovat pár základních zásad. Radí veterinární lékařka MVDr. Kateřina Franková.
Mnoho lidí při pořízení psího společníka uvažuje jen o štěněti, ale to nemusí být pro jejích podmínky vždy nejideálnější. U starších psů je už zjevná povaha, vztah k ostatním zvířatům a dětem. Je proto vhodné uvažovat nad všemi aspekty vzájemného soužití.
„Nevíme, co máme dělat. Když odejdeme z bytu, Roxana vyje, štěká, škrábe na dveře a udělá nečistotu manželovi v posteli. Sousedé se zlobí, mají malé dítě a to nemůže spát. Dveře musel manžel oplechovat. Jsou na to nějaké léky?“ z veterinární ordinace.